Choć słowo "Akropol" kojarzy się głównie z Atenami, nie odnosi się ono jedynie do zabytku w stolicy Grecji. W starożytności mianem akropolu określało się znajdujące się na wysokim wzgórzu osiedle składające z cytadeli pałaców i świątyni. Pełniły one różne cele – od obronnych po publiczne i religijne. Najpopularniejszym akropolem na świecie jest bez wątpienia Akropol ateński, na którym pierwsze ślady osadnictwa sięgają epoki neolitu. Zwiedzanie znajdujących się na nim świątyń to prawdziwa podróż w czasie oraz okazja do poznania fascynującej historii starożytnych cywilizacji. Ruiny, które można obecnie oglądać na Akropolu, nie są jednak pozostałościami oryginalnych budynków powstałych w okresie archaicznym, ponieważ te zostały zburzone w czasach wojen perskich. Pozostałości dostępne do zwiedzania pochodzą z IV wieku p.n.e.
Co to jest Akropol?
Akropol w Atenach to pokaźny zespół starożytnych świątyń i budynków przeznaczonych do życia publicznego. Obecnie podziwiać w nim można m.in. Propyleje (czyli bramę Akropolu), starożytny Teatr Dionizosa, Pinakotekę (zbiór dzieł sztuki), Odeon Heroda Attyka oraz liczne świątynie: Partenon, Erechtejon czy Asklepiejon. Najlepiej zachowanym budynkiem kultu jest Świątynia Ateny na Akropolu . Na wybudowanej w stylu attycko-jońskim świątyni do dziś podziwiać można dobrze zachowane, detaliczne zdobienia i kolumny.
Historia Akropolu ateńskiego
Według archeologów, pierwsze ślady osadnictwa w miejscu Akropolu pochodzą z epoki neolitu. Pierwsze świątynie na Akropolu ateńskim powstały już w VI w. p.n.e, ale zostały zburzone podczas wojen perskich. Początkowo zastanawiano się, czy nie pozostawić świątynnych ruin jako smutną pamiątkę perskiego barbarzyństwa. Jednakże w 449 r. p.n.e. demagog Perykles przystąpił do ich odbudowy, a w tym celu zatrudnił najwspanialszych artystów ówczesnego świata greckiego: architektów – Iktinosa i Kallikratesa oraz słynnego rzeźbiarza Fidiasza. W przeciągu zaledwie kilkunastu lat powstało kilka najważniejszych świątyń, a wkrótce Akropol stał się najważniejszym ośrodkiem religijnym całego świata greckiego. Przez lata przetrwał wiele wojen i rabunków, a na jego miejscu w różnych okresach znajdował się kościół katolicki i meczet. Dziś Akropol ateński stanowi jedno z najważniejszych źródeł wiedzy na temat czasów starożytnych, jest licznie odwiedzanym przez turystów zabytkiem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Akropol – zwiedzanie, niezbędne informacje
Droga na Akropol nie należy do najprostszych – jest stroma i prowadzi po wyślizganym (przez tłumy turystów) bruku. Do zabytku dojść można tylko na pieszo, ponieważ nie prowadzi do niego żadna droga otwarta dla samochodów czy komunikacji miejskiej. Ceny biletów na Akropol często się zmieniają. Ich wysokość zmienia się także ze względu na porę roku – w lecie są bilety droższe, a zimą tańsze. Latem 2016 roku ich koszt wynosił 30 euro za osobę dorosłą i 15 za seniora. W 2018 ceny spadły do 20 za osobę dorosłą i 10 za seniora. Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia oraz studenci Unii Europejskiej mogą wejść do zabytku za darmo. Kasy biletowe znajdują się tuż przy wejściu na Akropol. Bilety można zakupić niestety jedynie na miejscu, co nierzadko łączy się z długim oczekiwaniem w kolejce. Przy wejściu można zakupić specjalny przewodnik oraz plan akropolu ateńskiego ułatwiające jego zwiedzanie. Należy jednak pamiętać, że w miejscu tym wciąż prowadzone są prace archeologiczne, a więc nikogo nie powinny dziwić niedostępne dla turystów segmenty oraz rusztowania. Wszystkie znaleziska oglądać można w znajdującym się u podnóża góry Muzeum Akropolu w Atenach.
Akropol – godziny otwarcia
Czas otwarcia Akropolu jest stosunkowo krótki. Wejść na niego można jedynie od godziny 8 do 15. Ostatnie wejście planowane jest zazwyczaj na 14:30. Lepiej jednak nie zwlekać do ostatniej chwili, gdyż oczekiwanie w kolejce do kasy może wynieść nawet do godziny. Akropol czynny jest codziennie, od poniedziałku do niedzieli, z wyjątkiem ważnych greckich świąt: 1 stycznia, 25 marca, 1 maja, 25 i 26 grudnia oraz w czasie świąt wielkanocnych. Zabytek najlepiej zwiedzać w dni robocze, w godzinach porannych, gdyż wtedy jest w nim najmniej turystów. Należy również pamiętać, że latem temperatury w Atenach sięgają nawet 40 stopni, dlatego na wzgórze najlepiej wchodzić rano, przed największym upałem. Rzeczami obowiązkowymi w wyposażeniu każdego turysty wchodzącego na Akropol są więc nakrycie głowy i butelka wody.
Zobacz także:
- Partner Katarzyny Glinki został zatrzymany na lotnisku. "Sąd nakazał dla mnie 4 dni aresztu"
- Kruche, osłabione paznokcie z przebarwieniami? Zafunduj im wegańską dietę
- Występ Ewy Farnej w Sopocie zapamiętamy na długo. Na scenę zaprosiła 3 kobiety i opowiedziała ich poruszające historie
Zobacz wideo: Z wizytą w tawernie na Rodos
Autor: Adrian Adamczyk