Sport i fitness

Jak wykonać automasaż? Zostań własnym fizjoterapeutą

Sport i fitness

Nawet 100 tysięcy Polaków objętych jest dwutygodniową kwarantanną spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Brak ruchu spowodowany wielodniowym przebywaniem w domu może być źródłem wielu schorzeń. Dowiedz się, w jaki sposób pozbyć się bólów mięśni z pomocą automasażu.

Czym jest automasaż?

Automasaż to technika, którą można wykonać samodzielnie w domu. Z jej pomocą możemy pozbyć się bólu, poprawić przepływ krwi żylnej i chłonki oraz pokonać stres. Automasaż można potraktować jako zabieg profilaktyczny, a więc rozmasowywać mięśnie, które ze względu na wykonywaną przez nas pracę najczęściej ulegają przeciążeniu. Technika ta ma również zastosowanie lecznicze i stosuje się ją w sytuacji, w której cierpimy z powodu spięcia lub bólu mięśni. Automasaż rozluźnia napięty mięsień i poprawia jego metabolizm powodując przekrwienie.

Jakie są wskazania dla automasażu?

Automasaż wskazany jest osobom borykającym się ze zwiększonym napięciem i tkliwością układu mięśniowego, bólem i spięciem mięśni.

Jakie są przeciwwskazania dla automasażu?

Przeciwwskazaniem do stosowania automasażu jest: stan zakrzepicy, problemy z krzepliwością krwi, hemofilią, tętniaki, nowotwory, żylaki, stany chorobowe przebiegające z podwyższoną temperaturą, krwotoki lub tendencje do wystąpienia krwotoku, ostre i podostre stany zapalne lub przerwanie ciągłości skóry w miejscu masażu.

Jak wykonać automasaż?

Automasaż zaczynamy od zlokalizowania bolącego lub spiętego miejsca. Do masażu możemy wykorzystać każdą rzecz znalezioną w domu, dzięki której rozmasujemy układ mięśniowo-powięziowy, np. roller, kamienie, drewniane wałki.

Nie ma znaczenia co to jest, ważne żebyśmy czuli mechaniczny ucisk

- wyjaśnił fizjoterapeuta Zygmunt Bartosiewicz.

Automasaż można zacząć od rolowania dolnych partii ciała. Wystarczy stanąć jedną nogą na wałku i zacząć wykonywać delikatne ruchy zmierzające od palców po pięty. Podczas ćwiczenia palce powinny być rozluźnione.

Możemy wyszukać miejsce, które jest troszeczkę bardziej napięte i to miejsce rozmasować. Na początku sugerowałbym wykonywać to w sposób delikatny, żeby za dużo tego bólu nie prowokować, ale jeżeli widzimy, że w trakcie masażu ból się zmniejsza, możemy stawać coraz mocniej

– zauważył fizjoterapeuta.

Przystępując do masażu łydki należy pamiętać o tym, aby nie uciskać dołu podkolanowego. W tym miejscu znajduje się pęczek naczyniowo-nerwowy. Uciskanie go może skończyć się poważnym urazem.

Ważne, żeby zawsze masować mięśnie. Masowanie łydki wykonujemy od około 2 do 3 minut. Jeżeli chcemy zwiększyć siłę masażu, kładziemy nogę na nogę i mamy wtedy mocniejszy, mechaniczny ucisk

– powiedział Bartosiewicz.

Chcąc rozmasować pośladki należy założyć nogę na nogę, dzięki temu lepiej odsłonimy mięśnie pośladkowe. Po zlokalizowaniu bolącego miejsca delikatnie je rozmasowujemy.

Jeżeli chcemy delikatnie masować musimy mieć dużo siły w rękach i w nodze, żeby odciążyć pośladek. Możemy troszeczkę rozluźnić ręce, żeby masa ciała docisnęła nam pośladek

– zauważył specjalista.

Do masażu pleców i karku można wykorzystać specjalistyczną podwójną piłkę lub dwie połączone ze sobą piłeczki do tenisa. Po przyłożeniu ich do mięśni, stajemy plecami do ściany, a następnie zaczynamy uginać i wyprostowywać nogi.

Dzięki zgięciu i wyprostowi kolan roller „jeździ” po plecach i wykonujemy automasaż – powiedział fizjoterapeuta - Możemy użyć własnej dłoni do masażu. W momencie, w którym czujemy, że mamy spięcie w kapturze, dociskamy mięsień i ruchami okrężnymi wykonujemy automasaż

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Stretching według Michała Baryzy. Najlepsze ćwiczenia na odciążenie kręgosłupa

Jak wybrać dobry materac dla dziecka? Ekspert: "Zbyt miękki może przyczynić się do zaburzeń wydolności oddechowej"

79 proc. biegaczy przynajmniej raz w roku ma kontuzję. Co powinni robić, aby ich uniknąć?

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości