Czym jest andropauza? Objawy, przebieg i leczenie

smutny mężczyzna z kobietą
Fot. Juanmonino / Getty Images
Andropauza u mężczyzn – podobnie jak menopauza u kobiet – to etap zapowiadający początek przekwitania i starości. W przeciwieństwie do menopauzy, andropauza nie oznacza wcale całkowitego zaniku płodności. Choć objawy andropauzy są porównywalne do kobiecego przekwitania, zdrowy styl życia, odpowiednia dieta i leczenie mogą sprawić, że mimo dojrzałego wieku, libido i sprawność seksualna nie wygasną, a dolegliwości towarzyszące andropauzie staną się mniej uciążliwe.

Wbrew pozorom, pojawienie się andropauzy u mężczyzn nie zależy od wieku, ale od stanu zdrowia i ogólnej kondycji organizmu. Przewlekłe choroby, nadciśnienie tętnicze, otyłość, zła dieta i siedzący tryb życia mogą znacznie przyspieszyć proces męskiego przekwitania. Wiele zależy też od genów – jeżeli u ojca andropauza wystąpiła dość wcześnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że u syna ten proces pojawi się w podobnym wieku. Choć pierwsze objawy andropauzy u mężczyzn mogą wystąpić już po czterdziestym roku życia, przeważnie proces ten zaczyna się po pięćdziesiątce.

Więcej:

Co to jest andropauza?

Andropauza u mężczyzn to okres biologicznego starzenia się organizmu, podczas którego na skutek zmniejszonego wydzielania hormonów dochodzi do osłabienia i upośledzeniem zdolności rozrodczych, choć – w przeciwieństwie do kobiecego klimakterium – nie zanikają one całkowicie. Mężczyzna jest zdolny do zapłodnienia partnerki niemalże do końca życia, o ile nie stoją na przeszkodzie czynniki zdrowotne. Właściwie można przyjąć, że spowolnienie zdolności reprodukcyjnych zachodzi już po trzydziestym roku życia, kiedy u mężczyzn zaczyna spadać poziom testosteronu we krwi. Od tego momentu jego ilość w organizmie mężczyzny zmniejsza się średnio o 1% w skali roku. Za objawy andropauzy odpowiada też spadek produkowanego przez nadnercza hormonu DHEA, zwanego hormonem młodości, hormonu wzrostu, melatoniny, a także zwiększenie produkcji białka SHGB wiążącego steroidy płciowe. Dopiero po sprawdzeniu poziomu każdego z tych czynników lekarz może jednoznacznie stwierdzić, czy pacjent cierpi na andropauzę.

Objawy andropauzy

Choć przekwitanie u mężczyzn nie jest chorobą, przyczynia się do wielu uciążliwych dolegliwości o podłożu fizycznym, psychicznym i seksualnym. Pierwszymi symptomami, które mogą wskazywać na andropauzę, są problemy z erekcją i niski popęd seksualny, zaburzenia koncentracji, problemy z pamięcią, a także ogólne osłabienie organizmu. Charakterystyczne w procesie przekwitania u mężczyzn jest także znaczne obniżenie nastroju, które może z czasem przybrać postać depresji, rozdrażnienie, bezsenność, permanentne zmęczenie i niechęć do wykonywania jakichkolwiek czynności.

Spośród całego, licznego zespołu objawów andropauzy należy wyróżnić także:

· utratę lub wzrost masy ciała,

· zaburzenia apetytu,

· potliwość,

· zmniejszoną gęstość kości,

· ginekomastię (powiększenie piersi),

· przerost gruczołu krokowego,

· zanik mięśni o ok. 25%,

· przyrost tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha (tzw. „oponka”),

· łysienie,

· nadciśnienie tętnicze,

· stany przedcukrzycowe,

· uderzenia gorąca i zaburzenia rytmu serca.

Choć proces przekwitania przebiega stopniowo i jest rozciągnięty w czasie, zwykle pacjenci trafiają do lekarza z mocno nasilonymi objawami andropauzy. Niepokojącym sygnałem, który skłania mężczyzn do kontroli stanu zdrowia, są najczęściej epizody depresyjne, problemy ze wzwodem i zaburzenia koncentracji.

Zobacz także: Jak poradzić sobie z syndromem pustego gniazda?

Jak długo trwa andropauza u mężczyzn?

Przekwitanie u mężczyzn trwa do końca życia – nie ma końcowego etapu, który zamyka ten proces. Choć poziom testosteronu w organizmie mężczyzny nieuchronnie się obniża, nie wyłącza to zupełnie zdolności rozrodczych. Należy też zaznaczyć, że andropauza nie jest nieodłącznym procesem męskiej egzystencji. Niektórzy mężczyźni nie doświadczają jej wcale.

Andropauza – leczenie

Jednym z pierwszych kroków w procesie diagnostyki andropauzy u mężczyzn jest tzw. kwestionariusz Morleya. Mężczyzna proszony jest o wypełnienie ankiety, w której zawarte są pytania o ogólne samopoczucie i ewentualne niepokojące objawy. Przed postawieniem jednoznacznej diagnozy, mężczyzna powinien poddać się także badaniom urologicznym i andrologicznym. Koniecznie jest też sprawdzenie poziomu hormonów we krwi. Badania połączone ze specjalistycznym wywiadem lekarskim warunkują dokładną diagnozę.

Podobnie jak w przypadku kobiecego klimakterium, przekwitanie u mężczyzn leczy się za pomocą hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Zanim jednak lekarz zaleci kurację preparatami z testosteronem, należy wykluczyć ewentualne choroby, które wykluczają stosowanie HTZ. Przeciwskazania to: rak prostaty, nadciśnienie tętnicze i problemy hematologiczne. Pacjenci, u których stosuje się hormonalną terapię zastępczą, powinni być pod stałą opieką lekarza i regularnie poddawać się badaniom kontrolnym.

Zobacz film: Uboczne efekty menopauzy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Andropauza a leki ziołowe

W aptekach dostępne są leki bez recepty o właściwościach łagodzących objawy andropauzy u mężczyzn. Działanie takie ma m.in. wyciąg z żeń-szenia i pokrzywy. Leki ziołowe można stosować w formie suplementów albo naparów do picia.

Objawy przekwitania u mężczyzn zminimalizuje także znaczna modyfikacja stylu życia. Odpowiednio zbilansowana dieta, rezygnacja z używek i codzienna porcja ruchu pozwolą cieszyć się zdrowiem i energią bez względu na wiek.

Bibliografia:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1127205/

2. https://www.livescience.com/36014-male-menopause-real-signs.html

3. https://medbroadcast.com/condition/getcondition/andropause

4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/266749.php

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości