Czym są kosmeceutyki?

Kosmeceutyki, ramię kobiety w kremie
Fuse/Getty Images
Źródło: Corbis RF Stills
Kosmeceutyki wyróżniają się działaniem pielęgnacyjnym i leczniczym. Bogaty skład oraz wysokie stężenie składników aktywnych sprawiają, że są one o wiele skuteczniejsze niż standardowe kosmetyki. Do ich produkcji wykorzystywane są najnowsze odkrycia farmakologii i biotechnologii.

Kosmeceutyki wykorzystuje się do czyszczenia, upiększania i pielęgnacji skóry. Można je kupić na receptę lub bez. Samo określenie „kosmeceutyki” nie występuje jednak w polskich przepisach prawa, a jedynie w opisach poszczególnych produktów. W związku z tym klasyfikowane są albo jako kosmetyki, albo jako leki.

Kosmeceutyki a dermokosmetyki

W praktyce dermokosmetyki i kosmeceutyki mają dokładnie to samo znaczenie – oba terminy wskazują na pielęgnacyjne i umiarkowanie lecznicze działanie tych preparatów. Doskonale wspomagają one leczenie różnego rodzaju schorzeń skóry, cechują się wysokim stężeniem składników aktywnych. Dzięki temu skóra nabiera większej elastyczności i ładniejszego wyglądu, staje się również bardziej odżywiona.

Nazwa „kosmeceutyki” oficjalnie nie jest stosowana w Europie. Po raz pierwszy została użyta w latach 70. XX wieku przez profesora dermatologii Alberta M. Kligmana z Uniwersytetu Pensylwanii. I to głównie w Ameryce jest używana do dziś.

Zazwyczaj kosmeceutyki stosuje się w walce ze zmarszczkami, hiperpigmentacją, cellulitem, rozstępami czy zakórnikami. Pomagają także leczyć łupież, trądzik czy łysienie. Preparaty tego typu często służą też osobom ze skórą wrażliwą lub atopową, która jest szczególnie podatna na różne problemy dermatologiczne. Zwykle w ich składzie nie ma barwników, konserwantów ani sztucznych substancji zapachowych , które nieraz doprowadzają do uczulenia i podrażnienia skóry.

Kosmeceutyki zawierają często następujące składniki:

  • kwas askorbinowy – odpowiada za ochronę skóry przed infekcjami, wpływa na produkcję kolagenu, zaliczany jest do najsilniejszych przeciwutleniaczy
    • witamina E – wykazuje działanie antyoksydacyjnym i fotoochronne
      • retinol (witamina A) – złuszcza naskórek, poprawia koloryt skóry, poprawia syntezę kolagenu, powoduje zwiększenie liczby fibroblastów w skórze
        • witaminy z grupy B – powodują wzmocnienie bariery ochronnej skóry, dzięki czemu jest ona w lepszej kondycji
          • kolagen – stanowi białko tkanki łącznej, odpowiada za jędrność, sprężystość i nawilżenie skóry
            • substancje roślinne – wykazują działanie przeciwstarzeniowe, niektóre również rozjaśniają przebarwienia
              • peptydy – stymulują macierzystą warstwę skóry, wpływają na spłycenie zmarszczek
                • lipidy – mówi się, że są „płaszczem ochronnym” dla skóry, ponieważ chronią ją przed różnymi czynnikami zewnętrznymi.

                  W preparatach tego typu często występują również cytokininy, kwasy owocowe oraz związki o działaniu przeciwzapalnym. Do kosmeceutyków można zaliczyć także preparaty chroniące przed promieniowaniem UV. Do niektórych dodaje się metale, które wpływają na poprawę odporności skóry. W droższych kosmeceutykach często można znaleźć np. krasnorosty, algi, które słyną ze skutecznego działania nawilżającego.

                  Kosmeceutyki warto zatem stosować wtedy, gdy tradycyjne kosmetyki nie są w stanie poradzić sobie z problemami skóry. Aktywne składniki stymulują komórki skóry do regeneracji. Mogą wpływać na zachodzące w nich procesy fizjologiczne. Skuteczność działania tych produktów przekłada się niestety na ich wyższą cenę.

                  Zobacz też:

                  Mycie twarzy olejem – jak działa i kto powinien spróbować?

                  Wypoczęta skóra. Jak wykonać masaż twarzy krok po kroku?

                  Skinimalism – trend, w którym mniej znaczy więcej

                  Zobacz video: Te produkty mają zły wpływ na skórę

                  Autor: Adrian Adamczyk

                  Źródło zdjęcia głównego: Corbis RF Stills

                  podziel się:

                  Pozostałe wiadomości