Gorące tematy

Będą białe święta? 

Gorące tematy

Będą białe święta? 

Czy na Święta Bożego Narodzenia spadnie śnieg? Jaka pogoda będzie na Święta w tym roku? To dwa podstawowe pytania, które Polacy zadają sobie tuż przed Świętami. W „Dzień Dobry TVN” okazało się, że... śniegu najprawdopodobniej nie będzie - wszystko związane jest z ociepleniem klimatu. Profesor Szymon Malinowski opowiadał o zmianach klimatycznych, jak na nas to wpływa. Co możemy zrobić, by ocieplenie klimatu nie następowało tak szybko?

  • Jaka będzie pogoda na Święta Bożego Narodzenia 2018?
  • Synoptycy przewidują, że w tym roku śniegu na Święta nie będzie.
  • Wpływ na cieplejszą i bardziej deszczową zimę mają zmiany klimatu.
  • Co musimy zrobić, żeby opóźnić ocieplenie klimatu?


Zobacz też: Jak wygląda praca kuriera przed świętami?


Czy w Święta będzie śnieg?

Zmiany klimatyczne robią swoje. Zimą nie ma śniegu, jest za to sporo deszczu i mało słońca. Pory roku mocno różnią się od tego, do czego przyzwyczajone są starsze pokolenia. Czy w tym roku 24 grudnia pojawi się śnieg? Możemy liczyć na to, że w górach śnieg się pojawi jednak, reszta Polski musi liczyć się z tym, że Święta Bożego Narodzenia 2018 białe nie będą. Dla zmarzluchów jest też dobra wiadomość, temperatura ma nie spadać poniżej zera stopni Celsjusza. Miejscami zamiast śniegu spodziewajmy się deszczu. Z czym związane są takie zmiany klimatyczne? W studiu "Dzień Dobry TVN" to zjawisko próbował wyjaśnić prof. dr hab. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery, wydział fizyki UW.

Ocieplenie klimatu = nie ma śniegu

Ocieplenie klimatu zwiększa się z każdym rokiem. W 2017 roku padł rekord poziomu gazów cieplarnianych (dwutlenku węgla - CO2, metanu CH4 i tlenku diazotu N2O) w atmosferze - to oficjalne statystyki opublikowane przez Oenzetowską Światową Organizację Meteorologiczną (WMO). Co to oznacza? Jeśli nie zredukujemy emisji gazów cieplarnianych, zwłaszcza CO2, to zmiany klimatyczne będą niosły za sobą nieodwracalne skutki. Jak podają naukowcy z Instytutu Oceanografii Scrippsa Uniwersytetu Kalifornijskiego i amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna, stężenie dwutlenku węgla w atmosferze jest najwyższe od 800 tysięcy lat. Klimat Ziemi ociepla się z każdym rokiem. 


Zmiana klimatu. Jaki ma wpływ na Polskę?


Co robić, żeby zminimalizować zmianę klimatu?

Profesor Szymon Malinowski podkreśla, że jedynym sposobem zatrzymania nadchodzącej katastrofy jest zaprzestanie emisji CO2. Powinniśmy zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery do zera w ciągu najbliższych 30 lat, a w ciągu najbliższych 15 lat zredukować ją o połowę. Czy takie działanie będzie kosztowne? Zdaniem Malinowskiego, koszty tych zmian nie muszą być dramatycznie wysokie, bo mamy naturalne źródło energii w postaci Słońca i gotowe technologie, które pozwalają z tej energii korzystać.


Zobacz więcej tematów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia 2018:

Co sądzisz o tym artykule?
3
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
3
01.01.2019
Janina
Fantastyczny pan Pawel , brawo! Corka urodzona w Holandii , w szkole codziennie ( naprawde codziennie) jest zabawa na placu przed szkola gdzie maja zielen i hustawki plus tory przeszkod , do szkoly jezdzi rowerem , a pod koniec dnia tancza z pania ok pol godziny. Mowa tu o katolickiej , panstwowej placowce , nie sportowym liceum. Widze ze i w Polakach cos sie zaczyna zmieniac.
31.12.2018
nnn
ja tam lekcje zawsze odrabialam na przerwach albo innych przedmiotach
17.12.2018
joanna
Chyba w Pleszewskim Centrum Medycznym w Pleszewie !!!!!