Dziecko

Jak zachęcić dziecko do nauki? "Tylko nauka, która jest zabawą ma sens"

Dziecko


Rozpoczął się rok szkolny, a wraz z nim pojawiło się odwieczne pytanie o to, jak zmotywować dzieci do nauki. Jak się okazuje, to prostsze niż może się wydawać. Pani Kaja Wolnicka podpowiada co zrobić, żeby edukacja była zabawą.

Dzieci i rodzice zostali pozostawieni bez wyboru – nauka zdalna wymusiła na nich zupełnie inne rozwiązania w nauce niż dotychczas. Czas pandemii sprawił też, że rodzice musieli zapewnić rozrywki dzieciom bez wychodzenia z domu. I dobrze im to wychodziło.

Jak zmotywować dzieci do nauki?

Pani Kaja Wolnicka jest mamą Leona i Mili. Chłopiec właśnie rozpoczął drugą klasę, w ramach edukacji domowej. Jego siostra nie chodzi do przedszkola, ale uczy się razem z bratem.

Współpracuje z nami w ramach edukacji domowej. Bierze udział w wybranych przez siebie aktywnościach

- tłumaczy Pani Kaja.

I dodaje, że edukacja domowa była ich wspólnym, rodzinnym wyborem. Swoje dzieci uczy przez zabawę i wierzy, że nauka może być przyjemnością. Na pytania o to jak zmotywować dziecko, odpowiada przewrotnie:

Wystarczy nie demotywować (…) Bardzo ważnym zadaniem, które spoczywa na barkach rodziców, jest nie stłamszenie tej motywacji, która w każdym dziecku jest

- zaznacza.

Nauka przez zabawę

W przypadku rodziny Pani Kai, kluczem do tego, żeby dzieci się rozwijały, było czytanie książek. Leon wprost pokochał tę formę nauki. Chciał cały czas, żeby mu czytano. I wtedy pojawiły się audiobooki.

Audiobook to jest sposób, żeby się wyciszyć i uspokoić po szaleństwach, na przykład ruchowych, przed jakimiś zadaniami analitycznymi

- mówi Pani Kaja.

Na prowadzonych zajęciach, kobieta stara się używać rzeczy i tematów, które go aktualnie interesują. Ostatnio chłopiec wykazuje duże zainteresowanie podróżami. Postanowiła wydrukować flagi, zdjęcia potraw i fotografie wakacyjne. Zadaniem syna, było dopasowywanie flag do miejsc i regionalnych przysmaków.

Wierzę, że możliwość wzięcia do ręki drukowanej odbitki, pomaga dzieciom w uczeniu się, bo stymuluje więcej zmysłów i ułatwia zapamiętywanie

- zauważa.

Córka Pani Kai, Mila uwielbia rysować i kolorować. W jej przypadku gotowe kolorowanki nie zdawały testu. Dlatego, jej mama, na różnych portalach znajduje wzory dostosowane do wieku i umiejętności dzieci.

Tylko nauka, która jest zabawą ma sens

- mówi.

Dzieci chłoną wszystko jak papier

W czasach pandemii wielu rodziców pomaga dzieciom w nauce zdalnej. Odkryli oni, że wspólne spędzanie czasu jest wspaniałe i zapewne nadal chcą to kontynuować. Jak urozmaicić dziecku zabawę i naukę? Sięgnij po materiały do wydruku. Z pomocą drukarki możesz stworzyć dziecku naprawdę piękne i kreatywne miejsce do zabaw, kolorowania, malowania, układania i nauki, nie wydając przy tym dużych kwot. Mając drukarkę zawsze pod ręką masz możliwość natychmiastowej realizacji zamierzonego celu. HP przygotowało dla rodziców stronę "Wydruki do Nauki". Jest ona bardzo przyjazna nawet dla zabieganych rodziców i małych dzieci – można z łatwością odfiltrować przez wiek dziecka i już mamy gotowe pomysły na kreatywne zabawy z dzieckiem w każdym wieku (od 2. roku życia). Na stronie znajdziemy: kolorowanki, gry edukacyjne, puzzle, a dzięki możliwości szybkiego wydrukowania dziecko nie spędza godzin przed komputerem. Oczy mogą odpocząć…

Drukarka w domu pozwala rozwinąć dziecku talenty i pasje dzięki odpowiedniej pomocy rodzica. Sprawdzi się także jako pomoc szkolna – zawsze łatwiej pracować, kiedy można coś wydrukować, a nie tylko w wirtualnej rzeczywistości! Jaki sprzęt wybrać?

Drukarka - na co zwracać uwagę?

Dobra drukarka, np. nowoczesne drukarki firmy HP, posłużą nam bardzo długo. Mają szereg udogodnień, które doceni każdy – dzięki aplikacji HP Smart mamy możliwość bezprzewodowego drukowania prosto z telefonu, edytowania zdjęć a nawet skanowania przy użyciu aparatu.

Postaw na papier!

PWN czy Chmurra Burra również weszły do gry z HP – na stronie (i w aplikacji HP Smart) znajdziemy kolorowanki, karty pracy - wszystko to, czego potrzebuje dziecko w każdym wieku.

Materiały są darmowe i dostępne dla wszystkich. Najłatwiej jednak skorzystać z nich przy użyciu aplikacji HP Smart, gdzie znajduje się dedykowany "kafelek" przekierowujący na stronę z materiałami.

Zobacz też:

Jak zachęcić uczniów do nauki? Ekspert: "Główny problem jest taki, że cały czas myślimy anachronicznie"

14-latka wyznała matce, że współżyła z nauczycielem. "Mówił, że weźmie z nią ślub"

Pomysły mające zapewnić bezpieczeństwo dzieci w szkołach: "To metody na zasadzie śliny i sznurka"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości