Ślub to najważniejszy dzień w życiu dorosłego człowieka. Tak przynajmniej postrzega się tę ceremonię nie tylko w polskiej tradycji, ale i w wielu krajach na świecie. Należy przygotować się na wszelkie ewentualności oraz pomyśleć: jeśli zrezygnujemy z ceremonii w kościele, to czy wystarczy nam krótka ceremonia w Urzędzie Stanu Cywilnego? Zastanawiasz się, ile czasu trwa ślub cywilny w Urzędzie Stanu Cywilnego? Niewiele.
Więcej:
- Weselny koszyczek ratunkowy
- Jak napisać zaproszenie na ślub, komunię czy urodziny?
- Makijaż ślubny. Mocny i glamour czy delikatny w stylu boho?
Przygotowanie do ślubu cywilnego
Ile trwa ceremonia ślubu cywilnego? To podstawowe pytanie, jakie zadaje sobie każda para planująca ceremonię ślubną. Ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego trwa niezwykle krótko, zazwyczaj 15 minut, podczas których urzędnik wygłasza mowę, pouczając młodych o doniosłości tego wydarzenia oraz o obowiązkach i przywilejach, jakie przysługują małżonkom. Następnie młodzi wymieniają się obrączkami, podpisują akt małżeństwa. I to wszystko. Dla osób, które pragną czegoś bardziej okazałego, to niewiele, prawda?
Ile kosztuje ślub cywilny w Polsce i jak przygotować się do ceremonii? Każdy, kto pragnie wziąć w Polsce ślub cywilny, zapewne będzie zaskoczony kosztami uroczystości, znacznie niższymi niż to, co zwykle należy wydać na ślub kościelny. Miesiąc przed zawarciem małżeństwa należy jedynie uiścić opłatę skarbową w wysokości 84 zł.
Miesiąc przed ślubem należy również stawić się w Urzędzie Stanu Cywilnego, by okazać dowody tożsamości, złożyć odpisy skrócone aktu urodzenia i pisemne zapewnienie o tym, iż nie istnieją żadne okoliczności wykluczające możliwości zawarcia przez oboje partnerów małżeństwa.
Zobacz także: Prezent na Dzień Matki
Jakie dokumenty musi okazać wdowiec/wdowa oraz rozwodnik/rozwódka? Rozwodnik i rozwódka powinni oprócz odpisu skróconego aktu urodzenia oraz dowodu tożsamości okazać również sentencję rozwodową lub odpis aktu zawarcia małżeństwa z notą o rozwodzie. W przypadku wdowców konieczne jest przedstawienie, oprócz tych dwóch podstawowych dokumentów, aktu zgonu małżonka. Należy pamiętać, żeby wszystkie te dokumenty zabrać ze sobą do urzędu. Bez nich nie uda się niczego zaplanować.
Jakie dokumenty musi okazać osoba niepełnoletnia powyżej 16. roku życia? Oprócz odpisu skróconego aktu urodzenia osoba niepełnoletnia (tzn. między 16. a 18. rokiem życia) musi przedstawić zgodę sądu rodzinnego na ślub oraz zaświadczenie, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby wzięła ślub. Należy jednak mieć świadomość, że wydanie przez sąd rodzinny zgody na ślub osoby niepełnoletniej jest bardzo rzadką praktyką, w Polsce raczej niespotykaną.
Jakie dokumenty musi okazać obcokrajowiec? Obcokrajowiec musi m.in. przedstawić w Urzędzie Stanu Cywilnego odpis aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem uwierzytelnionym aktu, zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa wydane przez kraj cudzoziemca lub przedstawicielstwo dyplomatyczne, ewentualnie postanowienie sądu rejonowego w Polsce, zezwalające na ominięcie tego kroku.
Ile kosztuje ślub cywilny i ile trwa ceremonia ślubu cywilnego poza Urzędem?
Nie wszystkich zadowala krótka ceremonia w Urzędzie Stanu Cywilnego. Dla takich osób istnieje zawsze opcja zorganizowania ceremonii poza urzędem. W tym przypadku koszt ceremonii to zaledwie 1000 złotych (co i tak wydaje się znacznie tańsze niż sumy, które trzeba uiścić w niektórych parafiach za ślub kościelny). Dzięki temu można zaplanować ceremonię ślubną w romantycznym otoczeniu oraz połączyć miejsce zaślubin z miejscem, w którym odbędzie się wesele. Dzięki temu oszczędza się na kwiatach, limuzynie czy też transporcie dla niektórych gości.
Ile trwa ceremonia ślubu cywilnego poza urzędem?
Podstawowy czas ceremonii poza urzędem może być dokładnie taki sam jak ten w Urzędzie Stanu Cywilnego, czyli około 15 minut. Od państwa młodych zależy, czy będą chcieli ten czas wydłużyć. Taka forma uroczystości nie jest jeszcze zbyt popularna w Polsce, ale na pewno możliwa do zrealizowania. Musisz się jednak przygotować na nieco większe koszty, bo z pewnością będziesz musiał więcej zapłacić urzędnikowi (być może nie całkiem oficjalnie) i sprecyzować, czego oczekujesz (np. wyświetlanie zdjęć państwa młodych lub wyznaczenie czasu na wygłoszenie przez nich własnoręcznie napisanej przysięgi). Taka ceremonia może trwać od pół godziny do nawet godziny i stanowić wspaniałą uroczystość, którą wiele osób zapamięta znacznie lepiej niż ślub kościelny. Dla państwa młodych będzie natomiast stanowić doskonałe ukoronowanie ich miłości.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN