Bank Ubrań to nowy projekt skierowany do kobiet, które opuściły tzw. pieczę zastępczą - domy dziecka, rodziny zastępcze. Młode kobiety stawiające pierwsze kroki w swoim życiu zawodowym będą mogły wziąć udział w warsztatach modowych. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Joannę Gosiewska-Giralt, z Fundacji Program Pomocy Pierwsza Praca, Annę Komar, jedną z organizatorek akcji Bank Ubrań oraz aktorkę Julię Kamińską, która jest ambasadorką akcji.
Ogólnopolski Program Pomocy Pierwsza Praca
To program, którego celem jest aktywizacja zawodowa młodzieży, która opuściła pieczę zastępczą (np. dom dziecka). Program obejmuje osoby z pieczy zastępczej od 14-15 roku życia do 28 roku życia.
To nowa i innowacyjna inicjatywa społeczna wychodząca od świata biznesu do tej młodzieży. Polega ona na pokazywaniu różnych zawodów, udostępnienie testów kompetencji zawodowych, które pomogą mu jak najlepiej wybrać szkołę średnią, stworzyć ścieżkę zawodową i zaplanować krok po kroku proces usamodzielnienia się po wyjściu z placówki.
- przyznała Joanna Gosiewska-Giralt.
Młodzież opuszczająca mury domu dziecka boryka się z wieloma problemami, między innymi z niskim poczuciem własnej wartości, strachem przed nieznaną przyszłością, trudnością w znalezieniu mieszkania oraz pracy.
Program „Pomocy Pierwsza Praca” zakłada:
- Skuteczną i długofalową pomoc w podjęciu pracy w swoim wymarzonym zawodzie.
- Wsparcie administracji publicznej w procesie usamodzielniania się.
- Wsparcie finansowe organizacji pozarządowych.
- Zaangażowanie branż i grup zawodowych w wsparcie.
Bank ubrań
Jak zaznaczyła Anna Komar, dziewczyny, które opuszczają placówki opiekuńcze są jedną z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Dlatego razem z Joanną Gosiewska-Giralt zdecydowałyśmy, że chcemy im pomóc tworząc właśnie Bank Ubrań, który gromadzi przede wszystkim odzież biznesową oraz w stylu „smart casual”. Później młode kobiety, podopieczne fundacji mogą z niej skorzystać np. podczas swojej rozmowy o pracę.
W ramach 10 warsztatów prowadzonych od kwietnia 2019 r. przez profesjonalistów w miastach w całej Polsce każda z kobiet otrzymuje: szkolenie z zakresu pewności siebie i wizerunku, naukę stylizacji oraz odzież biznesową. Warsztaty prowadzone są w grupach kilkuosobowych i kończą się sesją zdjęciową, w tym zdjęciem do CV.
Obserwuję dziewczyny w trakcie warsztatów od samego początku i przemiana, jaką przechodzą sprawia mi ogromną radość. Na początku dziewczyny są bardzo spięte i zagubione, a już po 4h warsztatów dziewczyny tryskają pozytywną energią i ten błysk w ich oczach, który nagle się pojawia jest bezcenny.
- dodała Pani Anna.
Julia Kamińska została ambasadorką projektu Banku Ubrań. Dlaczego się na to zdecydowała?
Bank Ubrań to piękny i mądry projekt, który w szczytnym celu łączy biznes ze światem mody. Wspiera, bowiem młode kobiety z domów dziecka i pieczy zastępczej na początku drogi zawodowej. Pomaga im w dobrym starcie edukując jednocześnie w zakresie dbania o środowisko. W trakcie jednych z warsztatów będę motywować je po to by uwierzyły, że dzięki swojej pracy mogą osiągnąć to, co chcą.
Zobacz też:
- Stygmatyzacja społeczna we współczesnym świecie – jak z nią walczyć?
- Życie po ... "placówce".
- Niełatwa dorosłość po domu dziecka.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Cultura RF