Satysfakcja – jak ją osiągnąć?

Satysfakcja – jak ją osiągnąć?
Satysfakcja – jak ją osiągnąć?
Źródło: Panuwat Dangsungnoen/EyeEm/Getty Images
Każdy człowiek lubi odczuwać przyjemność i zadowolenie. Niestety zazwyczaj częściej skupiamy się na złych emocjach, niż na tych, które nas budują i sprawiają, że mamy więcej wiary w swoje siły. Satysfakcja jest jednym z tych uczuć, które może wnieść w nasze życie wiele dobrego.

Satysfakcja z pracy, z rodziny, z dzieci, satysfakcja z pracowników, czy z życia – możemy czuć satysfakcję z różnych rzeczy i w różnych dziedzinach. Czym jest satysfakcja i w jaki sposób ją osiągnąć?

Satysfakcja – co to znaczy?

Co to jest satysfakcja? Jeżeli chodzi o słownikową definicję, to satysfakcja posiada dwa znaczenia. Pierwsze z nich to uczucie zadowolenia ze spełniania pewnych oczekiwań, a drugie to zadośćuczynienie za krzywdę, urazę. W kontekście satysfakcji najczęściej mówi się o satysfakcji z życia. Czym ona jest? Jedną z najbardziej znanych definicji psychologicznej satysfakcji z życia jest ta, mówiąca, że jest to efekt porównania swojej sytuacji życiowej z przyjętymi przez nią standardami. Definicję tę przedstawił Ed Diener – twórca skali satysfakcji oraz jeden z najbardziej znanych przedstawicieli psychologii pozytywnej. Według niego satysfakcja z życia opiera się na indywidualnej ocenie jego jakości. Co zostaje poddawane ocenie przez nas samych? Różne aspekty, między innymi:

  • zdrowie,
    • relacje z małżonkiem/partnerem,
      • relacje z dziećmi,
        • relacje ze znajomymi,
          • standard życia,
            • wykształcenie,
              • warunki, w jakich mieszkamy,
                • rodzaj wykonywanej pracy zawodowej,
                  • miejsce zamieszkania.

                    Niektórzy badacze tego zagadnienia dodają do listy wartości np. przeżycia, twórczość, aktywność, świadomość. Im większy stopień zaspokojenia tych wszystkich aspektów życia oraz wartości, tym wyższa (w indywidualnym mniemaniu) jego jakość, a ona przekłada się bezpośrednio na zadowolenie.

                    Niektórzy uważają, że satysfakcja z życia wyraża się przez dobrostan. To pojęcie dosyć ogólne, w którym mieści się zarówno sytuacja życiowa materialna, jak i aspekty psychiczne, np. jakość i rodzaj emocjonalnych reakcji na zdarzenia. Jeszcze inni utożsamiają satysfakcję życiową ze szczęściem. Tatarkiewicz w książce"O szczęściu" pisze: "Zadowolenie z całości życia jest zadowoleniem nie tylko z tego, co jest, ale również z tego, co było i co będzie". Wynika z tego, że satysfakcja życiowa nie odnosi się tylko do sytuacji, w której obecnie się znajdujemy, ale również do tego, co było i co przyniesie los.

                    Jak osiągnąć satysfakcję z życia?

                    Na satysfakcję z życia mogą składać się zarówno czynniki ekonomiczne, jak i czynniki psychologiczne. Pierwsze są wymierne, dlatego mówi się o nich. Często słyszymy, że satysfakcja z życia jest większa, kiedy więcej się zarabia, kiedy dzięki temu można podnieść standard życia, podróżować, poznawać nowe kultury. Jednak bardzo często polepszenie warunków ekonomicznych możliwe jest dzięki odpowiedniemu podejściu psychicznego – usystematyzowanie celów, wartości. Wydaje się zatem, że aby osiągnąć satysfakcję z życia, warto najpierw zająć się sferą psychologiczną.

                    Satysfakcja z pracy – ważny motywator działania

                    Na ogólną satysfakcję z życia, jak już zostało wspomniane, wpływa dużo czynników. Jednym z nich jest satysfakcja z pracy. Ten rodzaj satysfakcji łączy się z: atmosferą w pracy, przełożonym, współpracownikami, podejściem do wykonywanych działań, motywacjami, szacunkiem, prestiżem, finansami, możliwością przynależności do grupy, możliwością samorealizacji.

                    Satysfakcja z pracy w definicji stworzonej przez Edwina A. Loke'a można jest tłumaczona jako przyjemny stan emocjonalny, który jest rezultatem percepcji pracy, która to zapewnia możliwość realizacji ważnych wartości, pod warunkiem, że są one zbieżne z potrzebami jednostki.

                    Satysfakcja z pracy jest ogromnie ważna, ponieważ pozwala na wykonywanie zadań na wysokim poziomie z entuzjazmem, a dzięki temu skuteczniej. Satysfakcja jest motywatorem – to dzięki niej chcemy się rozwijać, chcemy piąć się po szczeblach kariery lub jeszcze lepiej – dążyć do bycia ekspertem. Jeżeli praca przynosi satysfakcję, to często zdarza się, że staje się również hobby.

                    Czy satysfakcja z pracy może być groźna?

                    Sama satysfakcja z wykonywanej pracy oczywiście nie jest groźna. Zagrożeniem bywają konsekwencje. Jeżeli pracownik czuje satysfakcję zawodową, może popaść w pracoholizm. Jest to szczególnie niebezpieczne, kiedy nie odczuwa satysfakcji np. w życiu rodzinnym.

                    Każdy z nas chce dążyć do satysfakcji. Ważna jest dla nas ogólna satysfakcja życiowa, ale również satysfakcja z dzieci, z partnera, czy z pracy. Jest wiele aspektów życia, w których możemy czuć satysfakcję – najlepiej, aby było ich jak najwięcej!

                    Zobacz też:

                    Zobacz wideo: Magda Gessler i jej przepis na sukces

                    Magda Gessler i jej przepis na sukces

                    Autor: Adrian Adamczyk

                    Źródło zdjęcia głównego: Panuwat Dangsungnoen/EyeEm/Getty Images

                    podziel się:

                    Pozostałe wiadomości