Olejek paczulowy może być używany na wiele sposobów – wszystko zależy od tego, jakie właściwości i działanie tego olejku chce się wykorzystać. Należy pamiętać, żeby stosować go wyłącznie zewnętrznie, a na skórę powinien być nakładany jedynie w formie rozcieńczonej.
Paczula – roślina
Paczula jest wieloletnią byliną w formie półkrzewu. Cechują ją bardzo drobne, biało-różowe kwiaty oraz liście o jajowato-trójkątnym kształcie umieszczone na łodyżkach. Osiąga około 1 metra wysokości. Roślina ta rośnie głównie na terenach Azji Południowo-Wschodniej, zwłaszcza w Malezji, Indiach, Tajlandii, Chinach, ale też w innych częściach świata, m.in. na Karaibach, Madagaskarze i w Brazylii. Jej nazwa wywodzi się z języka tamilskiego i oznacza zielony liść. Zapach paczuli jest bardzo intensywny, kojarzy się z Orientem. Dominują w nim nuty korzenno-ziemiste. Roślina ta jest szeroko wykorzystywana – w Polsce znana głównie w formie olejku. Co ciekawe olejek z paczuli dojrzewa z czasem, zyskując na głębi koloru (w ostatniej fazie dojrzewania ma szlachetną barwę ciemnego bursztynu) i zapachu, który dodatkowo staje się łagodniejszy. Głównym składnikiem olejku paczulowego jest alkohol paczulowy, tzw. paczulol, który odpowiada za jego woń.
Właściwości olejku paczuli
Olejek paczulowy ma bardzo szerokie zastosowanie – wszystko dzięki swoim wszechstronnym właściwościom, za które odpowiada aż 70 składników aktywnych zawartych w olejku. Działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo, może wspomagać leczenie egzemy. Ma również właściwości antycellulitowe oraz ściągające i regenerujące skórę. Ponadto działa przeciwobrzękowo i moczopędnie. Olejek z paczuli ma wpływ nie tylko na ciało, ale i na umysł – ma właściwości antydepresyjne i przeciwstresowe. Pozwala na łagodzenie niepożądanych stanów emocjonalnych takich jak lęk, wyczerpanie nerwowe czy skutki nadmiernego stresu. Pomaga także walczyć z bezsennością. Olejek paczuli wykorzystywany jest także jako naturalny afrodyzjak.
>>> Zobacz też: Szafran to afrodyzjak! Jak go stosować w kuchni i lecznictwie?
Używanie olejku z paczuli
Olejek paczulowy nie może być stosowany wewnętrznie. W przypadku masaży należy pamiętać, że nie można aplikować go na skórę w formie nierozcieńczonej – grozi to poparzeniem. Bardzo dobrze łączy się z olejkami bazowymi: cedrowym, cynamonowym, geraniowym, jałowcowym, jaśminowym, pomarańczowym, sandałowym, szałwii muszkatołowej (kilka kropli olejku z paczuli na 10 mililitrów olejku bazowego). Świetnie sprawdza się także jako dodatek do kąpieli oraz w formie kompresów (również w postaci rozcieńczonej). Olejek z paczuli może być także wykorzystany do aromaterapii – przy użyciu kominka zapachowego lub inhalatora. Do inhalacji można wykorzystać także wrzątek z kilkoma kroplami olejku. Sprawdzi się też jako dodatek do kremów do twarzy czy balsamów do ciała. Należy dodawać go tuż przed zastosowaniem kosmetyku. Olejek paczulowy można kupić zarówno w sklepach z naturalnymi kosmetykami, jak i w aptekach. Najlepiej sprawdza się organiczny i czysty produkt.
Olejek paczuli – zastosowanie
Olejek paczuli można wykorzystać do leczenia różnorakich schorzeń, głównie skóry. Wspomaga on leczenie stanów zapalnych, trądziku oraz przyspiesza gojenie się ran, również tych wywołanych poparzeniami. Można wykorzystać go także w leczeniu chorób o podłożu grzybiczym. Regularne masaże olejkiem z paczuli pozwalają zmniejszyć cellulit. Zastosować można go także w leczeniu schorzeń dróg moczowych oraz nadmiernym zatrzymywaniu się wody w organizmie. Świetnie sprawdza się jako kosmetyk do pielęgnacji skóry dojrzałej, poszarzałej lub spierzchniętej. Pozwala na zmniejszenie widoczności zmarszczek. Aromaterapia przy użyciu olejku paczulowego pozwala na uspokojenie nerwów oraz zmniejszenie poziomu odczuwanego lęku. Olejek paczuli można wykorzystać także jako środek do odstraszania owadów.
>>> Zobacz też:
Ze względu na swoje właściwości olejek z paczuli ma bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym. Stanowi składnik wielu kremów dla cery dojrzałej, zaczerwienionej i trądzikowej, a także jest bardzo dobrym utrwalaczem zapachów. Dodatkowo nadaje perfumom i wodom toaletowym orientalnego zapachu. Używany jest w kompozycjach znanych marek. Jest także składnikiem wielu balsamów i żeli antycellulitowych.
>>> Zobacz też:
- Olejek cynamonowy zdziała cuda w walce... z trądzikiem! Jak go zrobić samemu?
- Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie
- Czym wyczyścić przypalone żelazko? 4 skuteczne domowe sposoby
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN