Obsesyjne robienie selfie może być oznaką choroby? Naukowcy wyróżnili trzy etapy uzależnienia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
nbcnews.com
Kobieta wykonująca selfie telefonem. Selfitis. Uzależnienie od selfie.

Jeszcze kilka dekad temu ludzie doskonale radzili sobie bez smartfonów. Dzisiaj niewiele osób potrafi wyobrazić sobie życie bez tych urządzeń. Z ich pomocą możemy kontaktować się z bliskimi, pracować, korzystać z licznych aplikacji, ale i robić sobie zdjęcia. Selfie to bez wątpienia znak naszych czasów, jednak nawyk uwieczniania swojego wizerunku na fotografiach może być oznaką poważnego zaburzenia. Jak rozpoznać u siebie selfitis?

Uzależnienie od selfie - czy jest możliwe?

Obsesyjne robienie sobie zdjęć za pomocą telefonu już w 2014 roku zwróciło uwagę Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychiatrycznego. Skala problemu, dotyczącego nie tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzieży, zainteresowała również naukowców z Nottingham Trent University w Wielkiej Brytanii oraz Thiagara School of Management w Indiach. Badania pozwoliły stworzyć szczegółowy wykres zachowań, obrazujący kolejne etapy uzależnienia od praktyki określanej mianem "selfie". Eksperci wyróżnili trzy sta­dia choroby, oficjalnie uznając selfitis za typowe dla naszych czasów zaburzenie psychiczne.

Internet i technologia

Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Selfitis - jak rozpoznać to zaburzenie?

Na przestrzeni ostatnich lat dokumentowanie codzienności za pomocą zdjęć stało się nawykiem wielu osób. Naukowcy nie mają wątpliwości, że regularne sięganie po telefon w trakcie posiłku, pracy czy innych aktywności stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Badania przeprowadzone na grupie uczestników pochodzących z Indii pozwoliło wyróżnić następujące etapy uzależnienia:

  • Graniczne selfitis: Robienie przynajmniej trzech selfie dziennie bez publikowania ich w mediach społecznościowych.
  • Ostre selfitis: Robienie i publikowanie w mediach społecznościowych przynajmniej trzech selfie dziennie.
  • Chroniczne selfitis: Niezdolność do opacia się pokusie robienia selfie przez całą dobę i publikowanie w sieci przynajmniej sześciu zdjęć dziennie.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: nbcnews.com

Źródło zdjęcia głównego: Silke Woweries/Getty Images