Zdrowie

Sprawdź, co się dzieje, gdy oddychasz zanieczyszczonym powietrzem

Zdrowie

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Skutki zanieczyszczonego powietrza są odczuwalne nie tylko dla układu oddechowego, ale także innych układów – krążenia czy odpornościowego. Co się dzieje, kiedy oddychamy zanieczyszczonym powietrzem?

Zacznijmy od tego, że najbardziej narażeni na zanieczyszczenia powietrza są osoby starsze, dzieci oraz pacjenci zmagający się z chorobami układu oddechowego (np. astmą). W ich przypadku zanieczyszczenia mogą powodować zaostrzenie choroby albo jej rozwój.

Co się dzieje, kiedy wdychamy zanieczyszczone powietrze?

Najgorszej jakości powietrze jest widoczne gołym okiem – to smog, pojawiający się w sezonie grzewczym. Brak wiatru, duża wilgotność powietrza oraz zimniejsze dni sprawiają, że nad miastami zawisła mgła złożona z pyłów PM10 oraz PM2.5. Pyły PM10 zalegają w drogach oddechowych, część z nich wnika nawet do płuc. Jednak nie dostają się głębiej – powodują schorzenia układu oddechowego, pojawienie się śluzu, kaszlu.

O wiele gorsze są jednak pyły PM2.5 , które są znacznie drobniejsze i z płuc dostają się do pęcherzyków płucnych, a z nich do krwiobiegu. Mogą one powodować choroby układu krążenia , w tym zwiększać ryzyko zawału serca czy udaru mózgu . Przyspieszają procesy miażdżycowe, zwiększają ciśnienie krwi, mogą zaburzać pracę serca. Ekspozycja na pyły PM10 oraz PM2.5 może powodować nawet POCH , czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc!

Inne skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem

Niestety zanieczyszczenia powietrza wpływają także na zaostrzenie alergii, występowanie suchości gardła, pojawienie się zapalenia spojówek, uporczywego kaszlu, a nawet alergii skórnych. Warto także dodać, że toksyczne pyły przenikają przez łożysko i zagrażają płodom! Kobiety ciężarne powinny więc szczególnie dbać o to, aby oddychać czystym powietrzem.

Jak oddychać czystym powietrzem?

Oczywiście powietrze w domu najlepiej oczyści oczyszczacz powietrza. Jednak zanim przejdziemy do jego zalet chcemy, abyście poznali kilka zasad:

  1. 1Nigdy nie wietrz mieszkania, kiedy normy zanieczyszczeń powietrza są przekroczone.
  2. 2Jadąc w korku zamknij okna, a obieg powietrza ustaw na zamknięty. Przewietrzysz samochód, jak wyjedziesz z korku.
  3. 3Niektóre rośliny oczyszczają powietrze: np. zielistka czy chamedora – warto mieć je w domu.
  4. 4Nie spaceruj obok ruchliwych ulic. Nie spaceruj, kiedy normy zanieczyszczeń są przekroczone. Jeśli musisz wyjść z domu załóż maskę ochronną.
  5. 5Zacznij zmieniać świat od siebie – unikaj spalania węgla, śmieci. Jeśli zauważysz takie zachowania – zgłaszaj je na straż miejską.

Po co nam oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie całoroczne. Zimą ratuje nas przed smogiem, natomiast latem i wiosną przed pyłkami i alergenami oraz smogiem wtórnym czy spalinami. A skoro już mowa o różnych rodzajach zanieczyszczeń, to warto zaznaczyć, że oczyszczacze Pure A9 marki Electrolux cechuje opcja wymiennego filtra – to oczyszczacz, który można dopasować do naszych potrzeb i panujących warunków atmosferycznych.

Filtry można wymieniać – np. zimą stosować antysmogowy, a latem antyalergiczny! A kupując oczyszczacz powietrza, teraz otrzymasz dodatkowy filtr za 1 zł! Do wyboru są filtry: filtr uniwersalny, antysmogowy, antyalergiczny, antyzapachowy, antybakteryjny i antywirusowy.

Oczyszczacze Pure A9 są zaprojektowane tak, aby dopasować się do każdego wnętrza. Nowoczesny design jest połączony z technologią – oczyszczacz sam monitoruje poziom zanieczyszczeń w pomieszczeniu, informuje nas za pomocą panelu sterowania o tym, czy jakość powietrza jest dobra, czy wymaga ustawienia wyższych obrotów pracy. A dzięki aplikacji mobilnej mamy stały dostęp do ustawień urządzenia i możemy na bieżąco monitorować jakość powietrza. Urządzenie posiada bardzo wysoką wydajność CADR, nawet do 618 m3/h, co oznacza że w 5 min. jesteśmy w stanie oczyścić powietrze w pomieszczeniu 20m2.

Electrolux Pure A9 otrzymał rekomendację Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz certyfikat Fundacji Europejskiego Centrum Badań Alergii (ECARF). Dzięki zastosowanej technologii głębokiej filtracji skutecznie wychwytuje 99% bakterii i substancji drażniących , znajdujących się w powietrzu, takich jak roztocza i alergeny, czy niebezpieczne dla zdrowia pyłki smogu PM10, PM2.5 a nawet PM1.0, umożliwiając oddychaniem czystszym i zdrowszym powietrzem .

Warto także dodać, że oczyszczacze cechuje bardzo cicha praca – na poziomie 17 dB, a przy maksymalnej mocy – 49 dB, czyli tyle, ile wynosi dźwięk rozmowy.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości