Wyznaczanie trasy rowerowej w znanym miłośnikowi dwóch kółek mieście lub innym terenie nie powinno sprawiać trudności. Jej planowanie może się jednak okazać znacznie bardziej skomplikowane w nowym miejscu zamieszkania bądź na dłuższych trasach.
Do wytyczania trasy rowerowej można wykorzystywać różne narzędzia, w tym zwykłą mapę, kartkę i długopis czy nowoczesną aplikację na telefon. Jak wyznaczyć trasę rowerową na mapie i jak ją zaplanować, by nie zabłądzić w podróży?
>>> Zobacz także:
- Światowy Dzień Roweru. Jak zacząć trening rowerowy?
- Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Nauka jazdy na rowerze biegowym, z pedałami i bez bocznych kółek
- Z dzieckiem na rowerze – za co odpowiada dorosły?
Planowanie trasy rowerowej w mieście
Wielu miłośników kolarstwa, którzy do tej pory niemal cały czas korzystali z roweru, np. jeżdżąc do pracy czy na uczelnię, po przeprowadzce do nowego miejsca może mieć duży problem ze znalezieniem odpowiednich dróg do przejażdżek. W takiej sytuacji niezwykle pomocnym narzędziem będą mapy Google. W wytyczaniu trasy rowerowej w terenie miejskim szczególnie przydatna będzie funkcja Google Street View, która pozwala sprawdzić między innymi rodzaj drogi, jej szerokość czy ewentualne możliwości przejazdu np. przez osiedla. Widać tam wszelkie furtki, bramy i inne przejścia, co często pozwala skrócić czas dojazdu do punktu docelowego. Nieco większy problem może wystąpić na niektórych terenach zielonych, np. w parku bądź lesie. Wtedy najlepiej założyć nierówność terenu, a przy tym sprawdzić, czy w danym miejscu jazda na rowerze jest dozwolona. Lepiej zrobić to zawczasu, aby nie przeżyć rozczarowania. Jeżeli na bramie parku czy stronie internetowej danego miejsca nie ma informacji o zakazie wjazdu rowerem, można uznać, że jest on dozwolony i rozpocząć wytyczanie trasy rowerowej na tym właśnie obszarze.
Wyznaczanie dłuższej trasy rowerowej na mapie – najlepsze sposoby i aplikacje
W przypadku dłuższych podróży obliczanie trasy rowerowej z pewnością jest bardziej skomplikowane. Jeżeli przynajmniej jej część wiedzie przez miasta, nawet mniejsze miejscowości, na ich obszarze również warto skorzystać z Google Street View. Jednak, niestety, nie obejmują one wszystkich miejsc w Polsce. Do prostszych rozwiązań należy wtedy skorzystanie z Google Maps. W zupełności wystarczą one do narysowania trasy rowerowej, zaznaczenia na niej większych punktów orientacyjnych oraz sprawdzenia numerów dróg, dzięki czemu trudno będzie się zgubić. Część informacji można dodatkowo zapisać na kartce, co praktykuje wielu rowerzystów, również tych doświadczonych.
Choć dla wielu osób wyznaczanie trasy rowerowej na mapie w tak prosty sposób jest w zupełności wystarczające, niektórzy zdecydowanie preferują nowocześniejsze rozwiązania. Dla nich idealnym sposobem obliczania trasy rowerowej będzie skorzystanie z wygodnych aplikacji na telefon. Nie każda z nich musi być przeznaczona specjalnie dla rowerzystów. Wielu fanów dwóch kółek chętnie korzysta np. z Endomondo. Do popularnych aplikacji do planowania trasy rowerowej należą:
- Naviki – intuicyjna, prosta w obsłudze aplikacja. Przy zakupie wersji Premium można między innymi planować trasę rowerową pod określony typ jednośladu, np. szosowy czy górski,
- Bikemap – aplikacja łatwa w obsłudze, nie pozwala jednak na wybór zbyt wielu opcji. Nie umożliwia np. zmiany trasy lub wyboru tej najbliższej upodobaniom rowerzysty,
- OsmAnd – umożliwia pobieranie map na smartfona i korzystanie z nich w trybie offline. Pozwala także na modyfikowanie trasy w trakcie jazdy,
- Locus Map – nie należy do aplikacji intuicyjnych, jednak po bliższym zapoznaniu się z jej możliwościami może przypaść do gustu. Umożliwia nie tylko staranne zaplanowanie trasy rowerowej oraz jej zmiany, lecz także zarejestrowanie podróży. W płatnej wersji Pro Locus stosowany bywa również przez fachowców różnych dziedzin, w tym badaczy czy zespołów ratunkowych,
- BikeComputer – ta płatna aplikacja umożliwia bardzo dokładne wyznaczenie trasy, jej dowolne zmiany, a także korzystanie z map w trybie offline. Jest wyjątkowo precyzyjna przy wybieraniu dróg i daje w tej kwestii szerokie możliwości, doskonale nadaje się więc dla osób lubiących odkrywać nowe szlaki,
- Komoot – dokładnie pokazuje typy nawierzchni oraz dróg, a także pozwala zaplanować trasę rowerową według typu posiadanego roweru. Jej dodatkową zaletą jest też łatwa synchronizacja z trasą zaznaczoną na komputerze oraz możliwość korzystania z niej w trybie offline.
Każda z powyższych aplikacji do wyznaczania trasy rowerowej na mapie ma swoje zalety. Niektóre z nich, np. Naviki, znacznie lepiej będą nadawać się dla początkujących użytkowników. Inne, w tym Komoot czy BikeComputer, wymagają już pewnej świadomości i umiejętności jazdy, za to umożliwią wybranie ciekawych, rzadziej uczęszczanych dróg.
Wyznaczanie trasy rowerowej z początku może wydawać się trudne, jednak można łatwo dojść w tym do wprawy. Wystarczy tylko wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie i ruszać w drogę.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN