Coś na uspokojenie – jakie metody są skuteczne i bezpieczne?

tabletki
Fot. Rattankun Thongbun / Getty Images
Są różne sposoby na rozładowanie napięcia i wyciszenie nerwów. Aktywność fizyczna, naturalne metody relaksacji, odpoczynek, sen, ale pomocne mogą być także rozmaite leki i substancje ziołowe. Jakie są najskuteczniejsze sposoby na uspokojenie?

Próbując poradzić sobie ze zdenerwowaniem, najlepiej zacząć od jak najbardziej naturalnych metod. Mogą to być odpowiednie ćwiczenia, porcja snu lub odpoczynku, spacer na świeżym powietrzu, ale także zioła i leki dostępne bez recepty w aptece. Dopiero gdy te metody zawodzą, można spróbować silniejszych preparatów – i to tylko pod kontrolą lekarza.

Więcej:

Co naturalnego na uspokojenie?

Do skutecznych środków pozwalających złagodzić nerwy czy skutki stresu zalicza się picie herbaty na uspokojenie . Takie napary ziołowe zawierają zwykle kompozycje ziół, które dają efekt wyciszający. Na liście ziół na uspokojenie znajdziemy melisę lekarską, walerianę, lipę, miętę, szyszki chmielu czy rumianek.

Najbardziej znana ze swojej mocy uspokajającej jest melisa. Melisa lekarska na uspokojenie może być stosowana przy wszelkich zaburzeniach układu nerwowego – napar z melisy odpręża, wycisza, pomaga zasnąć. Napar z suszonych liści można pić maksymalnie trzy razy dziennie – w większej dawce może powodować bezsenność.

Na uspokojenie stosowany jest także kwiat lawendy, z którego wyciąg jest polecany w stanach niepokoju, zaburzeniach snu, a także wspomagająco przy nerwicy żołądka.

W sklepie zielarskim lub aptece można kupić rozmaite kompozycje ziół w postaci herbaty na uspokojenie. Takie mieszanki pomogą zredukować napięcie, wyciszą, zadziałają kojąco. Pomogą też w zaburzeniach układu pokarmowego o podłożu nerwowym oraz w stanach nadpobudliwości towarzyszących problemom ze snem. Stosowanie naparów z ziół jest całkowicie bezpieczne i nie prowadzi do uzależnienia.

Ziołowe leki na uspokojenie

Dostępne są także rozmaite leki ziołowe na uspokojenie , przygotowane na bazie sprawdzonych wyciągów z ziół. Leki uspokajające bez recepty to – obok herbat – najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na ukojenie nerwów. Ziołowe tabletki uspokajające nie powodują problemów z koncentracją, nie wywołują senności, nie otumaniają, nie prowadzą do uzależnienia. Można po nich pracować czy prowadzić samochód.

Jak działają? Takie preparaty ziołowe pomagają obniżyć poziom stresu, zlikwidować napięcie czy negatywne emocje, których w codziennym życiu nie brakuje. Ograniczają skutki stresu, takie jak nadpobudliwość, duszność, kołatanie serca czy zawroty głowy. Łagodzą również dolegliwości gastryczne, które często towarzyszą zdenerwowaniu. Pomagają odzyskać równowagę i wyciszyć się. Ziołowe leki na uspokojenie występują w różnych postaciach: tabletkach, kroplach czy syropach.

Czy Polacy są lekomanami?

Skuteczne leki ziołowe zawierają wyciągi z melisy, pieprzu metystynowego, waleriany. W składzie dobrych tabletek na uspokojenie można znaleźć również szyszki chmielu, stosowane w stanach nadpobudliwości i przy trudnościach w zasypianiu.

Co na uspokojenie dla dziecka?

Ziołowe leki na uspokojenie czasem podawane są także dzieciom. Kiedy jest podstawa, by sięgnąć po syrop na uspokojenie dla dziecka ? Leki uspokajające dla dzieci stosowane są przy nerwicy, nadpobudliwości, zaburzeniach snu. Głównie są to jednak bezpieczne preparaty ziołowe, często na bazie melisy, która przy regularnym stosowaniu pomaga zniwelować stany niepokoju.

Zdarzają się także sytuacje trudniejsze, kiedy trzeba zastosować silniejsze leki na uspokojenie dla dziecka na receptę . Ma to miejsce wtedy, kiedy dziecko przeżywa silny stres lub traumę, kiedy pojawiają się stany lękowe lub silne pobudzenie. Lekarz może wówczas przepisać środki uspokajające z hydroksyzyną. Jest to jednak ostateczność i należy liczyć się z tym, że silne leki na uspokojenie mogą powodować skutki uboczne, takie jak otępienie czy senność.

Tabletki na uspokojenie na receptę

Kiedy naturalne preparaty ziołowe nie przynoszą spodziewanego rezultatu, a stan napięcia utrudnia normalne funkcjonowanie lub pojawiają się poważne zaburzenia na tle nerwowym, konieczne może być przyjmowanie leków uspokajających na receptę . Powinny być jednak stosowane tylko w wyjątkowych przypadkach i pod ścisłą kontrolą lekarza.

Na uspokojenie najczęściej przepisywane są benzodiazepiny (np. popularne relanium) lub hydroksyzyna. Silne leki na uspokojenie bardzo szybko przynoszą ulgę (nie powinny być stosowane dłużej niż cztery tygodnie), ale mogą wywoływać skutki uboczne. Należy mieć świadomość, że ze względu na silne działanie uspokajające mogą obniżać koncentrację, negatywnie wpływać na koordynację ruchową czy czas reakcji. Przede wszystkim jednak mogą prowadzić do uzależnienia.

Warto uświadomić sobie, że tabletki na uspokojenie mogą pomóc doraźnie, ale nigdy nie są optymalnym rozwiązaniem naszych problemów. Zawsze należy poznać przyczyny niepokoju i znaleźć sposób na ich usunięcie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości