Jak tak naprawdę wygląda poród naturalny? Jakie są kolejne etapy porodu i czy jest się czego bać?

Jak tak naprawdę wygląda poród naturalny? Jakie są kolejne etapy porodu i czy jest się czego bać?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży

Poród naturalny interesuje każdą kobietę spodziewającą się pierwszego dziecka. Trudno się temu dziwić, w końcu jest to coś nieznanego i trudnego do wyobrażenia. Jeśli więc zastanawiasz się, jak przebiega poród naturalny, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Przebieg porodu naturalnego może różnić się u każdej kobiety. Jednak można wyszczególnić pewne etapy porodu, które wyglądają zazwyczaj tak samo. Zanim przejdziemy do omówienia każdego z nich, warto zastanowić się, jak w ogóle zaczyna się poród naturalny

Poród – objawy

Głównym symptomem świadczącym o tym, że właśnie zaczyna się akcja porodowa są regularnie występujące skurcze co 10 minut oraz odejście wód płodowych - wody nie powinny mieć koloru zielonkawego. Jeśli jednak przybrały taki odcień, to należy jak najszybciej udać się do szpitala i poinformować o tym fakcie personel. 

Wystąpienie regularnych skurczów (w odstępach mniejszych niż co 5 minut) lub odejście wód płodowych to dwa objawy wymagające niezwłocznego udania się do szpitala. Od tego momentu stan dziecka i przebieg porodu powinny być monitorowane przez lekarza lub położną. 

Standardowy przebieg porodu

Etapy porodu naturalnego można podzielić na: rozwieranie się szyjki macicy, poród dziecka, rodzenie łożyska. Podczas bolesnych skurczów dochodzi do skracania i rozwierania szyjki macicy, co umożliwia wydalenie dziecka na świat. 

Zazwyczaj sam początek porodu naturalnego to delikatne skurcze, które pojawiają się co 10 minut minut i trwają około 40 sekund. Następnie zaczynają występować coraz częściej i stają się zdecydowanie mocniejsze. Na samym końcu mogą pojawiać się nawet co 2 minuty i trwać po 70-90 sekund. Regularne skurcze występują aż do osiągnięcia rozwarcia szyjki macicy na 10 cm. W tym momencie porodu naturalnego kobiety zazwyczaj zaczynają odczuwać lęk i wydaje im się, że nie dadzą rady urodzić dziecka. Warto wiedzieć, że jest to moment poprzedzający właściwą akcję porodową i wszystko już zmierza ku końcowi.

Jak przebiega poród dziecka?

Drugi etap, czyli rodzenie dziecka, to skurcze parte, które wypychają dziecko przez kanał rodny. To wszystko zazwyczaj trwa do dwóch godzin u pierworódki. Kobiety, które rodzą po raz kolejny, zazwyczaj przechodzą ten etap w ciągu 30 minut. Z każdymi skurczami partymi dziecko przechodzi do przodu, a potem się delikatnie cofa. Dla przyszłej mamy najtrudniejsze jest to, aby pokonać opór krocza i wydalić główkę dziecka na świat.

Ostatnim etapem porodu naturalnego jest urodzenia łożyska, które następuje mniej więcej po 15 minutach od wydania dziecka na świat. Rolą położnej jest sprawdzenie, czy łożysko zostało wydalone w całości. Bardzo niebezpieczne jest, jeśli jego fragmenty zostaną w ciele kobiety, bo w przyszłości może to powodować różnego rodzaju infekcje i krwotoki. Jeśli okaże się, że fragmenty łożyska nie zostały wydalone, to kobieta przechodzi łyżeczkowanie macicy pod narkozą.

Ile trwa poród?

Standardowo u większości kobiet pierwszy poród naturalny trwa około 16 godzin , przy czym tylko dwie z nich to dynamiczna akcja. 

Co się dzieje z urodzonym łożyskiem?

Kobieta może chcieć przeznaczyć łożysko i pępowinę do banku komórek macierzystych. Jeśli nie zgłosi tego faktu, to szpital ma prawo potraktować łożysko jako swoją własność i nim rozporządzać. W większości przypadków łożyska kobiet rodzących są utylizowane. 

Bardzo ważnym elementem podczas porodu naturalnego jest ocena stanu dziecka, która wyrażana jest w skali APGAR. Dzięki temu lekarze są w stanie określić, czy dziecko może pozostać z matką czy np. wymaga pobytu w inkubatorze. 

Poród naturalny jest podstawowym rodzajem porodu, niesie za sobą wiele korzyści dla matki i jej dziecka. Dzięki temu, że dziecko przechodzi przez kanał rodny, ma kontakt z dobrymi bakteriami, co w efekcie daje mu większą odporność.

Naturalny poród zazwyczaj odbywa się w szpitalu, choć w ostatnich latach coraz popularniejszy jest poród domowy. Kobiety, które pragną w ten sposób wydać dziecko na świat, muszą charakteryzować się książkowo przebiegającą ciążą i nie mogą być pierwiastką. Bardzo często elementem porodu w domu jest poród do wody, który jest wyjątkowo zalecany, ponieważ znacząco zmniejsza ból porodowy i przyspiesza całą akcję.

Zobacz także:

Czy po cesarce możliwy jest poród naturalny?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości