Newsy

Huragan Dorian zabił 7 osób na Bahamach

Newsy

Huragan Dorian zabił 7 osób na Bahamach

Mianem historycznej tragedii określił przejście huraganu Dorain nad Bahamami premier Hubert Minnis. Pierwszy oficjalny bilans strat wskazuje, że zginęło 7 osób. "Trzeba liczyć się z większą liczbą zabitych" - powiedział we wtorek premier rządu Bahamów Hubert Minnis.  Huragan zbliża się do przylądka Canaveral na Florydzie.

Prędkość wiatru nie przekracza obecnie 175 km na godzinę - podało amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC).

60 procent budynków zniszczonych

Premier Minnis, który odbył we wtorek lot nad wyspami Abaco i zamierza w taki sam sposób ocenić zniszczenia na wyspie Wielka Bahama, powiedział dziennikarzom, że niemal 60 proc. budynków w mieście Marsh Harbour, położonym na wyspie Wielkie Abaco, zostało zniszczonych. Jedna z miejscowości usytuowanych w pobliżu tego 5-tysięcznego miasta została dosłownie starta z powierzchni ziemi - dodał.

Dorian szalał na Bahamami w nocy z niedzieli na poniedziałek, zatrzymawszy się na wiele godzin nad wyspami. Ciągły wiatr przekraczał prędkość 290 km/godz., a w porywach - nawet 350 km/godz. Fale sztormowe osiągały wysokość ponad 7 metrów. Żywioł spowodował gigantyczne powodzie. Straty są ogromne. Uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych zostało około 13 tysięcy domów.

Jak powstaje huragan?

Historyczna tragedia

"Jesteśmy świadkami historycznej tragedii" - oświadczył Hubert Minnis.

Według NHC Dorian będzie tracił na sile, powoli przesuwając się w stronę Florydy. We wtorek Krajowe Centrum ds. Huraganów podało, że jest on obecnie kwalifikowany jako huragan kategorii 2 w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. 

Zobacz także:

Donald Trump przekłada wizytę w Polsce przez huragan. Dlaczego prezydent USA nie może zignorować cyklonu?

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
57
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0