Porady

Jak wyczyścić letnie buty? Domowe sposoby

Porady

Jak wyczyścić letnie buty? Domowe sposoby

Martyna Zastawna, właścicielka firmy czyszczącej buty pokazała, jak w skuteczny sposób wyczyścić letnie buty skórzane, zamszowe i z materiału. Potrzebowała do tego letniej wody i szarego mydła.

Czyszczenie letnich butów jest konieczne w dwóch przypadkach – gdy zostaną zabrudzone i gdy nie planujemy ich zakładać przez kilka tygodni. Oto domowe sposoby czyszczenia butów.

>>> Zobacz także:

Czyszczenie butów skórzanych - domowe sposoby

Do wyczyszczenia skórzanych butów będziemy potrzebowali białej bawełnianej szmatki. Moczymy ją w letniej wodzie (skóra nie lubi ekstremalnych temperatur) i zwilżamy nią buty. Teraz należy przygotować roztwór do czyszczenia butów. Będziemy potrzebowali do tego:

  • letniej wody i
  • szarego mydła.

W tak przygotowanym roztworze maczamy bawełnianą szmatkę, a następnie zaczynamy nią czyścić buty. Jeśli brud jest oporny, to możemy nałożyć szare mydło bezpośrednio na szmatkę, a potem na buty. Ostatni etap czyszczenia, to usunięcie piany. Robimy to za pomocą czystej, letniej wody i bawełnianej szmatki. Teraz odstawiamy buty do wyschnięcia. Butów skórzanych nie należy suszyć na słońcu i kaloryferze, inaczej możemy je odbarwić. Tuż po wymyciu nie odkładamy ich również do szafki z butami.

Aby skóra buta nie pękała, potrzebuje nawilżenia. Nawilżamy buty przy pomocy białego kremu. Nakładamy jego cienką warstwę na buty i okrężnymi ruchami wcieramy w skórę. Buty należy nawilżać przynajmniej raz w sezonie, dzięki temu nie będą robiły się na nich zagięcia.

Czyszczenie butów zamszowych i nubukowych - domowe sposoby

Buty zamszowe i nubukowe należy w pierwszej kolejności wyczesać przy pomocy specjalnej szczoteczki. Jeśli brud jest bardziej oporny, buty trzeba wyczyścić wodą. Zaczynamy od ich nawilżenia. Używamy do tego zwykłej szczotki do zębów. Po zwilżeniu nakładamy na buty roztwór z szarego mydła i wody. Do zdjęcia piany będziemy potrzebowali szczotki do wyczesywania. Teraz zostawiamy buty do wyschnięcia i tak, jak w przypadku butów skórzanych, nie kładziemy ich na kaloryferze i słońcu, aby ich nie zdeformować i nie uszkodzić zamszu.

Czyszczenie butów białych, materiałowych - domowe sposoby

Przed czyszczeniem białych, materiałowych butów należy wyciągnąć sznurówki, które możemy wyprać w pralce. Pierwszym etapem czyszczenia butów jest ich zamoczenie. W przeciwieństwie do butów skórzanych i zamszowych, możemy je dłużej potrzymać w wodzie. Po zmoczeniu, nakładamy na cholewkę roztwór z mydła szarego i wody. Rozprowadzamy go bawełnianą szmatką. Do czyszczenia podeszwy stosujemy natomiast samo mydło szare, które nakładamy szczoteczką do zębów. Ostatni krok to suszenie butów materiałowych. Ich także nie zostawiamy na słońcu i nie kładziemy na kaloryferze, aby nie zrobiły się na nich żółte plamy, które potem ciężko usunąć.

Co sądzisz o tym artykule?
78
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0