Dziecko

Jak nauczyć dziecko przegrywać? Psycholog: "Trzeba zrozumieć te przykre uczucia"

Dziecko

Jak nauczyć dziecko przegrywać? Psycholog: "Trzeba zrozumieć te przykre uczucia"

Cała Polska nadal żyje wielkim sukcesem Igi Świątek. Jednak zanim 19-latka odniosła spektakularne zwycięstwo podczas French Open, musiała przejść długą drogę. Nie zabrakło na niej także porażek. Czy można nauczyć dziecko przegrywać? 

Jak reagować na porażki dzieci?

W dorosłym życiu jesteśmy przyzwyczajeni do komplikacji czy nagłych niepowodzeń. Dzieci natomiast potrafią na nie reagować różnie - krzykiem, płaczem czy dużą złością. Wiadomo jednak, że żeby wygrywać, trzeba nauczyć się również przegrywać. Jak zatem nauczyć tego dzieci i reagować na ich porażki?

Przede wszystkim empatią, czyli zrozumieć te przykre uczucia. (...) Porażka to cały szereg, całe spektrum trudnych emocji - rozczarowania, rozgoryczenia, zazdrości... I tak naprawdę dzieci z wiekiem dojrzewają do tego, żeby umieć znosić te emocje i je przeżywać. Więc też musimy jakoś tutaj pomagać dziecku w radzeniu sobie z nimi

- tłumaczyła dziecięcy psycholog kliniczny, Marta Bąkowska.

Faworyzowanie i ułatwianie rywalizacji dzieciom

Niektórzy - bojąc się reakcji dzieci  - wycofują się z rywalizacji i pozwalają im wygrać albo ułatwiają specjalnie dla nich zasady gry. Zdaniem blogerki i matki trojga pociech, Justyny Kozłowskiej, nie jest to dobry pomysł.

Trzeba dzieciom pozwalać przeżywać te emocje. Tutaj nie można nikogo faworyzować, zmieniać zasad gry. Więc jeżeli rzeczywiście gramy, ustalamy zasady, to one jak najbardziej obowiązują. Dzieci muszą przeżywać te negatywne emocje - złość, rozczarowanie... To jest trochę, jak z samodzielnością - dzieci muszą się tego po prostu nauczyć, muszą próbować, popełniać błędy

- mówiła w Dzień Dobry TVN. 

Należy także pokazywać dziecku, że niekiedy do takich sytuacji trzeba podchodzić z humorem i dystansem. Uświadamiać, że porażka nie jest przegraną, jeżeli wyciągniemy z niej wnioski, wstaniemy i pójdziemy dalej.

Ratunek dla polskiej psychiatrii dziecięcej. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Co sądzisz o tym artykule?
55
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0