Psychologia

"Każda zmiana to wyjście ze strefy komfortu". Jak poradzić sobie z przemijającymi etapami w życiu?

Psychologia

Autor:
Justyna
Piąsta
Etapy w życiu człowieka
Etapy w życiu człowieka Dzień Dobry TVN
wideo 2/11
Dzień Dobry TVNEtapy w życiu człowieka

Kończenie poszczególnych etapów w życiu nie jest proste. Wymaga czasu i akceptacji pewnego rodzaju melancholii, która się pojawia. Jednak zmiany mogą być motorem napędowym do działania, odkrywania i lepszego poznawania siebie. O tym, jak pogodzić się z upływającym czasem, opowiedziała w Dzień Dobry TVN psycholog Zuzanna Butryn.

Etapy w życiu człowieka

W psychologii są dwa zegary, które biją. Biologiczny, który wpływa na to, że dojrzewamy, starzejemy się, nasze ciało się zmienia, ale także ten społeczny, czyli ważne wydarzenia, urodziny, ślub czy narodziny dziecka. Który z nich bardziej nas napędza?

- Myślę, że każdy jest ważny, natomiast wiadomo, że nasze ciało ma pewne ograniczenia, więc z pewnymi etapami w naszym życiu po prostu musimy zdążyć. Warto też wspomnieć, że każdy z tych dwóch obszarów, dotyczący zmian jest dla nas niezwykle stresujący. Każda zmiana to wyjście ze strefy komfortu, dlatego myślę, że ważne jest to, by do różnych zmian czy etapów naszego życia w jakiś sposób się przygotować - powiedziała Zuzanna Butrym.

Jakie mamy etapy w życiu? - To może być etap dorastania, kolejnym jest wejście w dorosłość, bycie młodym dorosłym. To przełomowe etapy w życiu, kiedy wychodzimy z domu rodzinnego i musimy się usamodzielnić. Następnie jesteśmy na studiach, mamy pierwszą pracę, w której musimy się odnaleźć. Następnie wchodzimy w jakiś związek, relację, później posiadamy dzieci - wymieniała psycholog.

Każda zmiana może być związana z pewnego rodzaju kryzysem, ponieważ doświadczamy różnych, trudnych i nowych emocji. - Pamiętajmy, że całe nasze życie jest procesem i zmianą, do której się ciągle musimy dostosowywać. (...) Warto przyglądać się temu, co czujemy - pokreśliła nasza rozmówczyni.

Przełomowe momenty w życiu człowieka

Okrągłe urodziny - 30., 40. i kolejne - są dla nas swego rodzaju kamieniami milowymi. To czas, kiedy zaczynamy podsumowywać, co osiągnęliśmy, czego dokonaliśmy, a co jest jeszcze przed nami i do czego możemy dążyć. Czy warto przykładać do tego wagę?

- Wiele zależy od uwewnętrznionych schematów myślenia i podchodzenia do różnych spraw w naszym życiu. Jeżeli mamy z tyłu głowy taki głos, który ciągle nam mówi, że skoro do tego momentu czegoś nie udało się zrobić, to pewnie teraz już tylko z górki. Natomiast jeśli sami albo z terapeutą zechcemy nad tym popracować i te schematy naszego myślenia pozmieniamy, to jest duża szansa, że wejście w następny etap życia będzie pozytywnym wydarzeniem. Każda zmiana otwiera przed nami nowe możliwości. Oczywiście, nie mówimy tutaj o zmianach traumatyzujących, czyli np. śmierci, tutaj ciężko szukać pozytywów. Natomiast w obszarze innych zmian w życiu myślę, że zawsze możemy znaleźć coś fajnego dla siebie - zaznaczyła specjalistka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości