Najlepsza glazura do małej łazienki - biała, szara lub beżowa

glazura kafelki lazienka stopy kapiel
Aliaksandra Ivanova / EyeEm / Getty Images

Paleta kolorów, jakie może mieć glazura do małej łazienki, jest różnorodna. Podstawą są jednak neutralne kolorystycznie płytki. Glazura do łazienki w mocniejszych kolorach przydaje się miejscowo, by optycznie skorygować kształt pomieszczenia. Ale po kolei…

Aranżacja małej łazienki jest trudna. Rozmieszczenie sprzętów tak, by wygodnie się z nich korzystało, to tylko jedno zadanie. Drugie, nie mniej ważne, to wybór i rozplanowanie układu płytek. Glazura i terakota do łazienki – kolor, format, sposób ułożenia – wpływają na optyczny odbiór przestrzeni. Na to, czy pomieszczenie wyda się obszerniejsze czy ciaśniejsze, niż jest w rzeczywistości. Glazurę do małej łazienki należy więc wybierać starannie.

Jaka glazura i terakota do łazienki?

Nie ma tu ograniczeń – możemy wykorzystać wszelkie dostępne płytki. Glazura do łazienki to tylko nazwa ogólna, dotycząca raczej zastosowania , niż materiału. Na ścianie możemy położyć zarówno zwykłe płytki ceramiczne (to właśnie popularna glazura ścienna do łazienki ), płytki podłogowe (również z ceramiki, ale odporniejszej na ścieranie) , bądź gres. Nie ma tu technicznych ograniczeń, wszystko zależy od tego, jakich szukamy płytek i ile ma kosztować glazura. Do małej łazienki na ściany można stosować w zasadzie wszystkie formaty – od małych płytek w rozmiarze 10 x 10 cm po wielkoformatowe, ale nie zawsze takie postępowanie ma sens. Na przykład płytki o dużych formatach (np. 50 x 100 cm) trzeba będzie przycinać, by dopasować je do ścian, co zawsze wiąże się z powstawaniem odpadów. Tymczasem takie kafelki są drogie i żal je w ten sposób marnować.

Na podłogę kładzie się albo przeznaczone do tego kafelki ceramiczne, albo gres. Gdy wybierzemy pierwszy wariant, glazura i terakota do łazienki mogą pochodzić z jednej kolekcji wzorniczej, co nieco ułatwia aranżację.

Glazura do małej łazienki – płytki w pionie czy poziomie?

Obecnie najczęściej stosowanym na ścianach jest poziomy układ płytek. Glazura do łazienki coraz częściej ma bowiem kształt nie kwadratu, a prostokąta. Ułożona w poziomie „poszerzy” optycznie niewielkie wnętrze. W układzie pionowym natomiast sprawi, że łazienka wyda się większa. W małych wnętrzach linie podziału nie działają korzystnie. Dlatego równie ważna jak co odpowiednia glazura do małej łazienki jest odpowiednia fuga, najlepiej dopasowana kolorystycznie, która „wtopi” się w barwę kafli. Można też wybrać płytki rektyfikowane, o bardzo wyrównanych brzegach, które należy układać bezfugowo.

Biała glazura do łazienki

To zawsze bezpieczny wybór, szczególnie gdy w grę wchodzi glazura do małej łazienki . Na dodatek białe kafle są kuszącym wyborem, bo to zwykle tania glazura. Do łazienki warto jednak wprowadzić dodatkowe kolory, bo sama biel (zimna i monotonna) jest trudna aranżacyjnie. Są oczywiście bardzo minimalistyczne projekty, w których stosuje się tylko biel – białe są urządzenia, biała terakota i glazura do łazienki. Takie aranżacje pięknie wyglądają tylko na zdjęciach, ale w codziennym życiu są niepraktyczne i szybko się nudzą. Wprowadzenie koloru w małej łazience wymaga ostrożności. Pierwsze, co przychodzi do głowy, to urozmaicenie aranżacji dekorami, które ma niemal każda glazura do łazienki. Wzory powinny być niezbyt pstrokate i nie za duże. Łatwiej dodać koloru za pomocą mebli czy dodatków. To rozwiązanie ma tę dodatkową zaletę, że pozwala zmienić wystrój łazienki bez kucia ścian i ponoszenia dodatkowych kosztów.

Szara glazura do łazienki

To również dobry wybór, szczególnie jeśli zależy nam na nowoczesnej aranżacji. Prostokątne płytki imitujące beton architektoniczny są teraz w modzie. Najczęściej jednak nie jest to typowa glazura do łazienki , płytki takie mają bowiem zazwyczaj matowe wykończenie. Tymczasem glazura do małej łazienki powinna być błyszcząca, odbite światło optycznie powiększa ją przestrzeń. Ten problem można obejść, instalując w łazience oświetlenie z reflektorków wbudowanych w sufit i montując lustrzane tafle, które wzmocnią ich światło.

Można też ułożyć na sąsiadujących ścianach matowe i błyszczące płytki. Dobrze dopasowane wykończenie i kolor glazury pomogą optycznie poprawić proporcje wnętrza. Na przykład ciemniejsze, matowe płytki położone na krótszej ścianie wąskiej łazienki sprawią, że wyda się ona bardziej kształtna. Warto przy tym pamiętać o zasadzie – na ścianie, którą chcemy optycznie przybliżyć, układamy ciemne i matowe płytki, natomiast jeśli chcemy ją optycznie oddalić, wybieramy kafelki jasne (najlepiej białe, bo biel najbardziej rozprasza światło) i błyszczące.

Kolorowa glazura do łazienki

Nie należy przesadzać z liczbą kolorów, zwłaszcza gdy ma to być glazura do małej łazienki . Dwa odcienie w zupełności wystarczą. W małych pomieszczeniach więcej wcale nie oznacza lepiej – duża ilość barwnych elementów dekoracyjnych i wzorów da wrażenie chaosu, a nie przemyślanej aranżacji.

Zobacz film: Odpicowane mieszkanie - królestwo beżu. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości