Z badań wynika, że alkohol pije ponad 90% naszych rodaków. Sięgając po kieliszek, powinniśmy pamiętać, że nie jest on obojętny dla naszego organizmu. Wielu pijących ma tzw. brzuch alkoholowy, którego głównym, choć nie jedynym powodem, są wysokoprocentowe trunki.
Z badań przeprowadzonych przez The Drug and Alcohol Research Centre wynika, że wśród kobiet pijących spore ilości alkoholu rośnie prawdopodobieństwo pojawienia się otyłości brzusznej, która cechuje się figurą w kształcie jabłka. W przypadku brzucha alkoholowego tłuszcz odkłada się pod mięśniami lub zaraz pod skórą. Ten pierwszy typ otyłości jest bardzo groźny, a także dużo trudniejszy do zwalczenia. Pozbycie się jej nie jest jednak niemożliwe.
Więcej:
- Niepijący z wyboru. Jak uniknąć niezręcznych sytuacji?
- Niemiecki sąd: "Kac to choroba". A jak jest w Polsce?
- Nie pij w ciąży! Czym jest FAS i jak niszczy życie dziecka?
Jak wygląda brzuch alkoholowy?
Jak już wspomniano, brzuch alkoholowy to typ otyłości brzusznej. Pojawia się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Tłuszcz gromadzi się głównie z przodu brzucha, nie „rozlewa się” na boki, dlatego osoby z brzuchem alkoholowym nie mają charakterystycznych dla nadmiernej masy ciała tzw. boczków. Tłuszcz nie odkłada się także na pośladkach i biodrach.
Brzuch alkoholowy może być bardzo groźny zdrowia i życia, ponieważ prowadzi do zaburzeń procesów przemiany materii oraz wpływa negatywnie na gospodarkę lipidową organizmu. Może być przyczyną wielu chorób – głównie układu sercowo-naczyniowego oraz kręgosłupa.
Przyczyny brzucha alkoholowego
Za główną przyczynę brzucha alkoholowego uważane jest nadmierne spożywanie alkoholu. Warto jednak zaznaczyć, że do otyłości brzusznej może także doprowadzić insulinooporność, która upośledza wchłanianie się węglowodanów, oraz spożywanie zbyt dużej ilości rafinowanych cukrów. Jego powstawanie związane jest z dużą wrażliwością komórek tłuszczowych w okolicach brzucha na działanie insuliny, która rośnie zbyt gwałtownie po spożyciu m.in. cukrów prostych. Jej działanie wpływa na kumulowanie w formie tłuszczu nadmiaru metabolizowanych składników odżywczych. Ważnym aspektem w przypadku tego typu otyłości jest fakt, że alkohol odpowiada za opóźnianie spalania tłuszczu w organizmie oraz za spadek metabolizmu. Za produkcję żółci koniecznej do jego niwelowania odpowiedzialna jest wątroba, która po spożyciu alkoholu musi „zająć się” usuwaniem toksyn z organizmu. U osób pijących alkohol produkcja żółci przez wątrobę jest znacznie zmniejszona.
Czy istnieją metody na pozbycie się brzucha alkoholowego?
Jeżeli chcesz pozbyć się brzucha alkoholowego, sposób jest bardzo prosty – ogranicz spożywanie alkoholu. Warto również wyeliminować z diety cukry, zwłaszcza te pochodzące ze słodyczy i wypieków. Aby zachować dobrą sylwetkę, zalecana jest zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna. Dzięki wykorzystaniu tych prostych i znanych od lat metod możliwe jest pozbycie się brzucha alkoholowego.
Ból brzucha po alkoholu
Osobom spożywającym wysokoprocentowe trunki może dokuczać nie tylko brzuch alkoholowy. Do częstych przypadłości należą: ból oraz wzdęty brzuch po alkoholu. Są one wywołane podrażnieniem śluzówki przewodu pokarmowego przez etanol. Pamiętajmy, że jest to trucizna, która spożywana w nadmiarze pobudza motorykę działania układu pokarmowego, wywołując ból brzucha, mdłości, biegunkę. Wzdęcia brzucha po alkoholu pojawiają się także wtedy, gdy towarzyszył on obfitym i ciężkostrawnym posiłkom.
Codzienne picie alkoholu – skutki
Pamiętajmy jednak, że brzuch alkoholowy nie jest największym zmartwieniem osób spożywającym regularnie alkohol. Ten rodzaj używek wywołuje znacznie poważniejsze kłopoty ze zdrowiem. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego pojawiają się jako pierwsze w przypadku alkoholizmu. Należą do nich: przewlekły stan zapalny błon śluzowych przewodu pokarmowego, wrzody żołądka oraz dwunastnicy. Osobom uzależnionym od alkoholu bardzo często dokuczają także biegunki, refluks żołądkowo-przełykowy, wzdęcia, żylaki przełyku i odbytu oraz przewlekłe nudności. Na skutek działania etanolu dojść może także do rozwoju alkoholowego stłuszczenia wątroby lub alkoholowego zapalenia wątroby. Osobom nadużywającym alkohol doskwierać może także ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki, choroba wrzodowa żołądka oraz dwunastnicy. Nadmierne spożywanie alkoholu skutkuje także zaburzeniami w obrębie układu krwionośnego i nerwowego, a także doprowadza do powstawania zaburzeń w sferze psychicznej.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN