Dziecko

Jak wybrać szum dla dzieci i w czym on pomaga?

Niemowlę

Catherine Delahaye / Getty Images

Dziecko

Jak wybrać szum dla dzieci i w czym on pomaga?

Niemowlę

Catherine Delahaye / Getty Images

Relaksacyjne dźwięki dla niemowlaka to nie tylko kojące melodie z pozytywki czy głos mamy. Biały szum dla niemowląt to odgłos, który jest jeszcze skuteczniejszym narzędziem pomagającym w uspokojeniu czy nawet uśpieniu maluszka. Przypomina bowiem odgłos znany mu z życia płodowego.

Biały szum dla dzieci jest znany od pokoleń. Stosowały go nasze babcie i mamy. Spektakularne efekty, jakie można z jego pomocą osiągnąć, z czasem stały się inspiracją dla producentów akcesoriów dla dzieci. Dziś na rynku można spotkać wiele urządzeń emitujących tego rodzaju odgłosy. Wybierając je, warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących ich użytkowania.

Szum dla dzieci – dlaczego działa uspokajająco?

Biały szum dla dzieci to jednostajny dźwięk akustyczny, który pomaga im się wyciszyć i przygotować do snu. W przypadku niemowląt jest on niezwykle skutecznym narzędziem w kryzysowych sytuacjach, np. kiedy maluch płacze, ale także wtedy, kiedy ma kłopoty z zaśnięciem. Jednostajny szum kojarzy się z odgłosami znanymi z życia prenatalnego. Jest on łudząco podobny do tego, jaki maluszek słyszał jeszcze w brzuchu mamy, np. brzmienia przesuwającej się w jej wnętrzu treści pokarmowej czy szmeru płynącej krwi w pępowinie. Takie relaksacyjne dźwięki dla niemowlaka sprawiają, że odbierając je, czuje się on dokładnie tak, jak kiedy przebywał w bezpiecznym dla niego środowisku podczas całej ciąży. Po przyjściu na świat maluszek słyszy wiele różnych odgłosów, które w brzuchu mamy były tłumione właśnie przez szum. Może to spowodować, że początkowo będzie czuł się niepewnie i tęsknił za znajomymi dźwiękami. Dlatego przenosząc do świata, w którym teraz żyje, odgłosy, jakie obecne były w jego życiu płodowym, pozwala mu się uspokoić i zrelaksować.

Szum do usypiania dziecka – który wybrać i jak go używać?

Każde dziecko jest inne i działają na nie inne metody usypiania. Biały szum dla niemowląt jednak to coś, co skutecznie relaksuje je wszystkie. Wydawać by się mogło, że taki odgłos może utrudniać zaśnięcie, jednak jest zupełnie na odwrót. Dźwięk wydobywający się z suszarki, wentylatora, kuchennego okapu, pracującego filtra w akwarium czy szum odkurzacza dla niemowlaka jest niezwykle kojący. W momentach płaczu, kiedy nie da się go opanować żadnymi znanymi sposobami, to właśnie ten odgłos może być wybawieniem z opresji. Dziecko momentalnie go rozpoznaje i reakcja jest natychmiastowa – wsłuchuje się w niego z zainteresowaniem i przestaje marudzić. Szum morza dla dzieci to także dobry pomysł na jego uspokojenie, podobnie jak odgłosy padającego deszczu czy dźwięki słyszane podczas jazdy samochodem. Co ciekawe, ponoć taki dźwięk jest także niezwykle skuteczny w redukowaniu bolesnych kolek u maluchów.

Wybierając takie rozwiązanie, należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim szum dla dzieci nie powinien być włączony zbyt głośno, bo wtedy zamiast pomagać w zaśnięciu, może powodować dyskomfort słuchu, działając na ten zmysł drażniąco. Do tego używając tego rodzaju metod uspokojenia dziecka, nie należy przesadzać z ich czasem pracy. Jeśli maluch usnął, należy je wyłączyć. Przyzwyczajenie się do tego rodzaju odgłosu może bowiem blokować jego możliwości poznawcze innych dźwięków płynących z otoczenia, które różnią się od siebie wysokością i poziomem natężenia. Efektem tego może być w przyszłości opóźnienie rozwoju mowy i słuchu. Poleca się także ustawiać urządzenie emitujące szum jak najdalej od główki dziecka.

Szumiąca zabawka dla niemowlaka – jakie modele można spotkać na rynku?

W dawnych czasach ludzie wiedzieli o dobroczynnym wpływie białego szumu na dziecko, jednak nie mieli takiego wachlarza akcesoriów, jaki mają współcześni rodzice. Dlatego też najczęściej wykorzystywali odkurzacz czy suszarkę. Dziś rynek produktów dla dzieci oferuje mnóstwo różnego rodzaju urządzeń emitujących tego rodzaju dźwięki. Można więc nabyć karuzele z taką funkcją, panele montowane na szczebelkach łóżeczka czy małe przenośne generatory szumu do usypiania dziecka. Szczególną popularnością cieszą się jednak maskotki, które emitują ten kojący dla maluchów dźwięk, zwłaszcza misie szumisie. Ich atutem jest nie tylko fakt, że są mięciutkie i mają formę zabawki, lecz także to, że można je zabrać ze sobą np. na spacer. Do tego kiedy maluch nieco podrośnie i zacznie lepiej rozpoznawać kolory i kształty, taka przytulanka może stać się jego ulubionym towarzyszem zabaw. Dla osób, które nie są zwolennikami nabywania tego rodzaju produktów, można polecić aplikacje, które go udostępnią. Na serwisie YouTube jest sporo nagrań białego szumu dla dzieci, które odtwarzane na telefonie czy laptopie mogą pomóc dziecku zasnąć. Do tego powstało sporo płyt CD z tego typu nagraniami.

Na koniec warto jednak wspomnieć, że tego rodzaju gadżety mają pełnić funkcję wspomagającą uspokojenie czy wyciszenie dziecka. Żadne urządzenie nie zastąpi mu bowiem ciepła i dotyku matki, jej kojącego głosu i kołysania.

Nadwaga u dzieci i młodzieży, czyli skutek zdalnego nauczania. Zobacz wideo:

Zobacz także:

Co sądzisz o tym artykule?
92
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0