Jak kłótnie rodziców wpływają na dziecko?

Każda para czasem się kłóci. Niestety kłótnie rodziców mają negatywny wpływ na nasze dzieci. Co czuje dziecko, które jest świadkiem awantury? Jakie są tego skutki w naszym dorosłym życiu? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog Ewę Jarczewską – Gerc.

Pamięć emocjonalna, która na nas wpływa

Jak zaznaczyła na wstępie rozmowy psycholog, istnieje takie pojęcie jak amnezja dziecięca, które zakłada, że do 3. Roku życia dziecko nie jest w stanie utworzyć wspomnienia.

Jednak to nie znaczy, że my w ogóle tego nie pamiętamy. My nie mamy dostępu do tych wspomnień na poziomie świadomym, niestety one na nas wpływają i to również w dorosłym życiu. Jest to tzw. Pamięć emocjonalna.

Co więcej, również na etapie prenatalnym (od 16 tygodnia ciąży), kłótnie rodziców mają wpływ na dziecko. Na jego relacje z rówieśnikami i nie tylko.

Kłótnie są zjawiskiem naturalnym, jednak bardzo istotne jest to, w jaki sposób one przebiegają. Jeżeli rodzice w czasie kłótni oskarżają się wzajemnie, używają wulgaryzmów, dziecko często chce rozdzielić rodziców. W przyszłości może mieć taki rys negocjatora, rozjemcy. Będzie unikało konfrontacji, ponieważ w dzieciństwie nauczyło się, że są one złe i niepotrzebne. One są potrzebne, ale istotna jest kultura. Kiedy każemy dziecku opowiedzieć się po jednej ze stron jest dla dziecka bardzo niekomfortowe, ponieważ dziecko kocha zarówno mamę jak i tatę tak samo.

Zdaniem psycholog, jeżeli spięcie dotyczy tylko rodziców. To warto poczekać z konfrontacją do momentu, kiedy dziecko nie będzie musiało być jej świadkiem.

Zobacz film: Mamo, tato… nie kłóćcie się! Źródło: Dzień dobry TVN

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!