Związki i seks

Zakochanie – jak je rozpoznać i dlaczego nas... uzależnia?

Związki i seks

Zakochanie – jak je rozpoznać i dlaczego nas... uzależnia?

Zakochanie to pierwszy etap tzw. prawdziwej miłości, choć w wielu przypadkach okazuje się także jej etapem ostatnim. Pomimo tego, że zakochanie wydaje się dość ulotne, badaniem tego zjawiska zajmuje się psychologia. Zakochanie się według teorii to jedna z pierwszych faz związku miłosnego, najbardziej intensywna, ale przy tym także najkrótsza.

Od czego zależy zakochanie się? Jakie są jego oznaki i objawy? Ile trwa zakochanie? Czy zakochanie można kontrolować, a także wywołać „na zawołanie”? Dowiedz się, co na ten temat mówi psychologia.

 • Zakochanie a psychologia
 • Etapy zakochania
 • Objawy zakochania
 • Jak się zakochać? Czy zakochanie się „na życzenie” jest możliwe?
 • Zauroczenie a zakochanie
 • Zakochanie a miłość
 • Ile trwa zakochanie?

Czym jest zakochanie? To stan, w którym na widok konkretnej osoby serce zaczyna bić szybciej, a w brzuchu pojawiają się „motyle”. Dla jednych błogosławieństwo, dla innych utrapienie, szczególnie wtedy, gdy uczucie bywa nieodwzajemnione. A co na temat zakochania się mówi psychologia ? Bogdan Wojciszke, polski psycholog, badacz i wykładowca akademicki opisał zjawisko zakochania w książce „Psychologia miłości: intymność, namiętność, zaangażowanie”.

Zakochanie a psychologia

Próba naukowego podejścia do zagadnienia miłości, zakochania, zauroczenia może wydawać się z góry skazana na porażkę. Jednak rozbicie tych pojęć na czynniki pierwsze i wykazanie pewnych zależności może być bardzo pomocne do zrozumienia uczuć. Dotyczy to szczególnie tych osób, które mają trudności w definiowaniu uczuć swoich i innych osób.

Profesor Wojciszke zakochanie umiejscowił na pierwszym miejscu tzw. faz związku miłosnego . Co o zakochaniu się mówi psychologia? Zakochanie to pierwsza faza związku miłosnego. Kolejne fazy to: romantyczne początki, związek kompletny, związek przyjacielski i związek pusty. Na tych etapach z różną intensywnością przejawiają się trzy wydzielone na potrzeby tej teorii „składniki miłości”: namiętność, zaangażowanie i intymność. W etapie zakochania dominuje namiętność. Jest najbardziej intensywna, ale też równie szybko wygasa, ustępując miejsca zaangażowaniu i intymności (dominującym w fazie związku kompletnego i przyjacielskiego). Zakochanie jest ślepe, krótkotrwałe, daje silne uczucie szczęścia […]” – tak o zakochaniu pisze Wojciszke.

Etapy zakochania

Zakochanie określane jako namiętność nie pozwala na wyodrębnienie jego etapów . W ujęciu psychologicznym jest to pierwsza faza związku szybko przechodząca w kolejną fazę – tzw. romantycznych początków.

Objawy zakochania

Zobacz także: Stan zakochania. Uzależniający?

Jakie są oznaki zakochania? Jak rozpoznać zakochanie? Kwestię tę trudniej opisać słowami niż rozpoznać „na własnej skórze”, w praktyce. Dość trywialnie można powiedzieć, że „to się po prostu czuje”. Za objawy zakochania można uznać:

 • podekscytowanie czyjąś obecnością,
 • szybsze bicie serca,
 • nagłe przypływy ciepła,
 • tzw. motyle w brzuchu,
 • nieprzerwane myślenie o drugiej osobie,
 • częstsze fantazjowanie.

Mając na myśli zakochanie i jego objawy , wymienić można właśnie tego typu silne, choć z definicji krótkotrwałe reakcje organizmu.

Jak się zakochać? Czy zakochanie się „na życzenie” jest możliwe?

Trudno zakochać się „na zawołanie”, tak samo jak trudno wywołać w sobie „na zawołanie„ wymienione wcześniej reakcje. Można zwiększyć prawdopodobieństwo zakochania się w kimś, zwiększając częstotliwość kontaktów z tą osobą. Jednak nie ma pewności, czy zaowocuje to zakochaniem. Odpowiedź na pytanie „jak się zakochać?” nie jest prosta ani jednoznaczna, zgodnie z ludowym porzekadłem – „serce nie sługa”. Równie uciążliwym problemem może być chęć zmiany swoich uczuć w odwrotną stronę, dlatego równie częstym pytaniem jest „jak poradzić sobie z zakochaniem?”.

Zauroczenie a zakochanie

Zobacz także: Gdzie na pierwszą randkę? Sprawdzone pomysły na pierwsze spotkanie

Zauroczenie to, najprościej mówiąc, fascynacja kimś. A od fascynacji do namiętności można powiedzieć, że jeszcze długa droga (choć w tej materii zdarzają się i „drogi ekspresowe”). Zauroczenie może poprzedzić zakochanie, ale nie zawsze zakochanie musi wystąpić po zauroczeniu.

Zakochanie a miłość

Jaka jest relacja między zakochaniem a miłością? To zależy od tego, w jaki sposób definiujemy na własny użytek pojęcie miłości. Posługując się pojęciami zaangażowania, namiętności i intymności oraz ich znaczeniem w różnych etapach związku, nawet intuicyjnie można stwierdzić, że miłość wymaga większego zaangażowania i intymności pomiędzy dwiema osobami niż zakochanie, a na to potrzebny jest czas. To, co określić można stanem zakochania , może stopniowo przerodzić się w długotrwałe uczucia i miłość.

Zobacz także: Co to jest platoniczna miłość? Jakie jest jej znaczenie?

Ile trwa zakochanie?

Choć na ogół zakochanie się jest najkrótszą fazą związku miłosnego, to jej długość może być zróżnicowana w zależności od kilku czynników. Przy założeniu, że kluczowa w tej fazie jest namiętność, czas trwania tej fazy w różnych związkach może być inny. Wpływ na to może mieć np. temperament zakochanych, jak również to, jak często się spotykają.

Przyjęło się, że stan zakochania i jego objawy u mężczyzn trwają krócej niż objawy zakochania u dziewczyn. Kwestią indywidualną jest też to, po jakim czasie można się zakochać.

Zobacz także:


Zobacz film: Uzależnienie od zakochania. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
3
3
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
27.11.2020
Michał
PogChamp