Trufle - jak smakują i jak je przyrządzić? Odwiedziliśmy jedyną w Polsce plantację trufli!

Grzyby trufle to wyjątkowe okazy, które bardzo trudno jest spotkać. Znajdują się pod ziemią, dlatego nie da się ich zerwać, tak jak innych rodzajów grzybów. Czarne i białe trufle to podstawowe rodzaje tych grzybów, które chętnie stosuje się w kuchni do podkreślania smaku potraw lub ich dekorowania. Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się na, jedyną w Polsce, eksperymentalną plantację trufli!
  • Co to są trufle?
  • Gdzie rosną trufle? – trufle występowanie
  • Jak wyglądają grzyby trufle – rodzaje
  • Jak przyrządzić trufle – zastosowanie w kuchni
  • Trufle - przepis

Zobacz też: Jak czyścić grzyby?

Jak wyglądają trufle? Mają niewielki, kulisty kształt o niejednorodnej powierzchni pokrytej siateczką lub brodawkami. Mimo, iż ich wygląd nie jest zachęcający, to smak tych rzadkich grzybów jest doceniany i pożądany na całym świecie. Najdroższe grzyby trufle osiągają cenę nawet do kilkudziesięciu tysięcy euro za kilogram.

Zobacz też: Jak przyrządzić boczniaki? Przepisy Piotra Kucharskiego >>>

Co to są trufle?

Grzyby trufle to niezwykle aromatyczny składnik, jeden z najcenniejszych produktów wykorzystywanych w restauracjach. Ze względu na to, że są bardzo rzadkie, wyróżniają się bardzo wysokimi cenami. Jak wyglądają trufle ? Owocniki mają lekko zaokrąglony, bulwiasty kształt o średnicy około 3-10 cm oraz powierzchnię pokrytą charakterystycznymi brodawkami. Miąższ trufli jest zbity, ma przyjemny i intensywny smak. Jego kolor zależy od rodzaju – białe trufle mają biały miąższ, czarne trufle – czarny, a letnie – brązowy.

Gdzie rosną trufle? – trufle występowanie

Grzyby trufle rosną przede wszystkim w lasach dębowych, w żyznych glebach o wysokim pH z domieszką węglanu wapnia oraz przy korzeniach, które mają mikoryzy, czyli możliwość symbiozy między tymi dwoma organizmami. Można spotkać je w ciepłych rejonach Europy, Ameryce, Afryce czy w Chinach. We Francji oraz we Włoszech prowadzone są specjalne uprawy trufli.

Czy trufle rosną w Polsce? Można je spotkać, ale jest to bardzo trudne. Poza tym zbieranie tych grzybów jest zabronione, ponieważ w naszym kraju są one pod ścisłą ochroną. Jeśli chodzi o trufle , występowanie w Polsce tego grzyba jest ograniczone. Znamy co prawda kilka przypadków ich znalezienia np. w okręgu województwa łódzkiego i śląskiego czy na obszarze Niecki Nidziańskiej. W ostatnich latach powstała nawet specjalna plantacja trufli w Polsce, gdzie pierwszy okaz wyhodowano po 8 latach badań.

Jak znaleźć trufle ? Niekiedy rosną bardzo płytko pod ziemią i są zauważalne gołym okiem, choć jest to sytuacja niezwykle rzadka. Na ogół zbiera się je za pomocą specjalnie tresowanych świń i psów.

Jak wyglądają grzyby trufle – rodzaje

Grzyby trufle mają różne odmiany. Wśród nich można wyróżnić:

· Trufle białe – inaczej nazywane truflami piemonckimi. Rosną w północno-zachodnich Włoszech, a dokładniej w górach Piemontu. Jak sama nazwa wskazuje, ich kolor zarówno od zewnętrznej, jak i wewnętrznej strony jest biały. Miąższ ma lekko czosnkowy zapach, ale ulatnia się pod wpływem wysokiej temperatury.

· Trufle czarne – inaczej trufle perigordzkie. Można je spotkać w południowej Francji w lasach Perigord, a także we Włoszech, Hiszpanii czy Maroku. Z zewnątrz są czarne, a ich miąższ jest ciemny lub jasny. Trufle, jak smakują? Mają intensywny smak i zapach, są lekko pikantne.

· Trufle letnie – występują w wielu miejscach, np. we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii. Mają ciemny kolor, podobny do trufli czarnej, ale posiadają jasny, marmurkowy wzór po przekrojeniu i mniej intensywny zapach czy smak.

Miłośnikom tego luksusowego produktu, których nie stać na oryginalne odmiany, spodobają się trufle francuskie , czyli specjalne pralinki o różnej recepturze np. czekoladowe lub z alkoholem.

Jak przyrządzić trufle – zastosowanie w kuchni

Grzyby trufle potrafią podkreślić smak każdego dania i idealnie dopełnić jego dekorację. Trufle można wykorzystać do nadziewania gęsiej wątróbki i pasztetów drobiowych. Grzyby te świetnie nadają się do sosów, jajecznicy, omleta, grzanek czy sufletów. Cienko pokrojone za pomocą noża-szatkownicy posłużą do ozdoby wielu dań np. sałatek czy jajek sadzonych. Trufle można gotować, dusić lub piec. Łatwiej od świeżych okazów można kupić trufle konserwowe. Można je długo przechowywać, jednak z czasem tracą swoje walory smakowe i zapachowe. Niekiedy można też kupić esencję truflową, czyli aromatyczny olejek. Niewielka ilość takiego produktu wzmacnia smak i zapach potrawy. Olejkiem można uzupełnić potrawę, w której wykorzystano np. trufle konserwowe.

Zobacz też: Gęś faszerowana i bulion z gęsi wg przepisów szefa kuchni! >>>

Gotowane trufle grzyby – przepis

Trufle można przygotować na różne sposoby. Można je upiec w cieście francuskim z dodatkiem plasterków boczku wędzonego lub udusić w sosie z pieczeni z dodatkiem gałki muszkatołowej, masła i soku z cytryny. Warto wykorzystać także przepis na gotowane trufle grzyby:

Składniki:

  • 4 grzyby trufle
  • 100 ml bulionu warzywnego
  • 150 ml czerwonego wytrawnego wina
  • liść laurowy
  • ząbek czosnku
  • 2 łyżki masła
  • sól, pieprz, bazylia, rozmaryn

Przygotowanie:

Grzyby należy umyć i obrać ze skórki. Do garnka wlewamy bulion i wino, dodajemy wszystkie przyprawy i na końcu trufle. Całość gotujemy 15 minut. Po tym czasie odsączamy trufle i polewamy na talerzu rozpuszczonym masłem.

Zobacz film: Grzyby suszone w kuchni, źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Filip Yak

podziel się:

Pozostałe wiadomości