Psychologia

Ratunku, boję się matury! Jak poradzić sobie ze stresem przed egzaminem?

Psychologia

Ratunku, boję się matury! Jak poradzić sobie ze stresem przed egzaminem?

Sposoby na to, jak radzić sobie ze stresem, są niezwykle użyteczne właściwie dla każdej osoby. Zbyt silne napięcie nerwowe może przytrafić się bowiem wszędzie – w pracy, w szkole - np. podczas matur, a często również w życiu prywatnym.

  • Jak radzić sobie ze stresem – metody i ćwiczenia
  • Jak radzić sobie ze stresem w pracy?
  • Jak radzić sobie ze stresem w szkole?
  • Jak poradzić sobie ze stresem przed maturą?


Zobacz też: Co to jest TRE? Czyli jak walczyć ze stresem?


Metody, jak radzić sobie w sytuacjach stresowych, można podzielić na te doraźne i do regularnego stosowania, pozwalające odzyskać harmonię. Niektóre z nich warto praktykować w odmiennych sytuacjach, jednak najlepsze efekty można osiągnąć, łącząc je ze sobą.


Więcej: Depresja u dzieci i młodzieży – objawy i leczenie


Jak radzić sobie ze stresem – metody i ćwiczenia

Skuteczny sposób na to, jak sobie radzić ze stresem , zależy od indywidualnego podejścia, objawów zdenerwowania, a czasem również od sytuacji. Niektórzy mogą reagować drżeniem rąk i niemożnością wyduszenia z siebie słowa, inni agresją, a jeszcze inni nadpobudliwością ruchową. Dla pierwszej grupy lepszą metodą na to, jak poradzić sobie ze stresem , będzie spokojna aktywność, np. joga, dla drugiej i trzeciej coś bardziej dynamicznego, np. bieganie, siłownia, a czasem nawet sporty walki. Są to jednak sposoby, które należy stosować regularnie, aby przyniosły efekty. Z metod doraźnych doskonale sprawdzają się ćwiczenia rozluźniające mięśnie. Może to być rozciąganie ich lub naprzemienne napinanie ciała, w szczególności barków, rąk i dłoni (zaciskanie pięści), po czym rozluźnianie ich i „strząsanie” całego napięcia poprzez energiczne, ale swobodne ruchy. Dobrymi ćwiczeniami na walkę ze stresem są te uspokajające umysł. Można np. wpatrywać się w wybrany przedmiot przez ok. minutę, starając się nie skupiać myśli na niczym konkretnym. Tego typu działania mogą być stosowane przez każdego, także jako sposoby na to, jak radzić sobie ze stresem w ciąży czy przed egzaminem.

Jak radzić sobie ze stresem w szkole?

Stres towarzyszy człowiekowi od najmłodszych lat. Dorośli czasem bagatelizują problemy dzieci i młodzieży, twierdząc, że prawdziwe nerwy zaczynają się dopiero w późniejszym życiu, ale młodzi ludzie mają inną wrażliwość i odporność. Dlatego wypracowanie sposobów na to, jak poradzić sobie ze stresem w szkole , może mieć dla nich niebagatelne znaczenie. Przede wszystkim warto zadbać o relaks po lekcjach, np. zabrać dziecko do kina, na posiłek na mieście lub po prostu pozwolić mu spędzić czas z kolegami. Nastolatek ma większą potrzebę samodzielności i chętniej sam wybierze aktywność, dlatego od dzieciństwa powinno się pozwalać mu rozwijać pasje, które zaprocentują w przyszłości. Nawet jeśli nie zamieni ich w swój zawód, będą zdrowym sposobem na odprężenie.

Jeżeli proste sposoby na to, jak sobie radzić ze stresem w szkole , nie przynoszą rezultatów, należy dokładniej przyjrzeć się sprawie. Może nauczyciele mają w stosunku do uczniów takie wymagania, którym dziecko nie jest w stanie sprostać, albo nie dogaduje się ono z kolegami. W takiej sytuacji warto porozmawiać z pedagogiem lub nauczycielami. Jeśli problemem są relacje z innymi dziećmi, powinno się dociec przyczyny i dowiedzieć więcej o sytuacji. W przypadku gdy nie uda się rozwiązać problemu, czasem jedynym sposobem na to, jak poradzić sobie ze stresem przed szkołą , jest zmiana placówki.

Jak poradzić sobie ze stresem przed egzaminem?

Sposoby na to, jak poradzić sobie ze stresem przed egzaminem, np. maturą, są głównie doraźne. Spacery, ćwiczenia oddechowe i sportowe lub drobne przyjemności, np. wyjście do kina, powinny dobrze się sprawdzić. Warto też rozsądnie zaplanować naukę. Nie należy np. uczyć się przez całą noc, ale też powinno się dać sobie czas na powtórzenie materiału. Podobnie wyglądają sposoby na to, jak poradzić sobie ze stresem przed występem czy rozmową kwalifikacyjną .

Jak poradzić sobie ze stresem na egzaminie? Tutaj możliwości jest mniej, ale wyrównanie oddechu, a czasem, paradoksalnie, chwilowe oczyszczenie umysłu będą dobrym sposobem na to, jak skutecznie radzić sobie ze stresem już w trakcie testu.

Jak można sobie radzić ze stresem? Sposobów jest wiele, a każdej osobie może przypaść do gustu zupełnie inny. Dlatego warto wypróbować różne metody i znaleźć tę najlepszą dla siebie.


Zobacz też:


Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Goniące terminy, nerwowy szef czy nieprzyjemni klienci. To sprawia, że skuteczne sposoby na to, jak sobie radzić ze stresem w pracy , są na wagę złota. Poza wykonywaniem szybkich ćwiczeń, np. w czasie przerw, warto zastanowić się, co tak naprawdę generuje napięcie. Częste zostawanie po godzinach, „wyścig szczurów”, a może złe relacje między członkami zespołu? Najlepszą metodą na to, jak można radzić sobie ze stresem w takich sytuacjach, jest rozwiązanie problemu. Warto porozmawiać z przełożonym o zależnej od niego sytuacji, powodującej przemęczenie, spokojniej podejść do rywalizacji i wykonywać zadania, nie oglądając się na innych, a nieprzyjemnych współpracowników zwyczajnie ignorować. Dobre relacje w firmie uprzyjemniają pracę, ale nikt nie może ich zagwarantować. Czasem lepiej skupić się tylko na swoich obowiązkach.

Aby podnieść skuteczność sposobów na to, jak poradzić sobie ze stresem w pracy , warto zadbać o to również po godzinach. Spacer w miłym otoczeniu, masaż, przyjemne popołudnie z rodziną lub przyjaciółmi albo relaksująca kąpiel pozwolą oderwać się od problemów i zadbać o wewnętrzny spokój.

Zobacz film: Matura 2019 – na chwilę przed godziną zero, źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
49
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0