Pamięć emocjonalna, która na nas wpływa
Jak zaznaczyła na wstępie rozmowy psycholog, istnieje takie pojęcie jak amnezja dziecięca, które zakłada, że do 3. Roku życia dziecko nie jest w stanie utworzyć wspomnienia.
Jednak to nie znaczy, że my w ogóle tego nie pamiętamy. My nie mamy dostępu do tych wspomnień na poziomie świadomym, niestety one na nas wpływają i to również w dorosłym życiu. Jest to tzw. Pamięć emocjonalna.
Co więcej, również na etapie prenatalnym (od 16 tygodnia ciąży), kłótnie rodziców mają wpływ na dziecko. Na jego relacje z rówieśnikami i nie tylko.
Kłótnie są zjawiskiem naturalnym, jednak bardzo istotne jest to, w jaki sposób one przebiegają. Jeżeli rodzice w czasie kłótni oskarżają się wzajemnie, używają wulgaryzmów, dziecko często chce rozdzielić rodziców. W przyszłości może mieć taki rys negocjatora, rozjemcy. Będzie unikało konfrontacji, ponieważ w dzieciństwie nauczyło się, że są one złe i niepotrzebne. One są potrzebne, ale istotna jest kultura. Kiedy każemy dziecku opowiedzieć się po jednej ze stron jest dla dziecka bardzo niekomfortowe, ponieważ dziecko kocha zarówno mamę jak i tatę tak samo.
Zdaniem psycholog, jeżeli spięcie dotyczy tylko rodziców. To warto poczekać z konfrontacją do momentu, kiedy dziecko nie będzie musiało być jej świadkiem.
Zobacz też:
- Zachowania rodziców, które ranią dziecko na całe życie.
- Wychowane dziecka. Jak dyscyplinować i nie stresować?
- Co to znaczy, że dziecko jest źle wychowane?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: EyeEm
podziel się: