Wycinanie migdałków - kiedy jest konieczne? Porady laryngologa

Migdałki chronią nas przed drobnoustrojami i patogenami. Kiedy dochodzi do ich przerostu, przestają spełniać swoje zadanie i nasilają częstotliwość infekcji. W takich sytuacjach wielu lekarzy zaleca wycięcie migdałka, który stwarza problem. Czy rzeczywiście taki zabieg jest konieczny? Gościem Dzień Dobry TVN był laryngolog, Michał Wątróbski.

Migdałki to niewielkie "wypustki" zbudowane z tkanki limfatycznej, chroniącej nas przed infekcjami.

>>> Zobacz także:

Rodzaje migdałki

Najlepiej widoczne są migdałki podniebienne, które umiejscowione są po obu stronach gardła pomiędzy grzbietem języka a wyrastającym z podniebienia języczkiem. W dalszej części jamy ustnej, w tzw. nosogardzieli (za nosem, w miejscu, gdzie jama ustna przechodzi w gardło) znajduje się migdałek gardłowy, zwany także trzecim migdałem. Wokół migdałka gardłowego, blisko ujścia trąbek słuchowych, umiejscowione są migdałki trąbkowe, a u nasady języka - migdałki językowe.

Zapalenie i przerost migdałków

U dzieci dość często diagnozowany jest stan zapalny migdałków, do którego dochodzi na skutek infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Najczęstszymi objawami stanu zapalnego migdałków są:

  • ból i zaczerwienienie gardła,
  • powiększenie migdałków, a także węzłów chłonnych,
  • ból głowy,
  • gorączka, a także
  • czasami wymioty.

Jeżeli dziecko często zapada na infekcje górnych dróg oddechowych, wówczas może dojść do przerostu migdałków.

Wycinanie przerośniętego migdałka

Same przerośnięte migdałki nie są powodem ich usunięcia. Lekarze mogą podjąć decyzję o wycięciu migdałków w przypadku:

  • częstych i nawracających infekcji,
  • częste zapalenia uszu,
  • bezdech senny i ciężki oddech - głównie w nocy.

Najlepszą porą roku na wycinanie migdałków jest lato, ponieważ wtedy zazwyczaj nie występują infekcje. Porą roku nadającą się na przeprowadzenie zabiegu wycięcia migdałka jest również zima, ale z porządnymi mrozami. Jesień i wiosna są najgorsze, ponieważ to okresy chorobowe, podczas gojenia może się pojawić infekcja wirusowa i wtedy gojenie trwa dużo dużo. dłużej.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości