Cukier towarzyszy ludziom nie tylko w formie słodkiej przekąski. W wielu przypadkach występuje, choć pod inną nazwą, na listach składników widniejących na opakowaniach produktów. Zastanawiając się, jak rzucić nałóg jedzenia słodyczy, warto zacząć od zdobycia wiedzy na temat nazewnictwa dotyczącego cukru. Dzięki temu, wybierając produkty w sklepie, wyeliminowanie niektórych z nich będzie łatwiejsze. Jak oduczyć się jeść słodycze?
Więcej:
- Czy istnieją skuteczne zioła na zmniejszenie apetytu?
- Dzieci jedzą za dużo cukru! Jak przekonać je do zieleniny?
- Niski indeks glikemiczny - czym jest?
Jak nie podjadać słodyczy? Porady na początek
Wiele osób traktuje jedzenie słodkości jako sposób na nudę, stres czy formę nagrody za dobrze wykonane zadanie. Podczas ich spożywania mózg wydziela dopaminę, czyli hormon szczęścia. To właśnie z tego powodu zjedzenie czekolady daje tyle radości. Niestety codzienna konsumpcja słodyczy może prowadzić do uzależnienia i utraty kontroli nad liczbą przyjmowanych kalorii. W wielu przypadkach po zjedzeniu słodkości pojawiają się wyrzuty sumienia i niezadowolenie z własnej osoby. Jak powstrzymać chęć na słodycze? Oto kilka pomocnych porad:
- Chcąc uwolnić swój organizm z nałogu, należy całkowicie wyeliminować cukier z diety. Oznacza to rezygnację nie tylko ze słodyczy, ale również ze słodkich kaw, herbat, sztucznych słodzików i wszystkich produktów, które je zawierają.
- Należy spożywać duże ilości płynów, a najlepiej zwykłą mineralną wodę. Jej smak można poprawić kilkoma liśćmi mięty i plasterkiem cytryny.
- Bardzo ważnym krokiem jest pozbycie się z domu zapasów słodyczy, które mogą wystawiać na próbę silną wolę. W sytuacji napadu głodu należy mieć pod ręką zdrowe przekąski – orzechy, marchewkę, ogórek lub w ostateczności owoce.
- Cukry proste znajdują się także w makaronach pszennych i białym chlebie. Chcąc ograniczyć ich spożywanie, należy poszukać zdrowszych odpowiedników. Zalecane jest ciemne pieczywo i makaron pełnoziarnisty. Warto zredukować ilość spożywanych węglowodanów na rzecz białka, warzyw i zdrowych tłuszczów.
- Owoce, pomimo właściwości odżywczych, zawierają ogromne ilości fruktozy. Należy zrezygnować ze słodkich koktajli i sałatek owocowych. Warto również wybierać te owoce, które zawierają jak najmniej cukru, są to m.in. maliny, truskawki i jeżyny. Najwyższy wskaźnik fruktozy występuje w bananach, mango i winogronach.
- Bardzo ważne jest rygorystyczne trzymanie diety w ciągu kilku pierwszych dni. W tym czasie organizm zaczyna przyzwyczajać się do braku cukru, powodując zmniejszenie apetytu na słodkie.
Jak przestać jeść słodycze? Dobrym pomysłem będzie wyznaczenie sobie konkretnego celu – na początek 3 dni bez słodkości, następnie tydzień, a później miesiąc. Dni można skreślać w kalendarzu. Widząc kolejne sukcesy, łatwiej utrzymać silną wolę w ryzach.
Jak oduczyć się jeść słodycze? Dodatkowe porady
Do osób, które potrzebują dodatkowego wsparcia, skierowane są zorganizowane akcje grupowe w postaci tygodniowych lub miesięcznych wyzwań. W ich trakcie warto zapisywać poczynione postępy oraz notować w jakich sytuacjach pojawiła się chęć na zjedzenie słodyczy. Rezygnacja z cukru może być pierwszym krokiem w przejściu na zdrowy styl życia.
Jak oduczyć się jeść słodycze? Oprócz odrzucenia słodkości, warto uzupełnić dietę o aktywność fizyczną. Należy zauważyć, że uzależnienie od cukru powoduje zmęczenie oraz osłabienie kondycji, dodatkowo może skutkować nadwagą. Osoby, które chcą rzucić nałóg, powinny także wprowadzić ruch do swojej codziennej rutyny. W wielu przypadkach po odbyciu ćwiczeń niechęć do zjedzenia słodkiego pojawi się sama. Wiedząc, ile pracy trzeba włożyć w utratę kalorii, część osób nie zdecyduje się na ich ponowne dostarczenie w postaci słodkiej przekąski.
Warto również zastanowić się nad tym, skąd bierze się chęć na słodycze. Jeśli jest to efekt nudy, należy poszukać dodatkowych zajęć. Dobrym pomysłem będzie siłownia. Gdy źródłem problemu jest niezadowolenie, stres lub smutek, warto zastanowić się, jakie są inne sposoby na poprawę humoru.
Sposób na niejedzenie słodyczy to przede wszystkim silna wola i pobudzanie motywacji do walki z nałogiem. Może się jednak zdarzyć, że nawet pomimo usilnych starań dojdzie do niewielkiego wyłamania z diety. W takich sytuacjach nie należy się załamywać i rezygnować, tylko wyciągnąć wnioski, z jakimi emocjami związane było to zdarzenie i w jaki sposób można mu w przyszłości zapobiec.
Należy również pamiętać, że biały cukier posiada wiele zdrowszych zamienników, które można wykorzystywać w diecie. Ksylitol, stewia czy erytrytol nie podnoszą poziomu glukozy we krwi, dzięki czemu można je stosować bez obaw, oczywiście w granicach rozsądku. Najważniejszym celem w procesie odstawiania cukru jest odzyskanie kontroli nad własnym apetytem, dzięki której wszelkie decyzje będą podejmowane świadomie, bez późniejszych wyrzutów sumienia.
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF