Góra Żar gwarantuje nie tylko niezapomniane przeżycia sportowe, ale także wspaniałe widoki. Na taras widokowy znajdujący się na samym szczycie można dostać się kolejką Żar. Na górze oprócz restauracji i lunet znajduje się tor saneczkowy. Można tu szusować na nartach, jeździć trasą rowerową (downhillową) lub wybrać się na wycieczkę szlakiem turystycznym – Małym Szlakiem Beskidzkim.
Góra Żar – ciekawa historia związana z budową elektrowni na szczycie
Góra Żar to szczyt w Beskidzie Małym (pasmo Karpat) o wysokości 761 m n.p.m. Usytuowany jest na południowym wschodzie względem doliny Isepnica i od północ od potoku Mała Puszcza. Chociaż szczyt nie jest wysoki, trasy narciarskie na górze Żar i inne atrakcje co roku przyciągają rzesze turystów spragnionych zimowych szaleństw.
Góra Żar może pochwalić się stosunkowo ciekawą historią. W 1927 roku na szczycie została wybudowana górska stacja turystyczna Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Ze względu na połączenie PTT z PTK (Polskim Towarzystwem Krajoznawczym) od 1950 roku była to stacja PTTK – Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Jej zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa turystom, którzy utknęli na szczycie lub w pobliżu, np. w wyniku nagłego pogorszenia się warunków atmosferycznych. Sama stacja turystyczna na szczycie góry Żar nie byłaby taką atrakcją, gdyby nie fakt, że została rozebrana w latach 70. XX wieku, a na jej miejscu powstał gigantyczny zbiornik wodny szczytowo-pompowej elektrowni Porąbka-Żar. Budowa elektrowni istotnie zmieniła wygląd góry Żar. Współcześnie jest to najwyżej położony zbiornik wodny w Polsce. Ma 650 m długości, 250 m szerokości i jest w stanie pomieścić 2,3 mln m sześc. wody.
Góra Żar – narty i szlaki
Główną atrakcją góry Żar są oczywiście narty. Stok narciarski na górze Żar ma długość aż 1600 m, a jego wysokość w najwyższym punkcie wynosi 300 m n.p.m. Stok przeznaczony jest przede wszystkim dla osób średnio zaawansowanych (kolor czerwony), jednak z niższych partii stoku z powodzeniem mogą korzystać osoby początkujące. Dla najmłodszych przygotowano osobny stok narciarski (kolor zielony). Planując wyprawę na górę Żar, można zawczasu sprawdzić w internecie panujące tam warunki narciarskie, ponieważ na stoku zainstalowano dostępny online system monitoringu.
Przechodzący przez teren góry Żar szlak turystyczny z pewnością sprawi wiele satysfakcji entuzjastom górskich wycieczek. Mowa o Małym Szlaku Beskidzkim, który rozpoczyna się przy zaporze Porąbka, przechodzi m.in. przez górę Żar, a kończy się na Przełęczy Kocierskiej. Szacowany czas przejścia szlaku wynosi około czterech godzin.
Jedną z większych atrakcji góry Żar jest oczywiście kolejka górska Żar, którą można dostać sią na szczyt w zaledwie 5,5 minuty. Na obszernym tarasie widokowym znajdują się między innymi restauracja, grill, lunety widokowe i tor saneczkowy. Rozciąga się stąd przepiękna panorama na sąsiednie góry i miejscowości – gołym okiem można zobaczyć na horyzoncie szczyty Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, nawet bardzo oddalony Lipowski Wierch.
Góra Żar – co warto zobaczyć? Atrakcje dla osób, które lubią dużą dawkę adrenaliny
Nie każdy wie, że ze szczytu góry można zjechać również na rowerze. Znajduje się tu bowiem bardzo ciekawa trasa downhillowa, w której skład wchodzą zasadniczo trzy odrębne stoki rowerowe o zróżnicowanym poziomie trudności. Umożliwiają one również uprawianie tzw. kolarstwa grawitacyjnego. Góra Żar to także raj dla fanów sportów powietrznych. Już w 1936 roku wybudowano u podnóża góry lotnisko, przy którym funkcjonuje szkoła szybowcowa. W swojej ofercie ma ona między innymi lot paralotnią – Góra Żar pod tym względem jest wyjątkowo atrakcyjna, gdyż panujące w tym miejscu warunki atmosferyczne i geograficzne umiejscowienie góry umożliwiają tzw. lot bezsilnikowy. Loty paralotnią odbywają się z instruktorem, jednak to wciąż doskonały sposób na sprawdzenie wytrzymałości własnych nerwów!
Jedną z atrakcji dla dzieci jest stok pontonowy, usytuowany przy dolnej stacji kolejki górskiej. W przerwie między nartami lub snowboardem całą rodziną warto także odwiedzić park linowy na górze Żar, który gwarantuje rozrywkę niezależnie od wieku. Jak widać, miejsce to jest niesamowitym kompleksem turystycznym, w którym aż trudno się nudzić!
>>> Zobacz także:
Busko-Zdrój - co warto zobaczyć w mieście i okolicy? Atrakcje turystyczne i zabytki
Mrzeżyno – atrakcje turystyczne oraz ciekawe miejsca miasta i okolic
Agroturystyka odrabia straty. Wolnych miejsc w kwaterach nie ma do września
Autor: Adrian Adamczyk