Uzależnienie od słodyczy ma podłoże psychiczne, w wielu przypadkach jest efektem lęków i stresu. Objawem uzależnienia od słodyczy jest rosnąca chęć spożywania produktów bogatych w cukier. Leczenie tego nałogu nie u wszystkich wygląda tak samo.
Każdy, kto szuka odpowiedzi na pytanie, jak leczyć uzależnienie od słodyczy, musi pozbyć się wszystkich niezdrowych smakołyków. Kolejnym etapem jest zmiana diety. W przypadku uzależnienia fizycznego sprawdza się dieta niskowęglowodanowa, natomiast przy uzależnieniu psychicznym zalecane jest zastąpienie cukru jego zamiennikami, np. stewią.
Uzależnienie od słodyczy – bagatelizowany problem
Uzależnienie od cukru i słodyczy to problem bardzo często bagatelizowany. Nie można się temu dziwić, bowiem na pierwszy rzut oka nie wywołuje takiego spustoszenia w organizmie, jak kokaina czy heroina. Nie powoduje groźnych nowotworów, do których przyczynia się palenie papierosów. W przeciwieństwie do wymienionych używek słodycze spożywane w tzw. granicach rozsądku nie stanowią zagrożenia ani dla zdrowia, ani dla życia.
Niemniej jednak bardzo łatwo popaść w uzależnienie od słodyczy. Wynika to z ich dostępności – można je kupić w każdym sklepie. Bezkarnie sprzedawane są dzieciom w każdym wieku. Sprzyja to spożywaniu tego rodzaju produktów w nadmiarze, co skutkuje narastającą chęcią jedzenia wszystkiego, co ma wysoki poziom cukru. Pragnienie słodkiego jest czasem nie do opanowania. Uzależnienie od słodyczy ma konsekwencje fizyczne i psychiczne.
Cukier w słodyczach jest w stanie zaburzyć funkcjonowanie całego organizmu. Powoduje skoki stężenia glukozy we krwi i tym samym stymuluje organizm do produkcji insuliny, której zadaniem jest neutralizacja glukozy. Następstwem tego jest gwałtowny spadek poziomu glukozy i rosnąca chęć zjedzenia czegoś słodkiego.
Objawy i skutki uzależnienia od słodyczy
Choć tę przypadłość trudno rozpoznać, objawy uzależnienia od słodyczy to obsesyjne myślenie o jedzeniu i ciągły głód wywołany skokami glukozy. Osoby uzależnione nierzadko ukrywają swój problem, w samotności spożywają ogromne ilości słodyczy. Na szczęście jednego nie można przeoczyć – wzrostu masy ciała. Cukier ma również negatywny wpływ na stan uzębienia. Słodycze spożywane w nadmiernej ilości wywołują zawroty głowy, zaburzenia pamięci. Ponadto przyjmowanie posiłków bogatych w cukier może prowadzić do problemów emocjonalnych, psychicznych, przyspiesza proces starzenia, a nawet zwiększa wrażliwość na inne formy uzależnienia.
Jak leczyć uzależnienie od słodyczy?
Jak się okazuje, uzależnienie od słodyczy jest groźne dla zdrowia, dlatego coraz więcej osób szuka odpowiedzi na pytanie, jak walczyć z tym nałogiem. Jak leczyć uzależnienie od słodyczy ? Wbrew pozorom, problem ten bardzo łatwo rozwiązać. Na początek dobrze jest wykonać testy na Candidę Albicans. U niektórych osób nasilone łaknienie na produkty bogate w cukier związane jest z przerostem tego drożdżaka. W przypadku pacjentów, u których uzależnienie od słodyczy wynika z kandidiozy, leczenie polega na zmianie diety . Ulgę może przynieść również płukanie jelit, tzw. hydrokolonoterapia .
Zmiana diety, czyli jak zwalczyć uzależnienie od słodyczy
Wszyscy ci, których dotknęło uzależnienie od słodyczy i zastanawiają się, jak leczyć ten nałóg, są na dobrej drodze do wyleczenia. Przyznanie się do tego, że jest się uzależnionym, to klucz do sukcesu. Jest to również początek ciężkiej drogi – walki z własnymi słabościami. Problem ten ma podłoże psychiczne, dlatego na początek dobrze jest zastanowić się, jaka jest przyczyna słabości do słodyczy. Lęki i stres sprawiają, że ludzie uciekają w zachowania kompulsywne.
Nie istnieją l eki na uzależnienie od słodyczy . Dlatego wszyscy, którzy szukają odpowiedzi na pytanie, jak pokonać uzależnienie od słodyczy , powinni zacząć od zmiany diety i pozbycia się z domu wszystkich niezdrowych przemysłowych słodkich przekąsek, które, oprócz cukru, są źródłem konserwantów, barwników i innych niezdrowych substancji. W wielu przypadkach dobre efekty w walce z nałogiem daje przejście na dietę niskowęglowodanową, która polega na wyeliminowaniu z jadłospisu cukru, mąki oraz ziaren. Skuteczna może okazać się również dieta polegająca na spożywaniu produktów wyróżniających się niskim indeksem glikemicznym. Sprawiają one, że dłużej odczuwa się sytość.
Osoby, u których występuje psychiczne uzależnienie od słodyczy, mogą wprowadzić do jadłospisu zamienniki cukru. W tej roli sprawdzi się stewia, ksylitol czy maltitol. Wymienione substancje mają słodki smak, ale nie wpływają na wahania poziomu glukozy we krwi. Doskonałym deserem są również najzwyklejsze owoce, które przy okazji są kopalnią witamin, składników mineralnych i błonnika.
Odpowiedzią na pytanie, jak leczyć uzależnienie od słodyczy , może okazać się regularne spożywanie posiłków. Jedzenie 4 – 5 posiłków co 3 – 4 godziny stabilizuje poziom cukru we krwi i pomaga zwalczyć wilczy głód. Panaceum na uzależnienie od słodyczy jest też aktywność fizyczna, która zwiększa produkcję dopaminy – hormonu szczęścia.
Zobacz film: Słodycze bez cukru
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN