Czy Polska jest uzależniona od węgla?

Od przyszłego roku w Polsce będą najprawdopodobniej obowiązywać najwyższe w Unii Europejskiej opłaty za prąd. Według ekspertów wzrost cen związany jest z walką o środowisko – między innymi z sankcjami nakładanymi na państwa, które nie chcą zrezygnować z pozyskiwania energii z węgla na rzecz źródeł energii odnawialnej. Jakie są dla nas alternatywne sposoby pozyskiwania energii? Czy Polska jest rzeczywiście uzależniona energetycznie od węgla?

Kontrowersyjna wypowiedź Andrzeja Dudy

W Katowicach trwa właśnie COP (ang. Conference of the Parties), czyli szczyt klimatyczny ONZ. Jego gośćmi są najważniejsi przedstawiciele państw i instytucji troszczących się o przyszłość naszej planety i politykę klimatyczną – znaleźli się wśród nich między innymi aktor i były gubernator stanu Kalifornia, Arnold Schwarzenegger, oraz słynny reżyser filmów przyrodniczych, sir David Attenborough. Jednym z głównych tematów rozmów była emisja dwutlenku węgla i możliwości jej redukcji, przede wszystkim za pomocą odchodzenia od paliw kopalnianych i przechodzenia na odnawialne źródła energii. W tym właśnie kontekście duże poruszenie wywołała wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy:

— Węgiel jest naszym strategicznym surowcem i trudno, żebyśmy z naszego surowca, dzięki któremu mamy suwerenność energetyczną zapewnioną i zagwarantowaną, całkowicie zrezygnowali.

Czy Polska energetyka jest skazana na węgiel?

Rozmawialiśmy na ten temat z goszczącą na szczycie Jennifer Morgan, przewodniczącą Greenpeace, a także ze specjalistą z Centrum Nauki Kopernik, Cezarym Szmidke, który odwiedził nas w studiu. Jak wskazali nasi rozmówcy, wbrew słowom prezydenta Dudy nie jesteśmy w Polsce skazani na energię pozyskiwaną z węgla. Co więcej, jak zauważyła Morgan, dalsze z niej korzystanie prowadzi do pogłębiania się kryzysu klimatycznego szkodliwego dla nas wszystkich:

— To, co naukowcy podejrzewali, że zdarzy się za kilkadziesiąt lat, dzieje się teraz: powodzie, fale upałów. Nie mamy za wiele czasu. Jeśli takie skutki przyniósł średni wzrost temperatury ziemi o jeden stopień, to co się wydarzy, jeśli wzrośnie jeszcze o pół stopnia?

Alternatywy dla węgla

Jak zapewnia ekspertka, mamy technologiczne środki, by zmianom tym przeciwdziałać, a są nimi właśnie alternatywne źródła energii. Jakie zatem możliwości dają nam w tym zakresie najnowsze osiągnięcia naukowe? Cezary Szmidke zwrócił uwagę na konieczność odejścia od powszechnego stereotypu elektrowni atomowej, który dyktują nam wizje Czarnobyla i Fukushimy. Okazuje się, że współczesne elektrownie atomowe wyposażone są w systemy maksymalnie redukujące ryzyko katastrofy i są nieporównanie bezpieczniejsze od tych wybudowanych kilkadziesiąt lat temu. Okazuje się, że badacze opracowali też zupełnie nowy model elektrowni atomowych: taki, w którym wykorzystywana jest energia jądrowa pozyskana z łączenia cząsteczek – tak, jak dzieje się to w sercu gwiazdy.

Niezmiennie ważne pozostają też źródła energii odnawialnej, czyli słonecznej, wodnej i wiatrowej. Jak zwróciła uwagę przewodnicząca Greenpeace, są to rozwiązania dostępne dla każdego z nas, a państwa powinny prowadzić w tym zakresie świadomą i zdecydowaną politykę rezygnowania z węgla na ich właśnie rzecz. Proces ten zachodzi na przykład w Niemczech czy w Chinach, gdzie stosowane są między innymi dopłaty dla obywateli korzystających z ekologicznych źródeł energii.

Każdy z nas może pomóc

Nasi rozmówcy w równym stopniu zwrócili uwagę na rolę, jaką każdy z nas ma do odegrania indywidualnie w walce o zatrzymanie zmian klimatycznych. Ważne jest nie tylko korzystanie z paneli słonecznych czy wiatraków, ale nawet to, w jaki sposób robimy zakupy, czy korzystamy z plastikowych opakowań i słomek do napojów Możemy przyczynić się też do dbania o klimat poprzez rezygnację z jazdy samochodem i przesiadania się na rower lub do komunikacji miejskiej, kiedy tylko jest to możliwe.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie