Ból gardła jest nieprzyjemną dolegliwością, która najczęściej towarzyszy przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych. W aptekach dostępna jest szeroka gama środków przynoszących ulgę, kiedy boli gardło. Leczenie farmakologiczne może być skutecznie wspierane przez domowe sposoby na ból gardła.
Ból gardła jest bardzo nieprzyjemnym doznaniem, które pogarsza samopoczucie i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wyróżnia się kilka rodzajów bólu gardła. Może to być pieczenie, drapanie, kłucie, ostry ciągły ból i ból podczas przełykania. Od lat znane są domowe sposoby na ból gardła, które łagodzą i przynoszą ulgę. Można je stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Gardło może boleć o każdej porze roku i osobę w każdym wieku. Przyczynami bólu gardła są najczęściej infekcje górnych dróg oddechowych, przeziębienie, grypa. Gardło może boleć również od klimatyzacji, zanieczyszczonego powietrza, picia zimnych napojów, palenia papierosów oraz chorób zębów.
Domowe sposoby na ból gardła u dzieci
Ból gardła u dzieci pojawia się głównie w czasie infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Dziecko ma trudności z przełykaniem, piciem i jedzeniem, jest rozdrażnione i apatyczne. Dodatkowo pojawia się chrypka, która wzmaga dysfunkcję gardła. Domowe sposoby na ból gardła u dziecka mają za zadanie złagodzić ból i przede wszystkim nawilżyć śluzówki.
Najpopularniejszym domowym sposobem na ból gardła i chrypkę jest stosowanie ziół i samodzielnie robionych syropów z malin, lipy, czarnego bzu lub mniej smacznego, ale równie skutecznego - syropu z cebuli. Pomoże także picie ciepłej herbaty z cytryną i miodem lub naparu z rumianku. Jeżeli w domu mamy inhalator, skuteczna przy nawilżaniu śluzówek i złagodzeniu bólu gardła jest inhalacja z 0.9% NaCl, czyli popularnej soli fizjologicznej, która jest dostępna w aptece bez recepty. Można także zawiesić w pokoju dziecka wilgotne prześcieradła i ręczniki, które nawilżą powietrze.
Domowym sposobem na ból gardła u starszych dzieci, które potrafią płukać gardło, są ziołowe płukanki, które mają działanie antybakteryjne, łagodzące i nawilżające śluzówki. Najbardziej polecane są: szałwia, rumianek, lipa, kora dębu i woda z solą. Można także zaparzyć zioła kupione w aptece, jako napary, a następnie nimi płukać jamę ustną. Rumianek i lipę można spokojnie pić.
Należy pamiętać, że w przypadku dzieci ból gardła powinno się skonsultować z lekarzem, aby wykluczyć anginę i poważniejsze schorzenia, których objawem jest bolące gardło. Wymienione domowe sposoby na ból gardła można stosować na samym początku infekcji bez leków farmakologicznych, a później jako wspomaganie ich działania.
Ból gardła - domowe sposoby u dorosłych
Ból gardła u dorosłych spowodowany może być nie tylko infekcją, ale również paleniem papierosów, przebywaniem w klimatyzowanym pomieszczeniu lub samochodzie, wdychaniem zanieczyszczonych substancji w pracy lub długotrwałe mówienie. Dlatego do domowych sposobów na ostry ból gardła u dorosłych należy wspomaganie się naturalnymi składnikami, głównie w celu nawilżenia śluzówek, złagodzenia dolegliwości bólowych oraz poprawienia ogólnego samopoczucia.
Domowym sposobem na ból gardła zalecanym osobom dorosłym w celu ustąpienia objawów jest stosowanie płukanek gardła. Najbardziej popularna jest płukanka z szałwii, jednak można wykonywać ją maksymalnie 3 razy dziennie, w innym wypadku może wysuszać śluzówkę. Skuteczne okazuje się również płukanie gardła wodą z solą, tymiankiem z oliwą z oliwek, naparem z lipy lub kory dębu czy sokiem z buraka. Gardło należy płukać maksymalnie 3-4 razy dziennie niewielką ilością płynu. Płukanki mają właściwości odkażające i nawilżające.
Osoby dorosłe powinny pić naturalne syropy z cebuli, lipy, czarnego bzu lub malin. Połączenie ciepłego mleka z miodem i czosnkiem przyniesie ulgę nie tylko w bólu gardła, poprawi też ogólne samopoczucie w przebiegu przeziębienia lub grypy. Zwiększoną ilość czosnku w trakcie przeziębienia warto jest dodawać do posiłków.
Najskuteczniejszym domowym sposobem na ból gardła, głównie dla osób, które dużo pracują głosem i nadwyrężają gardło i krtań, jest picie siemienia lnianego. Złagodzi ono nie tylko ból, ale także drapanie, pieczenie i uporczywą suchość śluzówek. Należy również pamiętać o spożywaniu dużej ilości niegazowanej wody.
Dodatkowo pomagać będą goździki czy anyż. Można z nich zrobić napar, a następnie chwilę żuć w ustach. Zawierają one olejki o działaniu przeciwbakteryjnym, a także znieczulającym. W ten sposób nie tylko zapobiegają rozwojowi infekcji, ale także działają przeciwbólowo.
Dowiedz się, co na ten temat mówi ekspert: Boli cię gardło? Żuj goździki. Oto skuteczne domowe sposoby na przeziębienie
Domowy napój na ból gardła - co pić?
Polecamy też sprawdzony sposób na domowy napój na ból gardła. W tym celu trzeba zagotować wodę i wrzątkiem zalać 3-5 goździków na 300 ml wody. Odstawić na 5 minut, aż goździki się zaparzą i puszczą olejek, który ma działanie przeciwbólowe. Następnie dodajemy sok z wyciśniętej cytryny - około 20 ml. Na koniec, kiedy mikstura przestygnie, możemy dodać łyżkę do dwóch miodu.
Domowe sposoby na ból gardła w ciąży
Kobiety w ciąży nie mogą przyjmować wszystkich dostępnych w aptece środków farmakologicznych ze względu na bezpieczeństwo płodu. Rozwiązaniem jest skorzystanie z domowych sposobów na ból gardła. Bezpieczne dla kobiety ciężarnej jest stosowanie naturalnych syropów z lipy, aronii, malin, cebuli i czarnego bzu, a także picie herbaty z dodatkiem miodu i cytryny. Dozwolone jest również płukanie gardła naparem z szałwii, rumianku lub lipy. Jeżeli bólowi gardła towarzyszą inne objawy, na przykład ból mięśni lub gorączka, należy udać się do lekarza.
Zobacz także:
- Zwykły ból gardła, angina czy subwariant COVID-19? Lekarz podpowiada, jak to odróżnić
- Mleko z miodem na wirusy i bakterie. Czy ta mikstura rzeczywiście działa?
- Boli Cię gardło? Żuj trzy goździki przez 15 minut
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Brothers91/Getty Images