Profilaktyka zdrowia

Jak słońce szkodzi oczom? "Promieniowanie UV może doprowadzić do rozwoju nowotworów"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
kobieta w okularach przeciwsłonecznych

W czasie wakacji przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych powinniśmy chronić nie tylko skórę, ale również oczy. Jak bardzo słońce jest dla nich niebezpieczne? Czy to dla nich jedyne zagrożenie? Rozmawialiśmy na ten temat z Sylwią Kijewską, optometrystką.

Okulary przeciwsłoneczne – jak wybrać?

Promieniowanie UV może być dla nas niebezpieczne. O ile skórę możemy posmarować kremem z filtrem, to w przypadku oczu takie zabezpieczenie nie jest możliwe. Ochronę zapewniają nam okulary przeciwsłoneczne, ale nie wszystkie działają tak samo.

Lato

Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Dobre okulary muszą zawierać odpowiedni filtr UV. Najlepszą ochronę dają te z filtrem 400. Informacja o jego wysokości powinna się znajdować na okularach, metce lub być naklejona na soczewkę. Znaczenie ma również odcień i zabarwienie soczewek. Dostępne są one w czterech kategoriach. Okulary z oznaczeniem 1 - są najdelikatniejsze i najjaśniejsze, 4- najciemniejsze. Trzeba podkreślić, że choć w tych ostatnich można chodzić na co dzień, to do jazdy samochodem są już zbyt ciemne. Przy zakupie okularów trzeba także zwrócić uwagę na kształt oprawek. Powinny one nie tylko pasować do kształtu twarzy, ale także dobrze do niej przylegać. Zbyt luźne nie będą zapewniały dobrej ochrony.

Okulary przeciwsłoneczne powinny mieć również oznaczenie CE (Conformitée Européenne). Jego obecność świadczy, że okulary spełniają normy unijne. Warto wybierać także te, które mają powłokę antyrefleksyjną UV Control. Zapewnia ona ochronę zarówno przed szkodliwym promieniowaniem UV, a także promieniami odbitymi od wewnętrznej powierzchni soczewek.

Choć noszenie okularów słonecznych kojarzy nam się przede wszystkim z latem, to tak naprawdę trzeba o nich pamiętać przez cały rok. - Promieniowanie UV jest niewidzialne dla ludzkiego oka. Co za tym idzie nie widzimy kiedy promieniowanie dociera do naszych oczu. Co więcej, promieniowanie ultrafioletowe otacza nas przez cały rok, zarówno w słoneczne jak i pochmurne dni. Dlatego okulary przeciwsłoneczne powinniśmy nosić nie tylko latem - mówił Sylwia Kijewska, optometrystka.

Co się może stać jeśli nie nosimy okularów przeciwsłonecznych?

– Nadmierna ekspozycja na słońce sprzyja zapaleniu spojówek. Promieniowanie ultrafioletowe może uszkodzić również powieki, rogówkę, soczewkę wewnątrzgałkową, a także prowadzić do trwałych uszkodzeń siatkówki, które znacznie pogarszają widzenie. Warto mieć na uwadze, że niektóre uszkodzenia wywołane przez słońce przez lata mogą nie dawać żadnych objawów, natomiast uszkodzenia wzroku w wyniku działania promieniowania UV są nieodwracalnetłumaczyła specjalistka.

Brak odpowiedniej ochrony może się przyczynić również do rozwoju choroby nowotworowej. - W oku są tkanki, które są wrażliwe na zmiany powodowane przez promieniowanie UV, a to może doprowadzić do rozwoju nowotworów, w tym czerniaka w obrębie oka - dodała Sylwia Kijewska, optometrystka.

Trzeba podkreślić, że okularów przeciwsłonecznych potrzebują również dzieci. Ich oczy przepuszczają więcej promieniowania UVA i UVB niż ma to miejsce w przypadku dorosłych, tym samym więcej promieniowania dociera w głąb oka i uszkodzić np. siatkówkę. - Powoduje to większe ryzyko różnych zaburzeń i schorzeń np. zaćmy, nowotworów, zaburzeń widzenia, stanów zapalnych, problemów z suchością oczu czy oparzeniami. Co więcej, promieniowanie ultrafioletowe niejako jest kumulowane w rogówce czy soczewce, które mają za zadanie blokować przepuszczanie promieniowania UVA i UVB w dalsze części oka. Im więcej tego promieniowania dostarczymy, tym większe jest ryzyko wystąpienia chorób powiązanych z promieniowaniem UV w dorosłości - tłumaczyła Sylwia Kijewska. Warto dodać, że przed nadmierną ekspozycją na słońce oczy dziecka mogą chronić nie tylko okulary, ale także różnego rodzaju czapki z daszkiem.

Co szkodzi oczom na wakacjach?

Słońce to nie jest jedyne zagrożenie dla naszych oczu w czasie wakacji. Wystarczy podmuch wiatru czy nieostrożność podczas zabawy z dzieckiem, aby do oczu dostał się piasek czy pył. Co wtedy zrobić? Najlepszym rozwiązaniem będzie intensywne płukanie oczu solą fizjologiczną (nigdy nie wodą z morza czy jeziora!), w którą warto wyposażyć zarówno domową, jak i wakacyjną apteczkę. Takie płukanie powinno pomóc w pozbyciu się ciała obcego. Jeżeli jednak okaże się, że ciało obce wbiło się w gałkę oczną - konieczna będzie konsultacja z lekarzem.

Problemów z oczami może przysporzyć również kąpiel w morzach, jeziorach, a nawet basenach z chlorowaną wodą. Drobnoustroje obecne w wodzie prowadzą do bakteryjnego zapalenia spojówek, a nawet pełzakowego zapalenia rogówki (wywołują je ameby). Infekcja może wywołać m.in. silny ból oka oraz zaburzenia widzenia. Takich problemów można jednak uniknąć - wystarczy pływać w specjalnych okularach.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Catherine Delahaye/Getty Images

Pozostałe wiadomości