Gdy mycie rąk staje się obsesją… Czym jest nerwica natręctw?

Czasami dochodzi do sytuacji, gdy wykonujemy pewne rzeczy obsesyjnie i utrudnia to nasze normalne funkcjonowanie. Możemy już wtedy mówić o pewnym zaburzeniu psychicznym zwanym nerwicą natręctw. Czym jest to schorzenie wyjaśnił dr n. med. Sławomir Murawiec z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Kiedy mówimy o nerwicy natręctw?

W czasach, kiedy mamy do czynienia z epidemią koronawirusa i lekarze zalecają częste mycie rąk, czynność ta powoli staje się dla niektórych ludzi wręcz obsesją. Może to się przerodzić nawet w zaburzenie psychiczne zwane nerwicą natręctw. Dotyczy ono nie tylko tę formy przestrzegania higieny, lecz także wielu innych czynności. Może to być chociażby potrzeba zachowania konkretnego porządku, np. symetrii ustawianych przedmiotów czy też pewnych rytuałów zachowania się w domu.

Zobacz także w serwisie zdrowie.tvn.pl: Co to jest fobia? Najczęstsze rodzaje, ich objawy i leczenie

Jak można pomóc osobie z zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym

Obecne przekazy medialny nie pomagają osobom, które na co dzień zmagają się z zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym. Często tylko utwierdzają się w tym, że ich obawy są zasadne i coraz bardziej zatracają się w nich. Na szczęście jednak z nerwicą natręctw można walczyć. Jak pomóc osobie, która się z nią zmaga?

Wtedy kierujemy oczywiście do leczenia i tutaj dwa sposoby, czyli leki plus psychoterapia jako równorzędne i wzajemnie się wzmacniające są takim sposobem, który powinien być zastosowany

- wyjaśnił w studiu Dzień Dobry TVN dr n. med. Sławomir Murawiec.

Podkreślił jednak, że to zaburzenie nie należy do najłatwiejszych, jeśli chodzi o leczenie. Często wymaga ono dłuższego czasu i większej dawki leków.

Samoświadomość własnego zaburzenia

Osoby, który na co dzień zmagają się z nerwicą natręctw, doskonale zdają sobie z tego sprawę. Konkretne zachowanie i konieczność wykonywania pewnych rytuałów utrudnia im funkcjonowanie, a często też powodują wręcz cierpienie, także fizyczne. Gość Dzień Dobry TVN wyjaśnił, że mający zaburzenie obsesyjno-kompulsywne potrafią godzinami myć ręce, doprowadzając do zniszczenia swojej skóry i jej bariery ochronnej. Często też takie osoby niestety bywają wyśmiewane z powodu swoich zachowań.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

podziel się:

Pozostałe wiadomości