Domowe biuro – jak je urządzić, by było funkcjonalne?

GettyImages-922710608.jpg
GettyImages-922710608.jpg

Biuro domowe to marzenie wielu osób. Nie każdy jednak dysponuje takim metrażem, by móc wydzielić dodatkowe pomieszczenie. W takiej sytuacji dobrym posunięciem jest stworzenie przyjemnego miejsca do pracy w ramach któregoś z pokoi.

Nie ulega wątpliwości, że osoby pracujące w domu, dla zapewniania sobie komfortowych warunków, powinny mieć w mieszkaniu dobrze zorganizowany biurowy kącik, w którym będą mogły wykonywać swoje obowiązki. Jak zaplanować taką przestrzeń, by spełniała ona swoje zadanie? Czy gabinet w domu można urządzić samemu?

Zobacz także: Jak sypialnię z biurem przekształcić w sypialnię z klasą?

Gabinet w domu – jak powinien wyglądać?

Obecnie wiele osób pracuje zdalnie, w tzw. trybie home office . Wykonywanie obowiązków służbowych w domu nie zawsze jest jednak łatwe. Praca przy kuchennym stole, trzymanie laptopa na kolanach, siedzenie na kanapie jest nie tylko niekomfortowe, ale także szkodliwe dla zdrowia. Dlatego każdy, kto pracuje zdalnie, powinien przemyśleć pomysł stworzenia miejsca, które będzie dedykowane tylko wypełnianiu zadań zawodowych i sprzyjać skupieniu. 

Jak zatem urządzić domowe biuro? 

Jeśli mamy do dyspozycji całe pomieszczenie, to już połowa sukcesu, bo taki prywatny pokój do pracy zapewnia spokój i ciszę potrzebną do koncentracji. Najlepiej, żeby gabinet był utrzymany w jasnych kolorach, bo zbyt ciemne mogą działać przytłaczająco i zakłócać kreatywność. Sprawdzi się też zieleń, która działa odprężająco, oraz odcienie pastelowe.

Biurko do gabinetu i pozostałe meble powinny być dostosowane do stylu całego pomieszczenia. Często osoby, które korzystają z laptopów wybierają proste konsole. To dobre rozwiązanie, jednak ma ono jeden minus – w konsoli nie ma zazwyczaj miejsca do przechowywania, więc trzeba wtedy wyeksponować dodatkową przestrzeń. Biurko powinno być ustawione naprzeciwko okna, które warto przesłonić jednak roletą czy żaluzjami.

W gabinecie domowym nie może zabraknąć także regałów z książkami i półek, które można wykorzystać do przechowywania potrzebnej dokumentacji w segregatorach. Pokój można urozmaicić obrazami. Ważne jednak, aby były one utrzymane w stonowanych barwach. Przyda się też odtwarzacz, bo muzyka, zwłaszcza ta klasyczna, nie tylko wyzwala kreatywność, ale także działa antystresowo.

Pomysł na biuro w mieszkaniu na niewielkim metrażu

Jeśli chcemy urządzić biuro w mieszkaniu, a nie mamy oddzielnego pokoju, to możemy ustawić biurko w którymś z pomieszczeń. Zdecydowanie złym pomysłem jest wybieranie sypialni jako miejsca do pracy, bo kojarzy się ona z wypoczynkiem i… może rozleniwiać. Zdecydowanie bardziej będzie nadawał się salon.

 Aby nieco odgrodzić nasze biuro od strefy czysto rekreacyjnej, warto pomyśleć nad postawieniem małej ścianki z płyty kartonowo-gipsowej. Dzięki temu można zyskać dodatkową powierzchnię, na której da się zamocować lekkie półki, powiesić kalendarz z ważnymi terminami czy tablicę magnetyczną lub korkową na ważne zapiski. Innym pomysłem jest ustawienie wysokiego regału z książkami. Stół w tym przypadku nie powinien być zbyt duży, bo na małej powierzchni liczy się każdy centymetr. Ważne jest za to miejsce na przechowywanie i akcesoria biurowe, dlatego warto, żeby biurko miało dodatkowe szuflady.

Ciekawym rozwiązaniem może być także tzw. biuro w szafie , czyli ukryte miejsce pracy – blat, który rozkłada się w ciągu dnia, a wieczorem chowa.

Zobacz także: Wypalenie zawodowe czy przemęczenie. Jak je odróżnić?

Jak zadbać o odpowiednie warunki do pracy w biurze domowym?

Niezależnie od tego, czy biuro jest w salonie, czy stanowi oddzielnie pomieszczenie, musi być przede wszystkim funkcjonalne i zapewniać odpowiednie warunki do pracy. Dobrze dobrane biurko oraz fotel do siedzenia w domowym gabinecie muszą być właściwie ustawione. Pozycja do pracy także jest ważna – nogi powinny być zgięte w kolanach pod kątem prostym, a stopy spoczywać płasko na podłożu. Jeśli chodzi o górną część ciała, to opierając dłonie na klawiaturze, zgięcie w łokciu powinno tworzyć kąt prosty. 

Blat roboczy powinien być spory, a fotel posiadać regulowaną wysokość i ergonomiczne oparcie. Najkorzystniejsza odległość wzroku od monitora to około 70 cm. Dbając o oczy, nie warto też ustawiać zbyt dużej jasności ekranu, zwłaszcza gdy pracujemy wieczorem, przy sztucznym świetle. Jakie lampy wybrać do domowego biura? Oświetlenie jest jednym z ważniejszych elementów. Lampa powinna oświetlać blat i być umieszczona tak, aby nie razić w oczy. Osoby praworęczne powinny ją ustawić po lewej stronie, a leworęczne po prawej.

Od ogółu do szczegółu, więc projektując domowy gabinet, warto też zwrócić uwagę na detale , które będą wpływały na jakość pracy. Zdjęcie bliskiej osoby będzie uspokajać i sprzyjać dobremu nastawieniu, zaś rośliny będą odprężać wzrok, dostarczać tlenu, a tym samym poprawiać wydajność.

Więcej:

Zobacz film: Masaż biurowy. Źródło: Dzień Dobry TVN. 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości