Co zatrzymuje wodę w organizmie? Te objawy warto znać

Projekt bez tytułu.png
Projekt bez tytułu.png
Retencja wody w ciele daje bardzo nieprzyjemne objawy, takie jak obrzęki czy uczucie ciągłego zmęczenia. Niezwykle trudno odnaleźć przyczyny takiego stanu rzeczy, a symptomy często bywają mylone z różnymi chorobami. Warto wiedzieć, co zatrzymuje wodę w organizmie.

Sama wiedza odnosząca się do objawów i przyczyn retencji wody w ciele to za mało. Analizując ten temat, trzeba dowiedzieć się, co na zatrzymanie wody w organizmie sprawdzi się najlepiej i po jakie łatwe do zastosowania triki warto sięgnąć.

Objawy zatrzymania wody w organizmie

Zanim przejdziemy do tego, co powoduje zatrzymanie wody w organizmie, omówmy dokładnie kwestię objawów retencji. Pierwszym symptomem są obrzęki w okolicy twarzy, brzucha oraz bioder. Może także pojawić się opuchlizna na nogach (głównie kostkach i stopach). U osób borykających się z zatrzymywaniem wody w organizmie można zauważyć wzdęcia pojawiające się nie tylko po posiłkach oraz wahania wagi. Do objawów zaburzeń gospodarki wodnej w organizmie zaliczane jest także sztywnienie stawów. Dodatkowo pojawią się: uczucie ciągłego zmęczenia, senność, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem oraz bóle głowy.

Przyczyny zatrzymania wody w organizmie

Dlaczego zatrzymuje się woda w organizmie ? Na to pytanie nie ma jednej słusznej odpowiedzi, bo przyczyn jest wiele. Jedną z nich jest zbyt mała ilość wody wypijana w czasie doby. Choć brzmi to paradoksalnie, w takiej sytuacji spożywana woda magazynowana jest w tkankach. Organizm zabezpiecza się w ten sposób przed odwodnieniem. Wpływ na to mogą mieć także niektóre produkty spożywcze. Wiele osób zadaje pytanie, czy kawa zatrzymuje wodę w organizmie. Odpowiedź jest twierdząca. Poza nią takie działanie mają: nadmiar soli w diecie, spożywanie dużej ilości wędzonych ryb, wędlin, marynowanych warzyw, słonych przekąsek oraz alkoholu.

Zauważono także, że zbyt restrykcyjna, uboga w białko dieta, a także niedobory potasu mogą wywołać zaburzenia gospodarki wodnej. Do głównych winowajców retencji wody zaliczany jest siedzący tryb życia, który osłabia krążenie, a co za tym idzie, prowadzi do zastoju płynów w tkankach. Wpływ na to mają również: upały, podróże samolotem oraz niektóre leki, np. blokery kanału wapniowego, fludrokortyzon, niesteroidowe leki przeciwzapalne, pigułki antykoncepcyjne. Wiele kobiet boryka się także z zatrzymaniem wody będącego efektem naturalnego działania hormonów – w drugiej połowie cyklu dochodzi do zatrzymania wody w organizmie.

Choroby jako przyczyny zatrzymywania wody w organizmie

Zatrzymanie wody w organizmie może wskazywać na wiele chorób. Do najczęściej diagnozowanych w takiej sytuacji należą:

● choroby nerek

● choroby wątroby,

● niewydolność serca,

● zakrzepica żył głębokich,

● żylaki.

Co robić, gdy zatrzymuje się woda w organizmie?

Wiesz już, od czego zatrzymuje się woda w organizmie oraz jakie objawy dają zaburzenia gospodarki wodnej. Teraz pora na garść porad pozwalających na szybkie rozwiązanie tego problemu. Najważniejsze jest wypijanie odpowiedniej ilości wody w czasie doby. Specjaliści rekomendują, by było to około 2,5 l dziennie. Warto także pić herbatki ziołowe, które pozytywnie wpływają na usuwanie nadmiaru wody z tkanek. Dobrze sprawdzą się napary z: brzozy, czarnego bzu, kopru włoskiego, korzenia mniszka lekarskiego, krwawnika pospolitego, pietruszki zwyczajnej, pokrzywy zwyczajnej lub skrzypu polnego. Ważna jest także zmiana diety – należy nie tylko wyeliminować nadmiar soli, lecz także produktów w nią bogatych.

Do diety warto włączyć świeże owoce i warzywa (w tym strączkowe) bogate w potas. Warto wiedzieć, że niektóre z nich wykazują działanie moczopędne, np. arbuzy, grejpfruty, melony, truskawki, a także natka pietruszki, ogórki, pomidory i seler naciowy. Spożywane dania powinny być jak najmniej przetworzone. Oprócz zmiany nawyków żywieniowych istotne jest także zwiększenie aktywności fizycznej. Specjaliści zalecają, aby wprowadzić do swojego życia minimum pół godziny aktywności dziennie. Mogą być to dowolne zajęcia – np. basen, fitness, jazda na rowerze lub spacery. Lekarze odradzają korzystanie z tabletek przeciw zatrzymywaniu wody w organizmie. Gdy zmiana nawyków nie wpływa na zmniejszenie się ilości wody w organizmie, warto skonsultować się ze specjalistą, który będzie w stanie odnaleźć przyczynę zaburzeń gospodarki wodnej.

Zabiegi przeciw zatrzymywaniu się wody w organizmie

Picie wody, zdrowa dieta i ruch to może być zbyt mało, by osiągnąć sukces. Z pomocą przychodzi medycyna. Świetnym zabiegiem pozwalającym na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu jest drenaż limfatyczny. Wpływa on na krążenie krwi i limfy, a także na usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Warto jednak pamiętać, że istnieje szereg przeciwwskazań do wykonania zabiegu, m.in. arytmia, astma, ciąża, miażdżyca, nowotwory czy zakrzepowe zapalenie żył. Należy skonsultować się z lekarzem przed wykonaniem zabiegu drenażu limfatycznego.

Jak woda wpływa na naszą skórę? Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?

Bartłomiej Topa z opuchlizną na twarzy i ważnym przesłaniem. O co chodzi?

Przyczyny zatrzymania wody w organizmie. Mariola Bojarska-Ferenc: "Sprzyja temu m.in. niedoczynność tarczycy"

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości