Dziecko

Jak szybko nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Najlepsze sposoby

Dziecko

Jak szybko nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Najlepsze sposoby

Dziś przypada Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji zaprosiliśmy do studia Dzień Dobry TVN Doriana Kłoska, który tabliczkę mnożenia ma w małym paluszku oraz Mateusza Grabowskiego, głównego koordynatora DTM. Nauka tabliczki mnożenia zazwyczaj odbywa się w drugiej i trzeciej klasie szkoły podstawowej. Niektóre maluchy nie mają najmniejszych problemów z jej opanowaniem, jednak część dzieci będzie potrzebować pomocy w nauce.

Tabliczki mnożenia można uczyć się na różne sposoby, w tym wykorzystując specjalne metody liczenia na palcach bądź grając w gry edukacyjne, kupione w sklepie albo przygotowane samodzielnie w domu. Jak szybko nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

>>>Zobacz też: Co zrobić, żeby nasze dziecko pokochało matematykę?

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia metodami dla wzrokowców?

Wzrokowcy, czyli osoby najszybciej zapamiętujące informacje za pomocą obrazów, stanowią większą część społeczeństwa. Dzieci, które również zaliczają się do tej grupy, najszybciej nauczą się tabliczki mnożenia właśnie dzięki różnego typu diagramom i rysunkom. Ciekawą metodą może być np. rysowanie przecinających się linii prostych. Liczba przecięć da odpowiedź na pytanie o wynik mnożenia, np. rysując 3 linie i przecinające je 5 linii, uzyska się 15 przecięć. Ta metoda jest najskuteczniejsza w przypadku mniejszych liczb. Podczas ćwiczeń tabliczki mnożenia do 100, 50, a nawet 20 czy 30, dziecko może łatwo pomylić się w obliczeniach i jego starania pójdą na marne, co prawdopodobnie zniechęci je do nauki. Dobrym sposobem, nawet na zapamiętywanie wyników obliczeń na większych liczbach, może być gra w memory. W tym celu należy wyciąć 10, 12, 14 lub nawet 20 kartoników, a następnie na połowie z nich napisać działania, a na drugiej ich wyniki. Następnie trzeba poprosić dziecko, aby odkrywało po dwa kartoniki i próbowało odszukać pary. Gra kończy się w momencie, gdy wszystkie kartoniki zostaną odkryte. Inną metodą jest nauka za pomocą rzutów kostką. W grze powinno brać udział kilka osób. Każdy z zawodników zapisuje pionowo liczby od 1 do 10, a po nich wpisuje znak mnożenia. Następnie gracze kolejno rzucają kostką (lub dwiema) i zapisują uzyskaną liczbę oczek po znaku mnożenia, po czym wykonują działanie. Wygrywa ta osoba, która uzyska największą sumę wszystkich iloczynów. Podobne gry służące do nauki tabliczki mnożenia można również kupić w sklepach z zabawkami lub grami edukacyjnymi. Jest to wybór mniej ekonomiczny, jednak tego typu planszówki często opierają się na konkretnej fabule, dlatego mogą być bardziej interesujące dla najmłodszych. Można również poszukać dostępnych w sieci gier interaktywnych.

Do metod, dzięki którym dziecko może szybko nauczyć się tabliczki mnożenia samodzielnie lub po prostu ją powtórzyć, należą przede wszystkim rozpisane wzory oznaczone różnymi kolorami. Tego typu kartoniki można przygotować samodzielnie lub kupić gotowe, np. drewniane, a także wykonać planszę i np. powiesić w dziecięcym pokoju.

>>>Zobacz też:

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia na palcach?

Nauka tabliczki mnożenia na palcach najlepiej sprawdza się w przypadku kinestetyków, czyli osób uczących się poprzez ruch, chociaż można z powodzeniem stosować ją pomocniczo u dzieci, które lepiej przyswajają wiedzę innymi metodami. Liczenie na palcach jest szczególnie pomocne w zapamiętywaniu wyników mnożenia większych liczb, czyli od 6 do 10. Kciuk u obu rąk symbolizuje w tej metodzie cyfrę 6, a każdy kolejny palec o 1 większą, czyli wskazujący oznacza 7, środkowy 8 itd. Palce każdej z dłoni symbolizują jeden element działania. Chcąc np. pomnożyć 6 × 7, dziecko powinno zgiąć kciuk jednej dłoni oraz dwa palce drugiej. Zgięte palce oznaczają dziesiątki (w tym przypadku 3, czyli liczbę 30). Liczbę wyprostowanych palców obu dłoni mnożymy przez siebie (tutaj 3 × 4, co daje wynik 12). Następnie dodajemy do siebie uzyskane liczby (6 × 7 = 30 + 12 = 42). W przypadku mnożenia przez 9 można zastosować jeszcze prostszą metodę. Wystarczy tylko wyprostować palce obu dłoni i ponumerować je kolejno od 1 do 10. Następnie należy zgiąć palec symbolizujący liczbę, przez którą chcemy pomnożyć 9, czyli np. palec wskazujący lewej ręki przy mnożeniu przez 3. Wyprostowane palce po lewej stronie symbolizują dziesiątki, a te po prawej jedności (9 × 3 = 20 + 7 = 27).

Inny sposób to nauka tabliczki mnożenia poprzez skojarzenia. Do każdej cyfry należy dopasować kojarzący się z nią kształt, a następnie stworzyć na ich podstawie historię. Cyfra 2 najczęściej kojarzy się z łabędziem, 4 z krzesłem, a 8 z bałwankiem, dlatego łabędź siedzący na krześle obok bałwana może kojarzyć się z mnożeniem 2 × 4 = 8. Na tej podstawie można zapamiętywać znacznie trudniejsze działania. Wystarczy tylko obudzić swoją wyobraźnię.

Dawniej sposobem na to, jak szybko nauczyć się tabliczki mnożenia, było „wykucie” jej na pamięć. Dzisiaj jednak preferowana jest nauka przez zabawę, co zazwyczaj daje doskonałe wyniki. Nawet jeśli tego typu metody nie są wykorzystywane w szkole, warto poświęcić na nie trochę czasu w domu, aby pomóc dziecku w opanowaniu materiału.

Co sądzisz o tym artykule?
54
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0