Budują zaufanie do lekarzy, bywają pewnym źródłem wiedzy medycznej i skracają dystans do pacjenta, pokazując siebie z różnych stron. Instalekarze to nowe działania jednego z najbardziej odpowiedzialnych zawodów. Jak działają? Co dla nich jest ważne?
Kolejki do lekarzy są długie, dlatego pacjenci - nie mogąc doczekać się wizyty - coraz częściej poszukują w internecie informacji na temat chorób, ich przyczyn i objawów, a także terapii. Niestety wiadomości umieszczone w sieci często daleko obiegają od prawdy, stąd niektórzy lekarze wpadli na pomysł, aby stworzyć konkurencję dla doktora Google. W mediach społecznościowych dzielą się więc medycznymi radami i pokazują kulisy swojej pracy. Środowisko lekarskie jest podzielone, co do takich praktyk - jedni pochwalają je, a inni uważają, że jest to złamanie etyki lekarskiej.
>>> Zobacz także:
- Z pamiętnika położnika, czyli co dzieje się podczas świątecznego dyżuru
- Lekarz zbada pacjenta przez telefon. Pomysł Ministerstwa Zdrowia wszedł w życie
- Doktor Paweł ratował ludzkie życie, teraz sam walczy o swoje. Pomóżmy mu wyzdrowieć
Zdaniem Marii Kłosińskiej, koordynatorki mediów OIL w Warszawie:
Lekarze z Instagrama wykonują dobrą robotę dla całego środowiska lekarskiego, tylko muszą pamiętać o granicach, które wytycza im prawo.
Chirurg Paweł
Chirurg Paweł, czyli Paweł Kabata to chirurg onkolog, którego celem jest edukowanie i uświadamianie innych. Jego profil na Instagramie śledzi blisko 31 tys. użytkowników. Lekarz chętnie angażuje się w przedsięwzięcia zdrowotne.
Instalekarzem zostałem chyba trochę przez przypadek. Będąc po dyżurze, gdzieś przez głowę mi przemknęło, że warto takie rzeczy opisać. Odczucia, jakieś wrażenia, do których ludzie nie związani z medycyną nie mają dostępu.
- powiedział Paweł Kabata.
@instalekarz
Magdalena Krajewska, znana w sieci jako @instalekarz to lekarka rodzinna, której profil na Instagramie śledzi blisko 59 tys. użytkowników. Prowadzi także bloga i ma konto na Youtube. Celem jej działalności w portalach społecznościowych jest w prosty, logiczny i jak najmniej medyczny sposób edukowanie pacjentów z zakresu medycyny i profilaktyki oraz przemycanie wiedzy zdobytej jako mama.
Zależy mi na tym, aby osoby wiedziały, że medycyna nie jest taka prosta.
- powiedziała Magda Krajewska.
Autor: Gaba Kopyto