Najlepsze smoczki, czyli jak zapewnić maluchowi ulgę w płaczu i zdrowy zgryz

smoczki
Fot. Morgan_studio / Getty Images
Rodzice swoim pociechom chcą dać wszystko, co najlepsze i najbezpieczniejsze, z tego powodu bardzo często starają się unikać smoczków. Zgodnie z obiegową opinią są one winne nie tylko wadom wymowy i zgryzu, ale brakom emocjonalnym u dzieci. Warto jednak zaznaczyć, że produkowane aktualnie najlepsze smoczki nie powodują tego typu skutków ubocznych – wręcz przeciwnie: sprawiają, że jama ustna dziecka rozwija się prawidłowo. Sprawdź już teraz, jakie smoczki dla noworodka i niemowlaka sprawdzą się najlepiej!

Najlepsze smoczki można znaleźć bez trudu. Warto zatem zapewnić dziecku bezpieczny produkt, który nie będzie stanowić zagrożenia dla jego zgryzu i wymowy.

Więcej:

Co cechuje najlepsze smoczki?

Wybór tego małego artykułu dla dziecka, jakim jest smoczek, jest sprawą dużej wagi. Aby wybrać dobry model, należy wziąć pod uwagę poniższe aspekty:

  • Smoczek powinien być wyprodukowany z materiału, który nie zawiera bisfenolu A, PVC i ftalanu.
    • Rozmiar smoczka powinien być dobrany do wieku dziecka – zbyt duży może wywoływać odruch wymiotny, z kolei zbyt mały spowoduje niewłaściwą technikę ssania.
      • Gumka powinna być dobrze przymocowana do tarczki, by dziecko jej nie oderwało czy nie odgryzło, co może grozić zakrztuszeniem się malucha lub uduszeniem.
        • Tarczka nie powinna zasłaniać noska dziecka. Powinna za to mieć otwory, które pozwolą uniknąć odparzeń, i kanalik cyrkulacyjny, zapewniający wypływanie spod niej śliny.
          • Smoczek powinien mieć dobrze przymocowany do tarczki pierścień, który ułatwi wkładanie i wyjmowanie smoczka z buzi.
            • Specjalne etui do przechowywania smoczka, choć nie jest konieczne, poprawia znacząco jakość i wygodę korzystania z niego.

              Jaki smoczek dla niemowlaka? – rodzaje

              Rodzaje smoczków dla dzieci można podzielić według dwóch kryteriów – materiału i kształtu gumki. Biorąc pod uwagę tworzywo, można wyróżnić smoczki kauczukowe (lateksowe) i silikonowe.

              Najlepsze smoczki kauczukowe są odlane z jednego kawałka gumy (brak plastikowej tarczki). Dzięki brakowi jakichkolwiek łączeń i szczelin smoczki te są wyjątkowo sterylne, gdyż ślina, brud i bakterie nie mają się gdzie zbierać. Zniwelowane jest także ryzyko oderwania się części do ssania od tarczki lub odgryzienia jej przez ząbkujące dziecko. Znaleźć można też klasyczne kauczukowo-akrylowe smoczki. Są one bardzo miękkie, przez co mogą szybko się odkształcać i odbarwiać. Lateks może powodować także reakcje alergiczne. Bezpieczniejsze pod tym względem są smoczki silikonowe – są twardsze, bardziej odporne na uszkodzenia i hipoalergiczne.

              Smoczek uspokajacz – czy warto stosować?

              Pod względem kształtów do lamusa odchodzą tradycyjne smoczki okrągłe. U niektórych dzieci wywoływały one wady zgryzu, nieprawidłowe ustawienie żuchwy, a co za tym idzie również wady wymowy. Dużo popularniejsze stały się bezpieczne smoczki ortodontyczne (anatomiczne), które swoim kształtem przypominają kobiecą brodawkę – są wypukłe od strony podniebienia i spłaszczone od strony języka, przez co pozwalają zachować prawidłowe ułożenie szczęki i dziąseł, a także uniknąć spychania języka ku dołowi, co ma pozytywny wpływ na rozwój jamy ustnej dziecka. Na rynku znajdują się też smoczki dynamiczne – o kształcie smoczka anatomicznego, w których specjalna konstrukcja silikonu pozwala na „pracę”, przez co zachowują się one jak kobiecy sutek i dostosowują do tempa ssania przez rozciąganie się i kurczenie. Są one najbardziej akceptowane przez dzieci karmione piersią. Na uwagę zasługują też smoczki symetryczne, z gumką spłaszczoną po dwóch stronach. Nie mają one tarczek wykrojonych pod nos, tak więc można wkładać je w obydwie strony.

              Nie należy wykorzystywać klasycznego smoczka w czasie ząbkowania. Dzieci mają wtedy wzmożoną potrzebę nie ssania, lecz gryzienia, dlatego lepiej sprawdzą się gryzaki, które nie tylko ukoją płacz, ale pomogą pozbyć się dyskomfortu w jamie ustnej. Warto zaznaczyć, że smoczki z uszkodzeniami, o które nietrudno w czasie ząbkowania, powinny być niezwłocznie wyrzucone.

              Czy istnieje najlepszy smoczek dla noworodka?

              Nawet najlepsze smoczki nie powinny być podawane noworodkom – wszelkie zalecenia mówią o tym, by smoczek podać po ukończeniu 4. tygodnia życia, gdy odruch ssania jest prawidłowo rozwinięty. Warto jednak skonsultować to z pediatrą, ponieważ zależy to od indywidualnego rozwoju dziecka. On także doradzi, jaki smoczek dla noworodka karmionego piersią sprawdzi się najlepiej i nie zaburzy odruchu ssania. Na pewno smoczki dla wcześniaków i noworodków są mniejsze i lżejsze niż tradycyjne modele dla niemowląt.

              Nawet najlepsze smoczki dla dzieci trzeba kiedyś odstawić – tylko kiedy?

              Odstawianie nawet najlepszego smoczka może być nie tylko dla dziecka, ale i rodziców nie lada wyzwaniem. Istnieje kilka szkół mówiących o tym, kiedy smoczek powinien przestać być używany. Według niektórych dobrym czasem jest ukończony 4.–5. miesiąc życia, kiedy to potrzeba ssania się zmniejsza. Wielu pediatrów zaleca odzwyczajenie malucha przed ząbkowaniem – zwłaszcza gdy korzysta się z klasycznych okrągłych modeli. Kolejny czas, kiedy można bez problemu spróbować odzwyczaić dziecko od smoczka, jest 18.–24. miesiąc życia.

              Autor: Adrian Adamczyk

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości