Sen jest naturalnym elementem naszego rytmu biologicznego. To czas, w którym organizm może się zregenerować i odpocząć. Zdarza się jednak, że rytm ten zostaje zaburzony. Z niektórych badań wynika, że problem dotyka nawet 30-40 proc. ludzi. Dlaczego czasami nie pomaga nawet liczenie owiec? O tym rozmawialiśmy z dr. Michałem Skalskim, psychiatrą, specjalistą od zaburzeń snu.
Granica między problemami ze snem a bezsennością jest płynna. Są ludzie, którzy łatwo reagują bezsennością chociażby podczas pełni księżyca, albo przed wyjazdem na urlop. Bezsenność krótkotrwała trwa trzy razy w tygodniu. Jeśli na tym etapie człowiek nie uzyska pomocy, przejdzie w bezsenność przewlekłą. Dlatego musimy obserwować swoje organizmy i jak najszybciej reagować.
Zobacz także w serwisie zdrowie.tvn.pl: Zaburzenia snu – przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie
Do czego może doprowadzić długotrwały brak snu?
Długotrwały brak snu to jest poważna dolegliwość . Dzieci, które krócej śpią, są bardziej otyłe i mają wyższe ciśnienie. Dorośli ludzie zmagają się z problemami układu krążenia, częściej chorują i chodzą na zwolnienia. U pacjentów z przewlekłą bezsennością 20-krotnie rośnie ryzyko depresji, wielu z nich nadużywa alkoholu i leków.
Dlaczego czasem nie możemy spać?
Przyczyna jest prosta - nadmierne pobudzenie układu nerwowego. Wystarczy, że ktoś ma napięte mięśnie. Zaburzenia wynikają głównie z uwarunkowań cywilizacyjnych .
Ludzie coraz mniej czasu poświęcają na sen. Sypialnie są coraz mniej do tego gotowe, a żeby dobrze się wyspać, musi być tam cicho i ciemno. Trzeba mieć też 3-4 godziny, żeby się przygotować do zaśnięcia, wyciszyć i zrelaksować
- podkreśla dr Michał Skalski, psychiatra, specjalista od zaburzeń snu. Dlatego - jak dodaje - nie wolno przed snem praktykować żadnych ciężkich wysiłków fizycznych - basenu czy tenisa. Po godzinie 20-tej powinniśmy podejmować tylko działania relaksujące, czyli raczej spacer, a nie bieg.
Bezsenność - gdzie szukać przyczyn? Jak sobie z tym radzić?
O bezsenności mówimy wtedy, kiedy regularnie się nie wysypiamy - kilka tygodni, a nawet miesięcy. Przyczyną niewysypiania się może być tarczyca czy przewlekły stres. Są ludzie, którzy mają wrażliwy układ nerwowy, szybko się wybudzają, także fizycznie.
Dlaczego jak jesteśmy zmęczeni, nie możemy zasnąć?
Istnieje granica, gdzie wysiłek fizyczny pogłębia sen. Sen jest tym głębszy, im intensywniej pracujemy w ciągu dnia. Jeśli np. cały dzień przeleżymy w łóżku, to nie jesteśmy zmęczeni i to będzie naturalne. Zdaniem naszego eksperta, bardzo często ludzie się sami "wpędzają" w problemy.
Nauka udowodniła, że już samo myślenie o spaniu pogarsza sen - budzę się o 3 w nocy, spać nie mogę i dopada mnie lęk, bo za kilka godzin muszę wstać do pracy i na pewno się nie wyśpię . Wtedy warto oderwać myśli od spania, np. sięgnąć po ciekawą książkę lub wrócić do serialu, który oglądałem wieczorem. Wtedy paradoksalnie sen szybciej przyjdzie
- mówi gość Dzień Dobry TVN.
Jakie stworzyć warunki dla dobrego snu?
Jeśli chodzi o wietrzenie pomieszczeń, najlepiej śpi się w temperaturze ok. 20 st. C. Jak ktoś ma centralne ogrzewanie albo latem jest 30 st. C, wtedy śpi się gorzej. Ważne jest, żeby było ciemno i cicho. Dobrze jest też mieć oddzielne łóżko. Sypialnia jest miejscem wyłącznie do spania, o czym dużo osób zapomina i robi w niej różne rzeczy: ćwiczy, ogląda telewizję, gra na komputerze czy je. Ponadto, w sypialni nie powinno być zegara, bo patrzenie na niego w nocy też pogarsza sen. Telefon powinien być odwrócony ekranem do dołu, by eliminować wszystkie czynności, które mogą nam zaburzyć zasypianie.
Zobacz też:
- Czarne myśli to twoje drugie imię? Zobacz, jak przestać się zamartwiać
- Depresja - jeden z sygnałów niedoboru witaminy B12
- Depresja może kryć się za uśmiechem. Jak rozpoznać objawy choroby?
Autor: Luiza Bebłot