Żółte pięty – o czym mogą świadczyć i jak sobie z nimi poradzić?

kobiece stopy wystają z żółtego samochodu cabrio na tle zachodzącego słońca
wundervisuals/Getty Images
Źródło: E+
Żółte pięty to dolegliwość, z którą zmaga się wiele osób. Często jest to wynik nieodpowiedniej pielęgnacji stóp, nieregularnego złuszczania naskórka i niestosowania kosmetyków do pielęgnacji stóp. Zdarza się jednak, że żółte pięty to objaw dziedzicznej choroby, jaką jest rogowiec stóp.

Żółte pięty mogą stanowić także objaw poważnych schorzeń dermatologicznych, takich jak łuszczyca lub grzybica. Domowe sposoby na żółte pięty w tego typu przypadkach to zbyt mało i konieczna jest wizyta u lekarza w celu wykonania odpowiednich badań oraz dobrania metody leczenia.

Skąd się biorą żółte pięty?

Żółte pięty to bardzo często objaw towarzyszący pękającym, twardym piętom. Wiele osób ma naturalne skłonności do powstawania tego typu zgrubień. Pojawiają się także u osób intensywnie uprawiających sport, przede wszystkim bieganie. Zgrubiałe i pękające pięty są również wynikiem wad postawy – nieodpowiednia pozycja ciała powoduje nienaturalny nacisk na stopy, co przyczynia się do powstawania zgrubień. Żółte pięty to rozwinięte stadium tego typu problemów. Pojawiają się najczęściej wtedy, gdy pękające i twarde pięty nie są poddawane odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym.

Czy istnieje idealny sposób na żółte pięty?

Domowych sposobów na żółte pięty jest całkiem sporo, ale nie wszystkie oddziałują w ten sam sposób na każdą skórę stóp. Kluczem do pozbycia się żółtych pięt jest przede wszystkim regularna pielęgnacja stóp, złuszczanie naskórka, usuwanie martwych jego warstw oraz odpowiednie nawilżanie skóry stóp.

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na twarde i żółte pięty jest oczywiście pedicure wykonywany w gabinecie kosmetycznym. Jeśli problem żółtych pięt często powraca, warto udać się na pedicure do podologa, a więc osoby, która dysponuje większą wiedzą o chorobach stóp niż kosmetyczka. Pedicure wykonany przez specjalistę z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu pozwoli pozbyć się problemu na kilka tygodni. Powtarzany w regularnych odstępach pomoże zminimalizować problem i ostatecznie się od niego uwolnić. Niestety, nie wszyscy mogą sobie pozwolić na regularne korzystanie z usług podologa lub kosmetyczki. W takim wypadku warto sięgnąć po domowe sposoby na żółte pięty .

Żółte pięty – co robić, aby się ich pozbyć?

Żółte pięty można zlikwidować właściwie tylko przez regularne złuszczanie i usuwanie martwego naskórka. Aby ułatwić sobie ten zabieg, warto jednak na początku skupić się na odpowiednim zmiękczeniu skóry stóp. Usuwanie naskórka będzie wtedy prostsze, a przede wszystkim bezbolesne. Domową pielęgnację żółtych pięt najlepiej rozpocząć od wymoczenia stóp w letniej wodzie z dodatkiem kilku kropli olejku eterycznego lub mleka. Jeżeli pięty są mocno przesuszone, warto wetrzeć w nie olejek lub gęsty kosmetyk nawilżający.

Do usunięcia żółtych pięt przydają się szczególnie kosmetyki złuszczające, peelingi (zarówno gotowe mieszanki ze sklepu, jak i te domowe), a także wszelkiego rodzaju akcesoria do złuszczania naskórka: pumeks, tarka do stóp, specjalne urządzenia do domowego pedicure’u.

Po odpowiednim wymoczeniu stóp można przystąpić do usuwania naskórka. Warto jednak zwrócić uwagę na dwie sprawy. Po pierwsze – kosmetyków oraz akcesoriów do złuszczania nie wolno stosować na zdrowe części stóp. Po drugie – w przypadku pumeksu lub prostej tarki do stóp należy dbać o częstą ich wymianę. Szczególnie w pumeksie potrafią gromadzić się bakterie, więc problem dermatologiczny można jeszcze spotęgować, zamiast go rozwiązać.

Domowym sposobem na żółte pięty jest m.in. peeling z mąki ryżowej, octu jabłkowego i miodu (zmieszanych w równych proporcjach). W podobny sposób działa mieszanka płatków owsianych i sody oczyszczonej.

Jak pielęgnować żółte stopy?

Żółte stopy należy także odpowiednio nawilżać. Po wymoczeniu stóp i usunięciu martwego naskórka należy nałożyć na skórę odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne. Mogą to być olejki eteryczne lub olej kokosowy, który cechuje się właściwościami regeneracyjnymi. Dobrym rozwiązaniem jest także mieszanka wazeliny i soku z cytryny, która pielęgnuje stopy, nadaje im zdrowy kolor oraz przyspiesza procesy regeneracyjne. W podobny sposób działa także maska z miodu, którego właściwości antybakteryjne nie są tutaj bez znaczenia. Wystarczy jedną łyżeczkę miodu dodać do małego opakowania jogurtu i tak przygotowaną maseczkę nałożyć na stopy. Należy pozostawić ją na 15–20 minut, a następnie spłukać.

Żółte pięty – nie lekceważ

Żółte pięty mogą być symptomem infekcji bakteryjnej rozwijającej się w organizmie. Zdarza się, że żółte pięty wiążą się z grzybicą oraz łuszczycą. Mogą być także objawem dziedzicznego rogowca stóp. Jeśli domowe sposoby nie pomagają, koniecznie należy udać się do dermatologa.

Zobacz też:

Refleksologia, czyli co stopy mówią o naszym stanie zdrowia

Dlaczego masz zawsze zimne stopy? Powodów może być kilka

3 kroki do pięknych stóp. Jak w naturalny sposób zadbać o nie w domu?

Zobacz video: Perfekcyjny pedicure w domu

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości