Co to jest inteligencja społeczna?

Mama rozmawia z dzieckiem
Thanasis Zovoilis/Getty Images
Źródło: Moment RF
Inteligencja społeczna to pojęcie, które zostało wprowadzone przez Edwarda Thorndike’a w 1920 roku. Thorndike był psychologiem, który interesował się głównie ludzkimi zachowaniami oraz metodami wychowywania dzieci. Inteligencja społeczna to zdolność do rozumienia innych ludzi i ich zachowań.

Badaczem, który pod koniec XX wieku ponownie zwrócił uwagę na inteligencję społeczną, był Daniel Goleman. Psycholog stworzył teorię inteligencji wielorakich i wyróżnił siedem rodzajów inteligencji. Współcześnie inteligencja społeczna jest terminem znanym społeczeństwu, jednak nie każdy wie, jak ją rozwijać.

Co to jest inteligencja społeczna?

Inteligencja społeczna może być zdefiniowana jako zdolność rozumienia siebie oraz innych ludzi, a także mądre postępowanie w relacjach międzyludzkich. Wyróżniamy dwa główne rodzaje inteligencji społecznej, tj. interpersonalną i intrapersonalną. Pierwszy z rodzajów odnosi się do rozumienia innych ludzi, zdolności do pracy w zespole i podtrzymywania przyjaźni oraz relacji. Z kolei inteligencja intrapersonalna wiąże się z postrzeganiem własnych stanów emocjonalnych, rozumieniem samego siebie i zdolnością do analizowania swoich zachowań w społeczeństwie. Osoby charakteryzujące się wysokim poziomem inteligencji społecznej przejawiają następujące cechy:

  • trafnie odczytują nastroje innych ludzi,
  • szybko nawiązują przyjaźnie,
  • potrafią dobrze dogadywać się z osobami o zróżnicowanych poglądach,
  • przyjmują perspektywę innych ludzi,
  • potrafią wywierać wpływ na innych,
  • sprawnie posługują się mową ciała, czyli komunikatami niewerbalnymi.

Zdaniem Golemana, istnieją dwa główne składniki inteligencji społecznej, czyli świadomość społeczna (to, co wyczuwamy w innych ludziach) i sprawność społeczna (czyli to, w jaki sposób wykorzystujemy świadomość). Jeśli chodzi o samą świadomość społeczną, to składa się ona z następujących elementów:

  • empatia,
  • trafność rozpoznawania uczuć innych,
  • autoprezentacja,
  • troska o potrzeby innych,
  • kształtowanie społecznych interakcji.

Inteligencja społeczna w dużej mierze wiąże się z chęcią kontaktów z innymi ludźmi i z ciągłym wysiłkiem, aby relacje trwały.

Inteligencja społeczna i emocjonalna: najważniejsze podobieństwa i różnice

Inteligencja społeczna i emocjonalna to pojęcia często utożsamiane. Rzeczywiście, oba te terminy mają wiele wspólnego, ponieważ odnoszą się do rozumienia innych, empatii i podtrzymywania kontaktów społecznych. Inteligencja emocjonalna jest jednak pojęciem szerszym, ponieważ składają się na nią także zdolności samokontroli emocji, wgląd we własne uczucia, a także asertywność i myślenie optymistyczne. Inteligencja emocjonalna odnosi się praktycznie do wszystkich sfer życia, natomiast inteligencja społeczna wiąże się głównie z kontaktami z innymi ludźmi.

Jak rozwijać inteligencję społeczną?

Osoby o rozwiniętej inteligencji społecznej są bardziej efektywne w relacjach międzyludzkich i z łatwością nawiązują przyjaźnie. Dzięki temu mają większe szanse na zdobycie interesującej oferty pracy lub poznanie ciekawego partnera życiowego. Rozwój inteligencji społecznej jest możliwy, ponieważ kompetencji społecznych możemy się uczyć przez całe życie. Ten rodzaj inteligencji możemy rozwijać poprzez następujące czynności:

  • praca w zespole, wspólne podejmowanie decyzji, tworzenie projektów,
  • praca w parach, najlepiej z osobami nieznajomymi,
  • dyskusje, dysputy, ciągłe kontakty z innymi,
  • udział w szkoleniach z kompetencji miękkich, w trakcie których można rozwijać inteligencję społeczną poprzez scenki, dyskusje, udział w przedstawieniach, wcielanie się w różne role,
  • nieustanne poszukiwanie wiedzy o samym sobie, własnych przeżyciach emocjonalnych i uczuciach, a także własnych reakcjach i zachowaniach w sytuacjach społecznych,
  • trenowanie intuicji, zapisywanie swoich przeżyć i emocji,
  • wolontariat, prace społeczne,
  • regularny kontakt z innymi, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio (przez telefon, SMSy, komunikatory),
  • odwiedzanie przyjaciół.

Ogromne znaczenie w kontekście inteligencji społecznej ma także udział w akcjach charytatywnych, który podnosi poziom empatii. Ważne jest także ćwiczenie swoich umiejętności asertywności i refleksyjności. Warto dodać, że swoją inteligencję społeczną można zdiagnozować w gabinecie psychologicznym. Na początku XXI wieku Sally Albrecht, badaczka ze Stanów Zjednoczonych, stworzyła narzędzie do badania inteligencji społecznej, w którego skład wchodzi pięć wymiarów: świadomość sytuacyjna, prezencja, autentyczność, empatia i czytelność. Niektórzy z nas już od dziecka mają lepiej rozwiniętą inteligencję społeczną, ze względu na czynniki genetyczne lub środowiskowe. Inteligencję społeczną można jednak rozwijać przez całe życie.

Zobacz wideo: Sztuczna inteligencja nie dała szans pilotowi sił powietrznych USA. Wygrała symulowane walki w powietrzu 5:0

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Mała łazienka z charakterem: płytki w jodełkę jako stylowe rozwiązanie
Materiał promocyjny

Mała łazienka z charakterem: płytki w jodełkę jako stylowe rozwiązanie