Wrastający paznokieć u dziecka. Domowe sposoby czy interwencja chirurgiczna?

stopy dziecka skaczące na trampolinie
Ambre Haller/Getty Images
Źródło: Moment RF
Problem z wrastającym paznokciem nie dotyka tylko dorosłych, ale także dzieci. Dotyczy nawet niemowląt. Za najczęstsze jego przyczyny u najmłodszych uznaje się niewłaściwe przycinanie paznokci, a także źle dobrane obuwie, urazy mechaniczne lub predyspozycje genetyczne. Ważne jest, aby zareagować na problem od razu. Nieleczony wrastający paznokieć może doprowadzić do rozwoju infekcji czy nawet konieczności interwencji chirurgicznej.

Trudno nie zauważyć wrastającego paznokcia u dzieci (choć jest to znacznie trudniejsze w przypadku drobnych, niemowlęcych paznokci). Zazwyczaj pojawia się ewidentny stan zapalny. Skóra wokół paznokcia jest zaczerwieniona, a palec jest opuchnięty. Niekiedy może dojść do wycieku ropy. O stopniu zaawansowania przypadłości powinien wypowiedzieć się pediatra. To także on nakreśli rodzicom, czy w przypadku wrastającego paznokcia u dziecka pomogą domowe sposoby, czy konieczny będzie zabieg. Czasem wystarczające okaże się użycie maści, moczenie palca w naparze z nagietka lub rumianku, okłady z sody albo Rivanolu, a w przypadku niemowląt – zastosowanie tamponady.

Jakie są przyczyny wrastającego paznokcia u dziecka?

Powodów wrastającego paznokcia u dziecka jest wiele. Najczęstszą przyczyną występowania tej przypadłości jest niewłaściwe obcinanie paznokci. Problem ten może dotykać zarówno niemowlaka, jak i dziecka starszego – w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Rodzice bardzo często obcinają maluchom paznokcie zbyt krótko oraz „na okrągło”, bo nie chcą, aby zahaczały one o ubrania. Jednak ta właśnie metoda powoduje, że na miejsce, gdzie powinien wyrastać paznokieć, zaczyna nachodzić skóra znajdująca się wokół wału paznokciowego. Tak więc nadawanie przez rodziców nieprawidłowego kształtu paznokciom doprowadza do tego, że zmianie ulega wał okołopaznokciowy, przez co płytka ma możliwości niewłaściwego wzrastania. Paznokieć stara się rosnąć, przebijając się przez skórę i doprowadzając do przerwania jej ciągłości.

Oprócz złych nawyków w skracaniu paznokci, za wrastający paznokieć u dziecka odpowiadać mogą także nieodpowiednio dobrane obuwie, urazy mechaniczne oraz predyspozycje genetyczne.

Zaczerwienienie, opuchlizna, ropa, czyli objawy wrastającego paznokcia u malucha

Najczęściej wrastający paznokieć u dziecka pojawia się u nóg, rzadziej u rąk. O ile u starszego dziecka problem łatwo jest dostrzec, o tyle u niemowlaka jest to trudniejsze, bo jego paznokcie są bardzo delikatne i drobne.

Jakie są ewidentne objawy wrastającego paznokcia u dziecka? Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na nienaturalne przybywanie wału okołopaznokciowego. Niewątpliwym sygnałem stanu zapalnego jest także zaczerwienienie ciała wokół paznokcia i opuchlizna (niekiedy może pojawić się nawet wyciek ropy). Należy wówczas niezwłocznie skonsultować się z pediatrą, gdyż zwlekanie z leczeniem wrastającego paznokcia prowadzi do silnego bólu, rozwoju infekcji oraz dłuższej rekonwalescencji.

Leczenie wrastającego paznokcia. Domowe sposoby czy interwencja chirurgiczna?

Decyzję dotyczącą sposobu leczenia wrastającego paznokcia u dziecka powinien podjąć lekarz. Będzie on w stanie ocenić, na ile poważny jest problem. Jeśli pojawiła się infekcja bakteryjna, pediatra z pewnością przepisze antybiotyk. W leczeniu zapobiegawczym wrastającego paznokcia u dziecka sprawdzi się także smarowanie maściami, moczenie palca w naparze z nagietka lub rumianku, okłady z sody albo Rivanolu.

W przypadku niemowląt czasem wystarczające będzie zastosowanie tamponady (jałowego kawałka włókniny opatrunkowej) nasączonej wodą utlenioną lub innym środkiem odkażającym. Tak przygotowany materiał należy delikatnie umieścić, przy użyciu pilnika lub wykałaczki, między paznokciem a wałem okołopaznokciowym. Kawałek opatrunku pomoże odseparować paznokieć od skóry, dzięki czemu zacznie on rosnąć w sposób naturalny. Jeśli domowe sposoby na wrastający paznokieć nie pomogą, a problem jest już bardzo poważny, konieczna będzie interwencja chirurga. Zabieg ten nie jest jednak skomplikowany. Trwa zazwyczaj do trzydziestu minut. Polega na usunięciu fragmentu paznokcia wraz z narośniętą skórą. Rana goi się bardzo szybko, a już po kilku miesiącach wyrasta zdrowy paznokieć.

Zobacz video: Ciemieniucha, trądzik niemowlęcy, rumień. Z czego wynikają problemy ze skórą u malutkich dzieci?

Zobacz też:

Zimne rączki u niemowlaka – należy skontaktować się z lekarzem?

Tkanina bambusowa – dobry wybór dla dzieci?

Żółte pięty – o czym mogą świadczyć i jak sobie z nimi poradzić?

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości