Barwa światła w mieszkaniu – ciepła czy zimna?

W poniedziałek Donald Trump zwrócił uwagę, że źle wygląda w świetle żarówek energooszczędnych. Teraz prezydent USA chce wycofać je z produkcji i przywrócić stare żarówki. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Cezarego Szmidke, fizyka, z Centrum Nauki Kopernik, z którym rozmawialiśmy o tym, Jjak wybrać odpowiednią żarówkę, by nie dawała pomarańczowego światła.

Barwa światła ma ogromne znaczenie dla samopoczucia, dlatego dobrze umiejętnie dobrać ją do funkcji pomieszczeń. W kuchni, łazience i przestrzeni do pracy sprawdzi się światło w odcieniu neutralnej bieli. Sypialnia czy salon wymagają zaś oświetlenia w ciepłym kolorze.

Temperatura światła nie dotyczy kwestii wydzielania ciepła przez żarówkę, choć być może takie będzie pierwsze skojarzenie. W rzeczywistości chodzi o związane z parametrami żarówki różnice w odcieniach światła.

Różnice w kolorach światła

Oświetlenie może być chłodne, ciepłe lub neutralne. Każde z nich sprzyja aktywności różnego typu i wywołuje specyficzne reakcje organizmu. To dlatego warto wziąć tę kwestię pod uwagę podczas aranżacji oświetlenia w mieszkaniu czy biurze. Barwa światła podawana jest w Kelwinach [K]. Wysoka wartość oznacza zimne światło zbliżające się do niebieskiego, natomiast niższa to ciepły, żółtawy odcień. Aby lepiej zrozumieć różnice, warto przyjrzeć się poszczególnym źródłom światła i ich temperaturze barwowej:

  • płomień świecy – 1800 K;
  • tradycyjna żarówka – 2700 K;
  • światło białe – 4000 K;
  • lampa błyskowa – 5500 K;
  • barwa światła dziennego – 5300–6500 K;
  • błyskawica – 28000–30000 K.

Temperatura barwowa oświetlenia LED – jakie żarówki są dostępne?

Podczas gdy tradycyjne żarówki produkowane w Polsce występowały w standardowej barwie 2700 K, technologia LED umożliwia uzyskanie dowolnego odcienia światła. W praktyce produkowanych jest kilka standardowych typów, które uznawane są za najbardziej praktyczne i korzystne do mieszkań i lokali użytkowych. Najczęściej występujące temperatury barwowe światła w żarówkach LED to bardzo ciepły odcień 2200 K, a także popularne 2700 K i 3000 K. Chętnie wybierane przez klientów są źródła oświetlenia o neutralnej barwie białej na poziomie 4000 K. Natomiast chłodniejsze barwy o wartości 6000 K i więcej to oświetlenie przemysłowe, rzadziej stosowane w domach.

Barwa światła w mieszkaniu – ciepła czy zimna?

Wybierając oświetlenie do domu, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę funkcje pomieszczeń lub ich części. Oświetlenie dobiera się w taki sposób, by sprzyjało odpoczynkowi bądź umożliwiało swobodną pracę i funkcjonowanie w mieszkaniu. Jaka barwa światła do łazienki sprawdzi się najlepiej? Ponieważ jest to miejsce, w którym wiele osób wykonuje precyzyjne czynności takie jak makijaż czy golenie się, dobrze zadbać o dobrej jakości oświetlenie w odcieniu 4000 K. Jednocześnie jest to przestrzeń do relaksu, dlatego można również zdecydować się na dodatkowe, boczne oświetlenie o barwie 3000 K, które będzie włączane podczas wieczornej kąpieli. Kolor ten kojarzy się z odpoczynkiem i wpływa na lepszą regenerację organizmu. W kuchni z kolei świetnie sprawdzi się barwa światła w odcieniu neutralnej bieli – pomoże dostatecznie oświetlić przestrzeń roboczą oraz zawartość szafek.

Zastanawiając się, jaka barwa światła do salonu sprawdzi się najlepiej, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę jego funkcję. Pokoje pełniące rolę części wypoczynkowej (pokój dzienny i sypialnia) warto wyposażyć w oświetlenie o barwie ciepłej. Odcienie żółtego i pomarańczu to sprzymierzeńcy tworzenia intymnej, przyjaznej atmosfery. Odpowiednie więc będą żarówki o ciepłej białej barwie (3000 K). Na rynku dostępne są także żarówki 2000 K określane mianem dekoracyjnych, stosowane chętnie w różnego typu lampionach i girlandach. Zapewniają pomarańczowe światło, które pełni wyłącznie rolę ozdobną i tworzy niepowtarzalny klimat.

Neutralna barwa światła do miejsc pracy

Podczas gdy w sypialni można kierować się walorami dekoracyjnymi oświetlenia, w miejscu pracy będzie liczyła się przede wszystkim funkcjonalność. Przyjmuje się, że do biur, sklepów i domowych przestrzeni do pracy przy komputerze najbardziej odpowiednia jest barwa światła 4000 K, czyli neutralna biel zbliżona do temperatury oświetlenia dziennego. Pozwala dokładnie zobaczyć otoczenie, nie męcząc nadmiernie wzroku. Sprzyja koncentracji, skupieniu uwagi i wzmożonemu wysiłkowi intelektualnemu. Jeśli barwa byłaby za bardzo zbliżona do odcienia żółtego, kojarzącego się z relaksem, wpłynęłaby negatywnie na efektywność pracowników. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by oświetlenie w przestrzeni przeznaczonej do relaksu wykorzystywało żarówki w okolicach 3000 K.

Barwa światła 6000 K raczej nie jest polecana do mieszkań, natomiast świetnie sprawdzi się w warsztatach i pracowniach. Dzięki temu, że takie światło nie przekłamuje kolorów, będzie doskonałe w każdym miejscu, gdzie dobór kolorów ma znaczenie – w lakierni samochodowej, warsztacie czy studiu fotograficznym.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości