- Im bliżej świąt, tym atmosfera w związku gęstnieje.
- Zbyt wysokie oczekiwania wobec partnera.
- Święta to czas refleksji nad związkiem.
- Rezygnacja z własnych potrzeb na rzecz partnera.
- Jak przetrwać trudny czas?
- Komunikacja kluczem do sukcesu w związku.
Zobacz też: Jak pracować nad związkiem, by nie dopadł Was impas?
Okres świąt generuje napięcie
Prowadzący program Marcin Sawicki podpierając się wynikami amerykańskich badań zauważył, że wzrost rozwodów przypada na okres zaraz po świętach i zaraz po wakacjach. Do tych słów odniósł się psychoterapeuta Cezary Biernacki:
Na pewno w okresie świąt zwiększa się ilość par odwiedzających gabinety psychoterapeutyczne. Już przed świętami pojawia się napięcie. Im bliżej, tym atmosfera gęstnieje. Mamy wysokie oczekiwania. Wobec siebie i bliskich. To duża presja. Uruchamia się proces, że chciałoby się coś w związku naprawić. Z reguły święta bywają wówczas trudne. Żyjemy w poczuciu, że święta to taka noc cudów. Jednak samo nic się nie wydarzy.
Gubią nas oczekiwania
W święta ludzie chcą wydobyć z siebie pokłady dobra, tolerancji i wybaczenia dla drugiego człowieka. Jednak sama magia świąt nie spowoduje, że wydarzy się coś, co obróci bieg spraw. Zwłaszcza, jeżeli w związku dzieje się naprawdę źle.
Mam wrażenie, że to nasze oczekiwania nas gubią. Mamy ich zdecydowanie za dużo. Potrzebna jest praca nad związkiem. Moi rodzice rozstali się wiele lat temu. Pomimo tego spędzamy Wigilie zawsze razem, choć w różnych konfiguracjach. Te spotkania zawsze są świetne.
-zdradziła Paulina.
Raczej zachęcałbym, żeby nie mieć oczekiwań, tylko dać sobie w związku czas na refleksję przy okazji świąt.
- dodał psychoterapeuta.
Zobacz też: Kobiece DNA. Jak przygotować się do świąt i nie zwariować?
Z drugiej strony święta to również moment, kiedy irytacja nabiera siły. Następuje kumulacja złych emocji spowodowana nie tylko złą atmosferą w związku, ale też świątecznymi obowiązkami. Paulina Holtz uważa jednak, że ten wyjątkowy okres w roku powinniśmy przeżyć bez niepokoju. Oczywiście, święta nie muszą zmienić czegoś trwale w naszym życiu, ale:
Przymknijmy oko na niektóre sprawy.
-Zaznaczyła aktorka.
Jeżeli chcemy naprawić relacje z partnerem, warto czasami zapomnieć o własnych potrzebach, zrezygnować z siebie, nastawić się pozytywnie i skupić się tylko na tej drugiej osobie.
Oczywiście, że możemy przetrwać trudną sytuację. Jednak samo przetrwanie nie daje trwałej, konstruktywnej zmiany. Tu potrzebna jest ciężka praca w byciu razem. Praca musi być procesem, a nie akcją.
-zwrócił uwagę Cezary Biernacki.
Zobacz też: Podobieństwo partnerów = udany związek?
Komunikacja kluczem do sukcesu
Psychoterapeuta przypomniał, że związek tworzą ludzie. Dwie dorosły osoby, które decydują, jak ten związek ma wyglądać.
Tak jak zadecydują, tak będą mieli. Dawajmy sobie małe prezenty. Jeżeli współgramy w związku, to mogą to być cudowne, rodzinne święta.
Jak oboje przyznali nasi goście, w związku najważniejsza jest komunikacja, nawet jeżeli między partnerami nie układa się najlepiej. Komunikacja daje szansę na nowe otwarcie i dalszą konstruktywną pracę nad sobą.
Zobacz także:
Joanna Przetakiewicz i Rinke Rooyens opowiadają o swojej miłości.
Święta homoseksualnych par - czy także są wesołe i rodzinne?
Kobiece DNA. Różnice między kobiecym, a męskim punktem widzenia.
Seksuolodzy: 2 tygodnie bez seksu źle wpływa na związki.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto