Sport i fitness

Zumba - na czym polega zumba fitness?

Sport i fitness

Autor:
Adrian
Adamczyk

Zumba to typ treningu, który staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Powodem tego zainteresowania jest fakt, że łączy ona taniec z treningiem odchudzającym. Zumba fitness to prosty sposób na wysmuklenie sylwetki i poprawienie samopoczucia.

Chcąc wypróbować ten taneczny trening nie musimy umawiać się na specjalne zajęcia w sali. Wystarczy Zumba na Xbox Kinect, by móc tańczyć w takt gorących rytmów, jednocześnie gubiąc zbędne kilogramy.

Zumba – co to jest?

Zumba to styl, który narodził się w Kolumbii. Jej autorem jest choreograf Alberto „Beto” Perez, który wymyślił połączenie odchudzającego aerobiku z intensywną, radosną muzyką latynoamerykańską. Ludziom spodobała się taka technika, więc Perez z czasem zaczął promować zumbę na większą skalę, m.in. poprzez treningi na DVD, aż wreszcie założył firmę, która łączy miłośników tego radosnego stylu.

Co to jest zumba fitness ? To trening, który daje nam o wiele więcej niż zwykły taniec. Dzięki aktywnej postawie podczas pełnych energii utworów latynoamerykańskich (marenge, salsa, flamenco, samba, rumba,, twist, cha-cha oraz taniec brzucha) poprawiamy swoje samopoczucie, odstresowujemy się, nabieramy pewności siebie. Zumba opiera się na prostej choreografii - to tylko kilka łatwych do zapamiętania kroków (skomplikowane układy mogłyby być zniechęcające). Zumba fitness w założeniu ma być przede wszystkim zabawą. Tańcząc do radosnej muzyki nawet nie zdajemy sobie sprawy, że spalamy mnóstwo kalorii (nawet 600 kcal). Zumba to zajęcia w szczególności polecane osobom, którym nie podoba się ból i intensywność innego typu treningów odchudzających.

Aby rozluźnić się przy energetycznej muzyce, a jednocześnie zgubić kilka zbędnych kilogramów, nie trzeba zapisywać się na profesjonalne zajęcia. Ze względu na prostotę choreografii możemy ją wykonywać samodzielnie we własnym domu. Płyta Zumba na Xbox Kinect całkowicie wystarczy, aby zapewnić sobie taką rozrywkę. Umieszczone na niej piosenki i układy są proste – dostosowane do każdego, kto ma ochotę tańczyć i schudnąć jednocześnie.

Jak wygląda zumba fitness?

Zumba fitness nie rozpoczyna się od razu od docelowych ćwiczeń. Najpierw przeprowadzana jest lekka rozgrzewka, która ma przygotować mięśnie na dalszy, bardziej intensywny wysiłek fizyczny. Skupia się ona na tych partiach, które będą najbardziej wykorzystywane (uda, brzuch, pośladki). Jak wygląda zumba fitness ? To gorąca, radosna muzyka w tle wraz z prostymi układami choreograficznymi. Takie układy, jak: zumba salsa czy zumba twist mają kroki łatwe do zapamiętania, a tempo się zmienia: raz jest szybsze, raz wolniejsze (trening interwałowy). Zumba kończy się rozciąganiem mięśni przy relaksującej muzyce, dzięki czemu możemy uspokoić ciało po wysiłku fizycznym i zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zakwasów. Aby ćwiczyć zumbę, wystarczy założyć wygodne, luźne bądź sportowe ubranie oraz buty z bardziej elastyczną podeszwą, która ułatwi wykonywanie energicznych kroków salsy czy twista.

Rodzaje zumby – opis zajęć

Modele prowadzenia zumby są dostosowane do wieku uczestników, ich umiejętności czy oczekiwanych efektów. Zajęcia różni np. forma prowadzenia - z ciężarkami lub w wodzie.

Oto najpopularniejsze rodzaje zumby :

  • Zumba Basic – najprostsza, podstawowa forma, jaką posiada fitness zumba . Opiera się na tańcu przy latynoamerykańskich rytmach. Wykonywane układy, zbudowane z kilku kroków, mają być zabawą. Nie wymaga się przy tym rygorystycznego trzymania tempa. Rozluźnione ciało ma relaksować się i pobudzać ukrytą w nas energię.
  • Zumba Toning – forma intensywnych ćwiczeń, których celem jest mocne rzeźbienie sylwetki, spalanie kalorii i wzmacnianie poszczególnych partii ciała. Podczas takiej zumby wykorzystuje się niewielkie ciężarki, które potęgują ostateczny efekt odchudzenia.
  • Zumbatomic – treningi dla dzieci w wieku 4-12 lat. Zajęcia mają formę tanecznej zabawy, urozmaiconej prostymi układami, grami i zabawami. Dostarczając dzieciom porcję ruchu, wzmacniamy ich zdrowie. Na takich zajęciach maluchy doskonale spożytkują swoją energię – ćwiczą pamięć i uczą się samodyscypliny.
  • Zumba Gold – przeznaczona dla osób starszych i osób, które nie mogą się bardzo przemęczać np. kobiet w ciąży. Układy są bardzo proste, sam trening również trwa krócej. Zumba Gold skupia się na poprawie humoru, przy jednoczesnym delikatnym rozruszaniu i rozciągnięciu ciała podczas relaksującej muzyki.
  • Zumba Aqua – trening przeprowadzany w wodzie, idealny dla tych, którzy lubią basen. Proste układy taneczne świetnie działają na kręgosłup i stawy. Ćwiczenia pod wodą przy energetycznej muzyce latynoamerykańskiej są też znacznie skuteczniejsze – bardziej relaksują i pozwalają spalić więcej kalorii.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Sportowcy mówią dość!

Sportowcy mówią dość!
Sportowcy mówią dość! Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: FatCamera/Getty Images

Pozostałe wiadomości