Stajnia – niezbędne wyposażenie. Co jest potrzebne?

Wnętrze stajni
Fot. Nicolas McComber/ Getty Images
Stajnia jest domem koni, w którym spędzają sporo czasu, dlatego powinna spełniać ich podstawowe wymagania. Kompleksowe wyposażenie stajni i boksów dla koni to również ogromne ułatwienie dla samego właściciela. Trzymanie pod ręką niezbędnika do pielęgnacji i hodowli koni ułatwi codzienne rytuały związane z czyszczeniem i karmieniem.

Coraz więcej osób ma możliwość posiadania konia, z czego chętnie korzysta. Przed jego kupnem należy jednak przyswoić maksimum wiedzy nie tylko na temat pielęgnacji samych zwierząt, ale i miejsca, w którym będą mieszkać. Stajnia to konia dom, w którym nieraz spędza bardzo dużo czasu. Powinna więc być wygodna, przestronna i dobrze wyposażona. Posiadanie dobrego zaplecza ułatwi hodowlę konia i sprawi, że zwierzę będzie czuło się komfortowo.

Wyposażenie stajni

Wyposażenie stajni powinno być kompleksowe i spełniać podstawowe zadanie – być funkcjonalne. Ułatwi to dobre zagospodarowanie budynku – boksów, miejsc lub pomieszczeń na akcesoria i żywność. Stajnia nie musi być duża, ale ważne, by miała wydzielone strefy – przestronny boks, miejsce na pielęgnację zwierzęcia, miejsce na rzeczy porządkowe, miejsce na akcesoria i gadżety używane do jazdy konnej. Dobra organizacja zarówno ułatwi codzienną pracę, jak i pomoże w utrzymaniu porządku.

Rozwiązaniem sprzyjającym swobodnemu poruszaniu się po stajni będzie zamontowanie jak największej liczby haków i wieszaków. To na nich można zawiesić siodła, strzemiona itp. Zawieszone przede wszystkim nie będą się niszczyć i zawsze będą pod ręką.

Pomieszczenia w stajni

  • Boksy – miejsce, w którym konie mieszkają, paszarnia – pomieszczenie, gdzie składowana jest żywność dla zwierząt.
  • Basen – miejsce pielęgnacji, ćwiczenia i relaksu koni. Mały basen zajmuje obszar 20x20 m. Jest to pomieszczenie dodatkowe, rzadko spotykane w małych przydomowych stajniach.
  • Solarium – to tak naprawdę miejsce suszenia i rozgrzewania koni po kąpieli w basenie. Oba te pomieszczenia są więc ze sobą połączone i umiejscowione obok siebie. Wielkość solarium to minimum 4x4 m.
  • Hala – miejsce wybiegu dla koni. Podstawowa wielkość hali oscyluje w granicach 20x60 m. Na niej nie może zabraknąć karuzeli, czyli urządzenia zapewniającego koniom ruch. Karuzela zastępuje człowieka, a jej celem jest rozgrzewka koni i przygotowanie do treningu.
  • Obornik – miejsce, do którego odprowadzana jest zużyta wyściółka. Najczęściej umiejscowiony z tyłu stajni. Wielkość małego obornika to około 5x5 m.

Decydując się na budowę stajni dla koni, należy pamiętać o jej wykończeniu z zewnątrz. Powinna być dobrze oświetlona i ogrodzona.

Zobacz: Co oznacza sen o koniach? 

Budowa stajni

Bardzo często stajnie to budynki adaptowane ze starej stodoły. Ma to miejsce szczególnie na wsiach, kiedy gospodarze rezygnują z posiadania różnych zwierząt, decydując się tylko na hodowlę koni. Plan takiej stodoły jest dopasowany do potrzeb zwierząt, zapewniając im komfort i przestronne warunki do życia. W przypadku koni pozostaje jednak kwestia dodatkowego zabezpieczenia pomieszczenia, w którym przebywa – boksu.

Jest jednak grono osób, które decydują się na wybudowanie stajni od podstaw. Najczęściej stawiają budynki drewniane, co łączy się z krótszym czasem budowy, a przede wszystkim ze znacznie niższym kosztem, w przeciwieństwie do stajni murowanych. Należy jednak pamiętać, że stajnia jest budynkiem inwentarskim, a te wymagają pozwolenia na budowę, po które trzeba się zgłosić do miejscowego urzędu, który nakreśli, jakie wymogi należy spełnić i jakie dokumenty zebrać, aby otrzymać pozwolenie na budowę.

Boksy do stajni

Boksy w stajni to miejsca, w których zwierzęta mieszkają – ich wielkość powinna więc zapewniać koniom komfort swobodnego poruszania się i leżenia. Podstawowe wymiary boksów to 4x4 m.

Niezbędniki w boksach

  • lizawka – to niezbędne źródło minerałów potrzebnych koniom w codziennej diecie. Ich podstawowe składniki to sód i chlor, które dodatkowo wzbogacane są o różne kompozycje mikroelementów i witamin. Do lizawki powinny mieć dostęp szczególnie konie będące w fazie wzrostu lub poddawane intensywnemu wysiłkowi fizycznemu. Tradycyjne pasze są bogate w potas, ale nie są w stanie zapewnić podstawowego zapotrzebowania na chlor i sód. Wykonane są na bazie soli białej lub różowej himalajskiej.
  • poidło – pojemniki na wodę. Nowoczesne stajnie mają zamontowane automatyczne rozwiązania pojenia zwierząt – podczepione pod główną sieć wodociągową, likwidują konieczność ręcznego donoszenia koniom wody.
  • żłób – pojemnik na pasze sypkie. Ich wielkość jest różna – dla koni najczęściej montuje się te o pojemności około 20 litrów. Kształt jest kwestią indywidualną i często również zależy od budowy samego boksa. Wygodne są te, które można zamontować w rogu boksu.

Może Cię zainteresuje:

Zobacz film: Cavaliada. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!