Jak zostać leśniczym: wymagania, możliwości zawodowe

Taiyou Nomachi/Getty Images
Taiyou Nomachi/Getty Images
Leśniczy to osoba, która zajmuje się zarządzaniem różnych prac z zakresu gospodarki leśnej, a także zwalczaniem przestępstw na terenach Lasów Państwowych. Niektórzy zastanawiają się nad tym, jak zostać leśniczym i czy konieczne jest ukończenie studiów.

Obecnie w Polskich Lasach Państwowych zatrudnionych jest około 28 tysięcy pracowników, którzy zajmują się ochroną lasów, organizacją różnych procesów oraz dbaniem o faunę i florę. Praca leśniczego jest wymagająca i pełna zróżnicowanych obowiązków zawodowych.

Jak zostać leśniczym: wykształcenie, wymagania

Ścieżka kariery leśniczego rozpoczyna się od odpowiedniego wykształcenia. Warto zaznaczyć, że taki pracownik może mieć wykształcenie średnie lub wyższe, a studia nie są niezbędne. Preferowane są osoby, które ukończyły technikum leśne lub studia na kierunku leśnictwo. W przypadku niektórych stanowisk wymagane jest jednak wykształcenie wyższe, które można uzyskać na uczelniach w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, zwykle na uczelniach rolniczych. Warto wiedzieć, że na studiach poruszana jest zróżnicowana tematyka, dotycząca leśnictwa, matematyki, chemii, a także historii. Jak w takim razie zostać leśniczym? Po zakończeniu formalnej edukacji, konieczne jest odbycie rocznego stażu w jednostkach organizacyjnych, a następnie przystąpienie do egzaminu, który składa się nie tylko z zagadnień typowo zawodowych, ale także sposobów zarządzania mieniem Skarbu Państwa, czyli lasami. Przygotowując się do testu, należy więc zwrócić szczególną uwagę na różne przepisy prawne oraz zasady. Kolejnym krokiem jest złożenie zaliczenie egzaminu państwowego, który umożliwia pracę w Lasach Państwowych. Można więc uznać, że ścieżka kariery już na samym początku jest bardzo wymagająca i konieczna jest ciągła nauka oraz doskonalenie się. Zgodnie z "Ustawą o lasach" do obowiązków leśniczego należą następujące czynności:

  • hodowla lasu i ochrona,
    • dbanie o zwierzęta leśne,
      • prowadzenie prac pomiarowych,
        • zabiegi profilaktyczne w lesie,
          • inwentaryzacje,
            • organizowanie rekreacyjnych i łowieckich atrakcji.

              Leśniczy musi bardzo dobrze znać różne gatunki zwierząt oraz roślin, a także mieć świetną orientację w terenie. Należy zaznaczyć, że praca leśniczego nie może być sprowadzona do zwykłego, czterdziestogodzinnego etatu, ponieważ w tym zawodzie konieczne może być pełnienie obowiązków służbowych w dzień i w nocy, a także w święta. Konsekwencją jest nieodpowiedni poziom równowagi między życiem prywatnym i zawodowym, a także ryzyko pojawienia się różnych chorób, wynikających ze stresu i przepracowania. Leśnik musi być więc odporny fizycznie i psychicznie, a także mieć zdolność organizacji pracy własnej i zarządzania czasem. Wśród ważnych zagrożeń tego zawodu wyróżnia się boreliozę, a także inne choroby odzwierzęce. Dodatkowym problemem mogą być częste przeziębienia, problemy ze snem i zmęczenie.

              Możliwości zawodowe i kariera leśniczego

              Leśniczy, który chce otrzymać kawałek lasu dla siebie, czyli zarządzać nim, musi brać udział w różnych konkursach oraz egzaminach. Jego praca opiera się zwykle na wykonywaniu obowiązków zleconych przez przełożonego. Możliwości zawodowe to jednak nie tylko praca w lasach, ale także w biurach i administracji. Warto zaznaczyć, że kariera leśniczego zależy nie tylko od jego zdolności, ale także sytuacji w Lasach Państwowych, a czasami także odpowiednich znajomości. Leśniczy może więc na swojej drodze zawodowej spotkać wiele problemów, jednak sporo wynagradzają zarobki, które wynoszą od 5 do 10 tysięcy złotych brutto. Z kolei, nadleśniczy może zarobić nawet 15–18 tysięcy złotych brutto. Warto także zaznaczyć, że w Lasach Państwowych pracownicy otrzymują premię, a także dodatki stażowe. Jeszcze większe możliwości wysokich zarobków i kariery zawodowej można uzyskać za granicą, dlatego osoby znające obce języki mogą zdecydować się na wyjazd. Leśniczy otrzymuje także różne dodatki, na przykład możliwość wykupienia mieszkania służbowego za 5% wartości, samochód służbowy, posiłki regeneracyjne czy program premii. Praca ta nie jest przeznaczona dla każdego, ponieważ w lesie można spotkać wiele niebezpiecznych zwierząt oraz ludzi, zachorować na boreliozę, a także być narażonym na samotność. Uznaje się, że praca leśniczego jest opcją dla osób z prawdziwym powołaniem. Młode osoby po szkole średniej, które zastanawiają się nad tym, jak zostać leśniczym, powinny najpierw sprawdzić rzeczywiste warunki tej pracy, a także zadbać o swoje wykształcenie. Leśniczy musi bowiem doszkalać się cały czas, a także utrzymywać jak najwyższy poziom zdrowia fizycznego i psychicznego.

              Lisy coraz częściej przychodzą do domów i ogrodów. Zobacz wideo:

              Zobacz też:

              Miracle morning – nowy sposób na dobre rozpoczęcie dnia. "Wstaję o 5:00 i mi się to opłaca emocjonalnie"

              Była świetną siedmioboistką, a teraz robi najlepsze pokazy pirotechniczne w Polsce: "Ma niesamowitą wizję układu na niebie"

              Zabierają dzieci na wycieczki w kosmos. "Najbardziej w tej pracy lubię dostarczanie emocji"

              Autor: Adrian Adamczyk

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości