Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Zobacz film: Kuweta może pójść w odstawkę! Kotka nauczyła się korzystać z toalety. Źródło: X-news.
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety? To jeden z najczęstszych problemów właścicieli czworonogów. Instynkt zwykle skłania koty domowe do wybrania kuwety na swoją toaletę. Nie zawsze jednak tak się dzieje.

Kuweta to, zdawałoby się, optymalne rozwiązanie kwestii kociej toalety w domowych warunkach – pozwala na zaspokojenie instynktu, który nakazuje zakopać swoje odchody. Jeśli kot regularnie załatwia się gdzie indziej, to sygnalizuje problem, którego nie należy ignorować. Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Jak przygotować kuwetę, by kot chciał z niej korzystać?

Większość kotów chętnie korzysta z kuwety, o ile jest ona dostosowana do kocich potrzeb . Niedostatki w tym zakresie to jedna z najczęstszych przyczyn, dla których kot przestał korzystać z kuwety i szuka bardziej dogodnego miejsca do załatwiania się. Taki problem nie powinien nigdy wystąpić, jeśli:

  • kuweta jest na bieżąco sprzątana, a żwirek raz na 3–4 tygodnie wymieniany w całości (koty nie lubią załatwiać się w brudnej kuwecie; jednocześnie nie należy myć jej zbyt intensywnie, np. środkami do dezynfekcji o nieprzyjemnym zapachu),
  • kot akceptuje znajdujący się w kuwecie żwirek (zwierzęta czasem nie lubią żwirków zapachowych lub czują się nieswojo na chrzęszczącym pod łapkami silikacie – warto wypróbować różne opcje),
  • kuweta jest dostatecznie duża, by zwierzę mogło zająć w niej wygodną pozycję,
  • kot nie ma problemu z wejściem do kuwety (może mieć problem, gdy kuweta: znajduje się w trudno dostępnym miejscu; ma zbyt wysokie brzegi; jest kryta i kot załatwia się do kuwety , ponieważ nie czuje się w niej komfortowo),
  • kuweta stoi w spokojnym, odosobnionym miejscu, z daleka od kocich misek, legowiska czy drapaka (podobnie jak ludzie, koty lubią mieć w toalecie nieco intymności i nie załatwią się w miejscu, w którym jedzą czy śpią),
  • w przypadku kilku kotów w domu, na każdego przypada co najmniej jedna kuweta (podręczniki zalecają także ustawienie jednej dodatkowej).

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Niewiele zwierząt dba o higienę tak jak koty. Już 5-6 tygodniowy maluch potrafi zakopać swoje odchody, więc zwykle bez oporu uznaje kuwetę za odpowiednie miejsce do załatwiania fizjologicznych potrzeb – wystarczy mu ją pokazać. Jeśli w domu są już inne koty, sam zapach kociej toalety (często niewyczuwalny dla człowieka) wskaże mu jej miejsce.

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Jak przyzwyczaić kota do kuwety, jeśli instynktownie nie wybierze tego miejsca? Przede wszystkim nie wolno karać go za załatwienie się w innym miejscu . Udzielanie kotu surowej reprymendy może spowodować, że wydalanie będzie mu się kojarzyło z dużym stresem i zacznie robić to w coraz dziwniejszych – z punktu widzenia człowieka – miejscach. Nauka kota korzystania z kuwety może polegać na nagradzaniu go, ilekroć do niej trafi – głaszcząc go, chwaląc czy dając mu przysmak (nie należy jednak karmić kota w kuwecie, bo uzna ją za swoją „stołówkę”, a nie toaletę).

Jeśli właściciel ma nadal problemy z tym, jak nauczyć kota korzystać z kuwety, powinien wkładać go do niej kilka razy dziennie, najlepiej wówczas, gdy da się zauważyć, że szuka miejsca na załatwienie swoich potrzeb . Nie wolno jednak przytrzymywać czworonoga w jego toalecie na siłę, ponieważ zacznie się jej bać, a w konsekwencji – unikać. Jeśli zwierzę załatwi się poza nią, warto zebrać jego odchody i ułożyć w żwirku . Wówczas kotu będzie łatwiej zrozumieć, do czego kuweta jest przeznaczona.

Odpowiedzią na pytanie, jak nauczyć kota korzystania z kuwety, jest postawienie jej tam, gdzie zwykł się załatwiać, a następnie stopniowe przesuwanie jej w miejsce docelowe. Jednocześnie należy dokładnie usuwać zapach kocich odchodów w miejscach niepożądanych (z użyciem specjalnych neutralizatorów dostępnych w sklepach zoologicznych lub zwykłego octu), bo w przeciwnym razie kot z dużym prawdopodobieństwem ponownie odda tam mocz czy kał. Takie samowolnie wybrane „toalety” można także spryskać substancją o nieprzyjemnym dla zwierzęcia zapachu lub po prostu przearanżować przestrzeń tak, by nie miało do danego miejsca dostępu.

Co zrobić, gdy kot przestał korzystać z kuwety?

Jeśli kot nie załatwia się w kuwecie , choć wcześniej nie sprawiało mu to problemu, warto poszukać przyczyn takiego zachowania. Zdarza się wprawdzie, że jest to reakcja pupila na nowy rodzaj żwirku czy odświeżacz powietrza. Zakładając jednak, że porzucił swoją toaletę bez tak oczywistego powodu, trzeba wziąć pod uwagę możliwe dolegliwości kota. Poza kuwetą często załatwiają się zwierzęta cierpiące np. na schorzenia układu moczowego, zaparcia, cukrzycę, FIV (wirus nabytego niedoboru immunologicznego), FIP (zakaźne zapalenie otrzewnej) czy zwyrodnienie stawów. W celu wykluczenia choroby lub postawienia odpowiedniej diagnozy, konieczna jest wizyta u weterynarza. Jeśli z kuwety przestał korzystać kot cieszący się dobrym zdrowiem, przyczynę stanowić mogą problemy behawioralne. Załatwianie się poza kuwetą to często wynik stresu spowodowanego np. przeprowadzką, narodzinami dziecka, głośnymi kłótniami w rodzinie, atakami ze strony innego domowego zwierzęcia. W takiej sytuacji należy zidentyfikować źródło kociego niepokoju i wyeliminować je lub – jeśli to niemożliwe – skorzystać z pomocy behawiorysty.

>>> Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości