Wędzidełko podjęzykowe – czy warto je podcinać?

Kiedy dziecko ma problem ze ssaniem mleka lub nie potrafi wymawiać niektórych zgłosek, może mu pomóc pewien zabieg. O szczegółach w studiu Dzień dobry TVN rozmawialiśmy z laryngologiem dr Michałem Wątróbskim.

Wędzidełko podjęzykowe- czym jest?

Wędzidełko podjęzykowe to miękki twór włóknisty pokryty błoną śluzową między językiem, a dnem jamy ustnej. Widoczny jest podczas unoszenia języka w kierunku podniebienia. Jego odpowiednia długość umożliwia swobodę ruchów języka.

Większość dzieci rodzi się z normalnym wędzidełkiem, jednak 4 proc. maluchów ma problem ze zbyt krótką błonką. Język jest wówczas unieruchomiony. Jeżeli neonatolog, czyli lekarz, który ogląda dziecko zaraz po narodzinach zauważy taką przypadłość u noworodka, podcina wędzidełko od razu. Dzięki temu język jest ruchomy i popycha brodawkę sutkową – następuje poprawny wypływ mleka.

Jak więc rozpoznać, że dziecko ma za krótkie wędzidełko podjęzykowe?

  • dziecko ma trudności z wysunięciem języka na brodę lub uniesieniem go w kierunku wałka dziąsłowego
    • podczas wysuwania języka na brodę, jego czubek może przyjmować kształt sercowaty
      • trudności z artykulacją głosek: l, r, sz, ż, cz, dż.

        Na czym polega podcięcie wędzidełka?

        Zabieg podcięcia wędzidełka wykonuje laryngolog. Logopeda, który próbuje rozćwiczyć wymowę dziecka i nie widzi efektów swojej pracy, kieruje malucha do laryngologa. Podczas wizyty laryngolog oceni, czy wędzidełko podjęzykowe jest na tyle grube, że nie da się go wyćwiczyć i trzeba przeprowadzić zabieg. Podcięcie wędzidełka przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

        dr Michał Wątróbski zwrócił uwagę, że kiedy zabieg jest wykonywany u noworodka w okresie okołoporodowym, nie są zakładane szwy. Może to spowodować zrosty, które również mogą powodować problemy z aparatem mowy czy ssaniem.

        Laryngolog jest zwolennikiem, by podcinanie wędzidełka wykonywać przy innych zabiegach laryngologicznych w znieczuleniu ogólnym. Wówczas można je dobrze dociąć i zszyć.

        Zabieg podcięcia wędzidełka powinno wykonywać się w wieku dziecięcym. Najlepiej do 1,5 r.ż. bo wtedy możemy zauważyć problemy ze ssaniem mleka. Kolejny czas to gdy dziecko ma ok. 4-5 lat – wtedy możemy dostrzec kłopoty z mową.

        Jednak zdarzają się i dorośli pacjenci, którzy sami zgłaszają się do laryngologa i skarżą się, że ich język nie jest wystarczająco ruchomy.

        Zobacz też: Co jest przyczyną chrapania u dziecka – jak postępować?

        Autor: Magdalena Gudowska

        Źródło zdjęcia głównego: E+

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości

        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
        Materiał promocyjny

        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana